Kodėl lietaus lašai yra skirtingi?

Publikuota: 2009 m. liepos 22 d. trečiadienis

Vandens lašas
Ar stebėdami lietų niekada nesusimąstėte, kodėl krentančio vandens lašai yra tokie skirtingi? Mokslininkai teigia, jog jie rado atsakymą – tam jiems pakako panaudoti didelės spartos vaizdo kamerą.

Užfiksuotuose kadruose aiškiai matyti, kad pradžioje lašas yra rutuliuko formos, tačiau vos per kelias šimtąsias sekundės dalis suskyla į spiečių mažesnių lašiukų. Pirmiausia vandens sfera įgauna plokštumos pavidalą. Tokiai plokštelei plečiantis ir plonėjant, priešpriešinis oro srautas priverčia ją išsigaubti, ir ji savo forma pradeda priminti apverstą tuščią maišelį. Šis „maišelis“ išsipučia iki tokios ribos, kai vandens paviršiaus įtempimo nebepakanka vientisai formai išlaikyti, ir vanduo suskyla į atskirus gabaliukus.

Iki šiol mokslininkai manė, kad lietaus lašai susidurdavo vienas su kitu ir taip suformuodavo didesnius lašus, o kiti lašai tuo metu išlikdavo maži.  „Kiekvienas lašas pakeliui link Žemės skaidosi individualiai ir nepriklausomai nuo jo kaimynų“, aiškina tyrimo autorius Prancūzijos Aix-Marseille universiteto mokslininkas Emanuelis Vilermoksas (Emmanuel Villermaux).  Tyrimo rezultatai gali padėti analizuojant, kaip formuojasi kritulių struktūra ir kaip tai galima pritaikyti žemės ūkyje. „Labai svarbu žinoti, kaip pasiskirsto skysčio lašeliai. Pavyzdžiui, purškiant pesticidus, daugumos šiandieninių įrenginių išpurškiamas chemikalų debesis atsiduria virš kitų laukų, vos tik pūsteli lengvutis vėjelis“, sako E. Vilermoksas.

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

„Asus“ išleido robotą šeimai

Japonų bendrovė „Asus“ pristatė namų robotą „Zenbo“, kuris pravers ir suaugusiesiems, ir vaikams. skaityti »

Elektroninė urna prikels mirusiuosius naujam gyvenimui

Bendrovė „Bios Urn“ sukūrė elektroninę urną „Bios Incube“, kurioje mirusiojo pelenai tampa augalo maistu. skaityti »

Nori pasikalbėti – pridėk pirštą prie ausies

„Samsung“ priklausanti Pietų Korėjos įmonė „Innomdle Lab“ kuria išmanųjį laikrodį, kurį dėvėdamas žmogus galės paskambinti telefonu tiesiog pridėjęs prie ausies pirštą. skaityti »

„MasterCard“ sukūrė programą robotui padavėjui

„MasterCard“ pristatė pirmą komercinę programą, skirtą robotui androidui „Pepper“. Naudodamasis ja, robotas taps paslaugiu padavėju. skaityti »

Šunys paramą priims mokėjimo kortelėmis

„Blue Cross“ šunims pasiuvo liemenes su įdiegtu bekontakčiu „PayPal“ kortelių skaitytuvu. skaityti »

Langai bus gaminami iš permatomos medienos

Profesoriaus Liangbing Hu vadovaujama grupė atrado būdą, kaip paversti medieną visiškai permatoma pašalinant iš jos ligniną. skaityti »

Šunys irgi kelia nuotraukas į „Facebook“

„Pedigree“ sukūrė fotografuojančią liemenę šunims „The Posting Tail“, kuri fotografuoja vaizdus tuomet, kai šuo ima smarkiai vizginti uodegą. skaityti »

Tėvai galės sekti vaikams pasakas nebūdami šalia

Korėjiečių įmonė „Samsung“ nusprendė padėti tėvams, grįžtantiems vėlai iš darbo ar dažnai būnantiems komandiruotėse, palaikyti artimesnį ryšį su vaikais. skaityti »

Daugiausia uždirbančių vadovų sąrašo viršuje – gydytojas

JAV gydytojas Patrikas Sun Šiong 2015 metais tapo daugiausiai uždirbančiu vadovu JAV. skaityti »

Kinė humanoidė nustebino grožiu

Kinijos mokslo ir technologijų universitete Hefėjuje oficialiai pristatytas moteriškos išvaizdos robotas „Jiajia“. skaityti »