Kodėl uraganas „Sendi“ toks didelis?

Publikuota: 2012 m. spalio 29 d. pirmadienis

Pasaulio žiniasklaida sunerimusi seka įvykius Rytinėje JAV pakrantėje, prie kurios priartėjo istoriniu tituluojamas uraganas „Sendi“. Rytinės pakrantės didmiesčiuose saugumo sumetimais sustabdytos transporto linijos (metro, autobusai), milijonai moksleivių pirmadienį neišėjo į mokyklas ir liko namie. Sinoptikai prognozuoja, kad antradienio naktį (spalio 30 d.) arba antradienį audros „Sendi“ atnešti uraganiniai vėjai ir debesys nuklos trečdalį JAV teritorijos. Kodėl „Frankenštormas“ toks didelis?

JAV Nacionalinio uraganų centro (National Hurricane Center, NHC) duomenimis, sekmadienio vakarą „Sendi“ uraganinės galios vėjai šėlo 280 km spinduliu nuo uragano epicentro, o tropinės audros galingumo vėjai – net 835 km spinduliu nuo uragano epicentro. Dydžio prasme, „Sendi“ yra antras istorijoje uraganas po 2001 m. siautėjusios „Olgos“ (ši savo kelyje viską siaubė 965 km skersmeniu). Kaip audrai pavyko taip išaugti?

„Pagrindinė priežastis – „Sendi“ iš tropinio ciklono virsta ekstratropiniu ciklonu, – aiškina Atmosferinių tyrimų universitetinės korporacijos Bolderyje (Koloradas, JAV) mokslininkas Chrisas Deivisas (Chris Davis). – Ekstratropiniai ciklonai yra tokie, kurie siaučia už tropinių platumų. Paprastai tokios audros būna gerokai didesnės už tropinius ciklonus. Nors „Sendi“ yra milžiniška, jos dydis nėra neprecedentinis. Labiau neįprastas dalykas – „Sendi“ buvimo vieta ir laikas. Šiaurės rytuose tokių milžinų pasitaiko, tačiau paprastai tik žiemą.“

„Uraganas „Sendi“ iš pradžių susiformavo kaip tropinis ciklonas, kurį stiprino šiltas Atlanto vanduo, šiltos, drėgnos oro masės ir šių reiškinių nulemti konvekcijos procesai, – tęsia Ch. Deivisas. – Uraganus galima prilyginti savotiškiems šiluminiams varikliams, kurie vandenyno paviršiuje tvyrančią šilumą iškelia į aukštesnius atmosferos sluoksnius. O štai ekstratropinius ciklonus gena didžiulėje teritorijoje susiformuojantys temperatūrų skirtumai: šaltas oras šiaurės vakaruose, šiltas – pietryčiuose, abu srautai susisuka – ir susiformuoja uraganas.“

Kuo toliau į šiaurę juda „Sendi“, tuo labiau virsta ekstratropinių ciklonu ir įgauna reaktyvinio srauto galių, kuris virš Šiaurės Amerikos siurbia oro mases iš vakarų į rytus. Tą „reaktyvinį oro masių srautą“ taip pat lemia temperatūriniai skirtumai.

Nors „Sendi“ centre tebesiautėja šiltas tropinis uraganas, šis meteorologinis monstras naujų jėgų įgauna iš šiaurės kryptimi vykstančio šilto oro masių judėjimo. Energijos prideda ir pietų link judančios šalto oro masės.

„Tai – įdomus atvejis, kur abu procesai vyksta vienu metu, – atkreipia dėmesį Ch. Deivisas. – „Sendi“ susiformavo kaip didelis uraganas, tačiau ne kaip neįprastai didelis. Nors kol kas tebelieka neaišku, kas konkrečiai nulemia uragano dydį, iš dalies tai gali būti susiję su drėgno oro masių dydžiu toje vietoje, kur susiformavo ciklonas. „Sendi“ atveju didžiulės šilto, drėgno oro masės susitelkė vakarinėje Karibų jūros dalyje, todėl uraganui susidarė visos sąlygos augti.“

„Kalbant apskritai apie visas tropines audras, kas lemia ir kontroliuoja audros dydį, kol kas žinome nedaug, - pripažįsta Viskonsino Medisono universiteto mokslininkas Klarkas Evansas (Clark Evans). – Žinome tik tiek, kad audros, susiformavusios iš mažesnių atmosferos neramumų, būna mažesnės. Mažesnės būna ir tos audros, kurios gimsta virš sausesnių regionų.“

 

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Naujosios „Android“ versijos pristatymas atidėtas dėl uragano

Kompanija „Google“ atidėjo spalio 29 dieną numatytą pristatymą dėl prie rytinės JAV pakrantės artėjančio uragano „Sendi“ skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Medžiaga, kuri sukels perversmą sporto prekių ir medicinos pramonėse

Bingamtono Universiteto Niujorke mokslininkai sukūrė šią keistą tamprią medžiagą, kuri iš tikrųjų yra baterija. skaityti »

Vyras savadarbe raketa bandys įrodyti, kad Žemė plokščia

Mike'as Hughesas pasirengęs paleisti savo iš metalo laužo sukurtą raketą Mojave dykumoje ir įrodyti, kad Žemė yra plokščia. skaityti »

Ar galima sapnuoti nemiegant?

Mokslininkai iš Londono teigia atradę būdą kaip sutrikdyti žmogaus protą ir pakeisti jo supratimą apie tai, kas tikra. skaityti »

Biurų pastatai su treniruokliais ir masažuotojais – kaip milžiniškos kompanijos atrakina darbuotojų kūrybiškumą?

Įsivaizduokite įmonę, kuri iš visų savo darbuotojų ne prašo, bet reikalauja į užduotis žvelgti netradiciškai. skaityti »

„Panasonic“ pristatė permatomą televizorių

Neseniai Berlyne vykusioje parodoje „IFA 2017“ televizorių gamintoja „Panasonic“ pristatė televizorių su visiškai permatomu ekranu. skaityti »

Programuotojų diena

Rugsėjo 13 dieną minima Programuotojų diena. Kodėl būtent šiandien? skaityti »

Mokslininkai mano atradę būdą, kaip visam laikui atsikratyti žalingų įpročių

Mokslininkai atranda naujų būdų, kaip tiesiogiai veikiant smegenis atsikratyti žalingų įpročių ir iki minimumo sumažinti atkritimo tikimybę. skaityti »

Kad kelionė neprailgtų: intelektiniai žaidimai, kuriuos privalote turėti išmaniajame

Pažinimo džiaugsmas mus praturtina kaip niekas kitas, tačiau keliaudami mes dažnai daugybę laiko praleidžiame automobilyje ar lėktuve, valandų valandas pro langą veltui stebėdami plaukiančius debesis. skaityti »

Ką veikia biomechanikai?

Biomechanikai – tai inžinieriai, kurie mokosi iš gamtos... skaityti »

Lietuvos studentas sukūrė sportinį elektrinį triratį

Europoje dar nauja sporto šaka susidomėjęs studentas Rolandas Dockevičius iš Klaipėdos sukūrė elektrinį triratį drifterį. skaityti »