Kodėl moterys mėgsta plepėti... netgi kai jos yra makakos?

Publikuota: 2008 m. lapkričio 24 d. pirmadienis

Makakos
Neseniai atlikto tyrimo metu nustatyta, jog beždžionių makakų patelės mėgsta „gerai“ paplepėti lygiai taip pat, kaip jų plepiosios kolegės iš žmonių giminės. Mokslininkai praleido tris mėnesius klausydamiesi mišrios makakų grupės, gyvenančios Cayo Santiago saloje netoli Puerto Rico krantų. Jie nustatė, jog lygiai kaip ir mūsų tarpe, šios rūšies moteriškosios giminės atstovės buvo gerokai kalbesnės nei patinai.

Gyvūnų ekspertai skaičiavo visus niurzgėjimus, šūkius ir kitus garsus, skleidžiamus bendravimo tarp dviejų individų metu. Į specifinius šūkius – tokius kurie naudojami radus maisto arba aptikus grobuonį – dėmesio nebuvo kreipiama. Nustatyta, jog makakų patelės skleidė apie 13 kartų daugiau „draugiškų“ garsų, lyginant su patinais. Jos taip pat buvo daugiau linkusios bendrauti su kitomis patelėmis nei patinais.

Mokslininkai mano, jog tokią elgseną lemia makakų patelių polinkis užmegzti viena su kita ilgalaikius ir tvirtus draugiškus ryšius. Jos paprastai išlieka toje pačioje gyvūnų grupėje visą savo gyvenimą, bei patiki savo draugėms atžalų priežiūrą. Patinai priešingai yra linkę bastytis iš grupės į grupę visą savo gyvenimą, o noro „plėpėti“ su abiejų lyčių atstovais turi po lygiai.

Londono Roehampton Universiteto mokslininkė Nathalie Greeno sako, jog „Rezultatai leidžia manyti, kad patelės daugiau nei patinai pasikliauja balsine komunikacija dėl poreikio palaikyti didesnį bendravimo tinklą“. Teigiama, jog tai yra pirmasis kartas, kai lyčių bendravimo skirtumai identifikuoti ne žmogbeždžionių, o paprastų primatų tarpe.  Primatų ekspertas iš Škotijos St. Andrews Universiteto profesorius Klaus'as Zuberbuhler'is taip pat sutinka, jog tokios išvados susijusios su kalbos formavimusi. Visose bendraujančiose rūšyse komunikavimas padėdavo individams „valdyti savo kasdienį socialinį gevenimą, paprastai darant įtaką kitų grupės narių mastysenai ir elgsenai“, teigia profesorius. Jis taip pat argumentuoja, jog komunikacija padėdavo sumažinti trintį tarp skirtingų konkuruojančių jėgų.

 

 

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Mokslininkai sukūrė smegenų veiklą mėgdžiojančius informacijos saugojimo įrenginius

RMIT (Royal Melbourne Institute of Technology) mokslininkai sukūrė naują nanoįrenginį, būsiantį itin stabilių ir patikimų naujos kartos atminties įrenginių pagrindu. skaityti »

Mokslininkai sukūrė nematomumo prietaisą

Įkvėpti Hario Poterio nematomo apsiausto, mokslininkai neseniai sukūrė keletą itin paprastų, tačiau naujų būdų paversti objektus nematomais. skaityti »

KTU keliasi į virtualią realybę

Pasivaikščioti dramblių kaimenėje Afrikoje, pasigrožėti Britų muziejaus eksponatais Londone ar tiesiog žengti į atvirą kosmosą neišeinant iš savo kambario – šias naujas patirtis žmonijai atveria žaibiškai populiarėjanti virtualios realybės technologija. skaityti »

Paslaptingo padaro fosilijos – senesnės ir už dinozaurus

Iš pirmo žvilgsnio šios fosilijos atrodo lyg perpus perpjautas granato vaisius, tačiau naujausi tyrimai atskleidė, kad tai 600 milijonų metų senumo nežinomų gyvūnų liekanos. skaityti »

Japonijoje vykstančioje turizmo parodoje lankytojus vilioja lietuviškas gintaras ir baletas

Šį savaitgalį, rugsėjo 25-28 d., Tokijuje vyksta pasaulyje viena didžiausių turizmo parodų „JATA Tourism EXPO Japan“. skaityti »

Buitiniai robotai užkariauja namus

Šiuolaikiniame pasaulyje tapo įprasta, kad vis daugiau darbų už mus padaro robotai. skaityti »

„nVidia“ paneigė sąmokslo teoriją: žmogus Mėnulyje vis tik buvo

Kompanijos „NVidia“ marketingo padalinys dirba iš tiesų ne veltui, ir tą demonstruoja naujausias vaizdo plokščių gamintojos atstovų pareiškimas. skaityti »

Elektroninis gepardas jau už laboratorijos ribų

Masačusetso technologijų instituto (MIT) inžinieriai ištobulino robotą-gepardą („Cheetah“), kuris puikiai atkartoja realaus gyvūno judesius ir tai daro visiškai savarankiškai. skaityti »

VGTU mokslininkas kolekcionuoja įdomiausius pasaulio pieštukus

Japoniškas – su deimantu, karališkasis – su tikra karūna, didžiųjų kūrėjų-menininkų vardais papuošti ar išleisti olimpinių žaidynių metu – tai Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Kelių katedros doc. dr. Kęstučio Skerio pieštukai, kolekcionuoti apie 50 metų. skaityti »

„YuMi“ – robotas, pradėsiantis naują automatizavimo erą

„YuMi“ yra dvirankis robotas, galintis dirbti kartu su žmogumi. skaityti »