„Klimato pabėgėlius“ priglaus plaukiojantys miestai

Publikuota: 2008 m. liepos 5 d. šeštadienis

Maliarijos paplitimas pasaulyje
Prognozuojama, kad dėl šiltėjančio klimato Pasaulinio vandenyno lygis iki šio amžiaus pabaigos gali padidėti net iki 1,5 m. Nuo katastrofiškų pasekmių žemumų gyventojus galėtų išgelbėti plaukiojantys miestai.

Žymaus belgų architekto Vincento Callebauto suprojektuoti plaukiojantys miestai iš pirmo žvilgsnio labiau primena į vandenį įmestus plastikinius sodo krėslus. Tačiau pirmasis įspūdis pamačius tokias nuotraukas klaidingas: viename pagal „Vandens lelijos miesto“ (Lilypad City) projektą pastatytame mieste galėtų gyventi 50 tūkstančių žmonių.

Tokie plaukiojantys miestai laisvai plaukiotų po Pasaulinį vandenyną, patys apsirūpindami energija, vandeniu ir kitais autonominiam gyvenimui būtinais ištekliais, rašo britų dienraštis „Daily Mail“. Pasak jo, tokie miestai galėtų priglobti žmones, kuriems dėl sparčiai kylančio jūros lygio, kurį lemia šiltėjantis klimatas, iškiltų tiesioginis pavojus. Iki šio amžiaus pabaigos jūros lygis gali pakilti apie 1 metrą, o tai sukeltų rimtą pavojų šalia vandenynų esantiems miestams, įskaitant Tokiją, Londoną ir Niujorką.

„Lilypad City“ projektas tokiems „klimato pabėgėliams“ siūlo tiesiogine prasme tapti pasaulio piliečiais ir apsigyventi po Pasaulinį vandenyną plaukiojančiose dirbtinėse salose. Tokie plaukiojantys miestai bus visiškai autonomiški. Jų centrinėje dalyje bus ežerai, kurie surinks ir išvalys lietaus vandenį. Kiekviename mieste bus pastatytos kelios atskiros prieplaukos laivams švartuotis, o dirbtiniai kalnai paįvairins peizažą.

Energiją miestui tieks įvairūs atsinaujinantys šaltiniai – kalnų šlaituose įrengti saulės elementai, vėjo turbinos ir bangų energijos elektrinė. Projekto rengėjų teigimu toks miestas pasigamins daugiau energijos, nei reikės jo gyventojams, neišmes į atmosferą „šiltnamio dujų“ ir visiškai perdirbs visas atliekas.

Plaukiojančių miestų architektas V. Callebautas teigia norintis sukurti miestą, kuriame būtų pasiekta žmonių ir gamtos harmonija. „Kai kurios valstybės išleidžia milijardus, stiprindamos savo dambas ir pakrantes. Tačiau “Vandens lelijos„ projektas siūlo ilgalaikį kylančios jūros problemos sprendimo būdą.“

Pasak architekto, plaukiojantis miestas – ambicingas projektas. Jame nėra vietos nei keliams, nei automobiliams, visą salą dengia kabančiuose soduose augantys medžiai ir kita augmenija.

„Manau, kad siekis suteikti pastogę milijonams dėl klimato kaitos be namų likusių žmonių bus vienas didžiausių XXI a. iššūkių“, – tvirtina architektas.

Kiek kainuotų tokių plaukiojančių miestų statyba ir kokie būtų gyvenimo juose kaštai, neskelbiama, pastebi dienraštis.

Jungtinių Tautų Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos ekspertų teigimu jūros lygis kyla dėl pasaulinio atšilimo sukelto ledynų tirpimo.

Jei jis padidėtų 50 centimetrų, daugelyje pasaulio regionų pasikeistų kranto linija, pradingų paplūdimiai. Kai kuriose salose – Kiribatyje, Tuvalu, Maldyvuose – didžiausias aukštis virš jūros lygio tėra vos 2 – 3 metrai. Žemumose prie jūros gyvena dešimtys milijonų žmonių, didžiausias pavojus dėl kylančio jūros lygio gresia Pakistano, Indijos, Bangladešo, Mianmaro ir Šri Lankos pakrančių gyventojams.

Šaltinis: www.balsas.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Įdomioji e-atliekų surinkėjų statistika: šaldytuvus gyventojai išmeta ir su uogienėmis

Kone dešimtadalis nebenaudojamų stambiųjų elektroninių prietaisų iš kaimo vietovių pas elektroninės technikos atliekų surinkėjus patenka jau apsamanoję. skaityti »

54 proc. pirkėjų kainas vis dar konvertuoja į litus

Nors su euru lietuviai gyvena jau trečius metus, tačiau daugeliui gyventojų pasverti savo išlaidas ir įvertinti prekių kainas vis dar yra patogiau litais. skaityti »

„Microsoft“ prijungs prie interneto „Toyota“ automobilius

Pernai „Toyota“ įkūrė naują įmonę „Toyota Connected“, kurios veikla – interneto paslaugų integracija į automobilius, kelių infrastruktūrą ir transporto priemonių tarpusavio komunikacijos sistemų kūrimas. skaityti »

Baltijos šalių šimtmečiui skirtos proginės dviejų eurų monetos dizainą išrinks gyventojai

Prasidėjo dvi savaites truksiantis Lietuvos ir kitų Baltijos šalių gyventojų balsavimas internetu: renkamas dviejų eurų monetos, skirtos Baltijos šalių šimtmečiui, projektas. skaityti »

Gėrimų šildytuvas-šaldytuvas ant darbo stalo

Gėrimai yra skaniausi tada, kai yra tinkamos temperatūros. Tam skirtas mažytis USB šildytuvas-šaldytuvas, nuolat laikomas ant stalo. skaityti »

Paneigtas mitas apie kompiuterinių žaidimų įtaką empatijai

Ilgą laiką buvo manoma, kad kompiuteriniai žaidimai mažina empatiją. Tačiau ar tikrai? skaityti »

„Microsoft“ sukūrė uodus gaudantį robotą

„Microsoft“ sukurtas robotas padės mokslininkams tirti, kokius pavojingus virusus ir bakterijas platina šie vabzdžiai. skaityti »

Ateities automobiliai atpažins vairuotojo nuotaiką

Ateityje automobiliai ne tik žinos, ko mes norime, bet ir kaip mes jaučiamės, galės ne tik pildyti mūsų komandas, bet ir mums atsakyti. skaityti »

Žinutes bus galima rašyti akimis

„Microsoft“ kartu su Vašingtono universiteto mokslininkais sukūrė programą „Eye-Gaze“, kuria naudojantis tekstą į telefono ekraną galima suvesti akimis. skaityti »

Virtualiosios realybės perspektyvos: nuo apsipirkinėjimo iki karybos

Virtuali realybė tarnauja ne tik išsiilgusiems pramogų ar naujų potyrių, bet ir tiesiog siekiant pagerinti mūsų kasdienį gyvenimą. skaityti »