Kodėl moterys mėgsta plepėti... netgi kai jos yra makakos?

Publikuota: 2008 m. lapkričio 24 d. pirmadienis

Makakos
Neseniai atlikto tyrimo metu nustatyta, jog beždžionių makakų patelės mėgsta „gerai“ paplepėti lygiai taip pat, kaip jų plepiosios kolegės iš žmonių giminės. Mokslininkai praleido tris mėnesius klausydamiesi mišrios makakų grupės, gyvenančios Cayo Santiago saloje netoli Puerto Rico krantų. Jie nustatė, jog lygiai kaip ir mūsų tarpe, šios rūšies moteriškosios giminės atstovės buvo gerokai kalbesnės nei patinai.

Gyvūnų ekspertai skaičiavo visus niurzgėjimus, šūkius ir kitus garsus, skleidžiamus bendravimo tarp dviejų individų metu. Į specifinius šūkius – tokius kurie naudojami radus maisto arba aptikus grobuonį – dėmesio nebuvo kreipiama. Nustatyta, jog makakų patelės skleidė apie 13 kartų daugiau „draugiškų“ garsų, lyginant su patinais. Jos taip pat buvo daugiau linkusios bendrauti su kitomis patelėmis nei patinais.

Mokslininkai mano, jog tokią elgseną lemia makakų patelių polinkis užmegzti viena su kita ilgalaikius ir tvirtus draugiškus ryšius. Jos paprastai išlieka toje pačioje gyvūnų grupėje visą savo gyvenimą, bei patiki savo draugėms atžalų priežiūrą. Patinai priešingai yra linkę bastytis iš grupės į grupę visą savo gyvenimą, o noro „plėpėti“ su abiejų lyčių atstovais turi po lygiai.

Londono Roehampton Universiteto mokslininkė Nathalie Greeno sako, jog „Rezultatai leidžia manyti, kad patelės daugiau nei patinai pasikliauja balsine komunikacija dėl poreikio palaikyti didesnį bendravimo tinklą“. Teigiama, jog tai yra pirmasis kartas, kai lyčių bendravimo skirtumai identifikuoti ne žmogbeždžionių, o paprastų primatų tarpe.  Primatų ekspertas iš Škotijos St. Andrews Universiteto profesorius Klaus'as Zuberbuhler'is taip pat sutinka, jog tokios išvados susijusios su kalbos formavimusi. Visose bendraujančiose rūšyse komunikavimas padėdavo individams „valdyti savo kasdienį socialinį gevenimą, paprastai darant įtaką kitų grupės narių mastysenai ir elgsenai“, teigia profesorius. Jis taip pat argumentuoja, jog komunikacija padėdavo sumažinti trintį tarp skirtingų konkuruojančių jėgų.

 

 

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Neatrasta ekonominė nauda: geologai ieško meteoritinių kraterių

Lietuvos geologijos tarnyba (LGT), bendradarbiaudama su Vilniaus universitetu, vykdo projektą „Lietuvos impaktiniai krateriai“. skaityti »

LG prisijungė prie Atvirojo automobilių aljanso ir kurs išmaniųjų automobilių įrangą

„LG Electronics“ (LG) tapo Atvirojo automobilių aljanso (ang. Open Automotive Alliance) nare. skaityti »

Procesorių gamintojos „Intel“ sukurta kamera atpažins jūsų nuotaiką

Procesorių gamintoja „Intel“ kitais metais planuoja į planšetinių kompiuterių modelius montuoti erdvinį pasaulio vaizdą galinčias filmuoti „RealSense 3D“ kameras. skaityti »

LG pristato „LG G Watch“ su „Android Wear“ operacine sistema

„LG Electronics“ (LG) pristato „LG G Watch“ laikrodį, vieną iš pirmųjų įrenginių su „Google“ operacine sistema „Android Wear“, pritaikyta dėvimiems įrenginiams. skaityti »

Brazilijos futbolo stadionas iš saulės pagamina daugiau energijos nei 11 čempionato dalyvių

Vienuolika iš 32 pasaulio futbolo čempionate dalyvaujančių valstybių sugeneruoja mažiau saulės energijos, nei Brazilijos nacionalinis stadionas. skaityti »

Žinutėmis perduodami kvapai – jau realybė!

Amerikos gamtos istorijos muziejus (angl. Museum of Natural History) Manhetene, bendradarbiaudamas su išradėjais profesoriumi David Edwards ir Rachel Field, pademonstravo savo naują kvapų-pranešimų platformą. skaityti »

Radijo bangomis valdomų laivelių komanda – tarp laimėtojų

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) komanda Lietuvos motorlaivių federacijos taurės varžybose varžėsi dviejose laivų modelių klasėse. skaityti »

Eksperimentas patvirtino: žmonių teleportacija įmanoma

Žmonių persikėlimas erdvėje gali tapti realybe, kadangi jokie fizikos dėsniai iš esmės neprieštarauja didelių objektų, įskaitant žmones teleportacijai, teigia mokslininkai. skaityti »

NASA kosminiame „sode“ astronautai sėja pirmąsias daržoves

Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) dabar dėmesio centre raudonosios salotos. Praėjusią savaitę NASA pranešė apie aktyvuotą augalų auginimo sistemą skriejančioje laboratorijoje. skaityti »

Jau greitai skrydžiai lėktuvu bus valdomi mintimis

Profesorius Florian Holzapfel su mokslininkų komanda vykdydami ES finansuojamą projektą „Brainflight“, tiria būdus, kaip smegenys galėtų kontroliuoti skrydį lėktuvu. skaityti »