Kraujo tyrimams Lietuvoje pasitelkiami robotai

Publikuota: 2016 m. balandžio 25 d. pirmadienis

Kaune pradėjo veikti vienintelė Baltijos šalyse visiškai robotizuota medicininių tyrimų laboratorija. Pirmasis kraujo tyrimus atliekantis robotas Lietuvoje buvo pastatytas 2014 metais, o dabar sumontuota robotų ir automatinių analizatorių linija. Tikimasi, kad robotai padės pacientams greičiau pasitikrinti sveikatą ir paskatins dažniau tikrintis ją profiaktiškai.

Kaip Lietuvoje robotizuojama medicina?

Kai prieš dvejus metus Lietuvoje pradėjo veikti pirmasis kraujo tyrimus atliekantis robotas, jau po pusės metų dėl pagerėjusios diagnostikos buvo užfiksuota žymiai daugiau susirgimų. Pasak medikų, blogėjanti sergamumo statistika atspindi senstančios ir nesveiką gyvenimo būdą pasirinkusios visuomenės problemas bei gerėjantį diagnostikos prieinamumą. Kraujo tyrimus atliekantys robotai leido didesnei šalies gyventojų daliai pasitikrinti sveikatą ir sužinoti apie gresiančias ligas, išvengti komplikacijų ir ankstyvos mirties. Tiesa, medicinos robotizacija nepatinka kai kuriems valdininkams, teigiantiems, esą tyrimai „išpučia“ bendrą sergamumo statistiką, formuoja „ligonių tautos“ įvaizdį, o diagnozuojamos ligos – nepavojingos.

Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos valdybos pirmininkė, gydytoja Eglė Marciuškienė tikina, kad atlikdami kraujo tyrimus robotai užfiksuoja tiek didesnius, tiek mažesnius sveikatos sutrikimus.

„Labai svarbu suprasti, kad negydomas „mažas“ sveikatos sutrikimas vėliau baigiasi „didele“ problema, brangiai kainuojančia ir pacientui, ir Valstybinei liginių kasai. Jeigu kažkas sako, kad robotai pridaro daug tyrimų, kurių rezultatuose tik nežymūs pakitimai, pavyzdžiui, šiek tiek padidėjęs cholesterolio kiekis, į kurį nereikėtų kreipti dėmesio, tai po kelerių ar keliasdešimties metų ištikęs infarktas ar insultas parodo tikrąją tyrimų vertę – ir didesnį mirtingumą statistikos suvestinėse, ir išleistus milijonus brangiam chirurginiam gydymui, ir skaudžias netektis artimiesiems. Lietuvoje pastatytais kraujo tyrimų robotais reikia džiaugtis, nes tai akivaizdžiai padidina diagnostikos paslaugų prieinamumą, pageriną kokybę ir sumažina eiles prie gydytojų kabinetų. Prisiminkime, kokį perversmą radiologijoje padarė atsiradusi telemedicina, kai rentgeno nuotraukas specialistai galėjo aprašinėti būdami net kitame mieste. Dėl telemedicinos net ir mažų rajonų ligoninėse galima užtikrinti kokybiškas radiologijos paslaugas, juk mažos ligoninės niekada negalėtų įpirkti aukštos kompetencijos radiologų. Tas pat su laboratorine diagnostika, kai iš kaimo ambulatorijų atvežami kraujo mėginiai yra tiriami robotų ir tokiu būdu gaunami tikslūs tyrimų atsakymai, nors nedidelės asmens sveikatos priežiūros įstaigos brangių laboratorijų turėti neišgali“, – apie robotų svarbą medicinoje pasakoja gydytoja E. Marciuškienė.

Kaune – vienintelė visiškai robotizuota laboratorija Baltijos šalyse

Pastatyti kelis robotus, kurie dėliotų kraujo mėginius į automatinius analizatorius ir padėtų išvengti monotoniško, varginančio ir sunkaus darbo, buvo pirmasis robotizacijos žingsnis. Medicininių tyrimų laboratorija „Antėja“ pirmąjį robotą Lietuvoje pastatė 2014 metais, o dabar Kaune sumontuota inovatyvi robotų-manipuliatorių ir automatinių analizatorių linija „Flexlab“.

Gydytoja Dangira Babenskienė tikina, kad dabar Kaune esanti laboratorija yra panaši į moderniausias Vakarų Europos, JAV ir Japonijos medicininių tyrimų laboratorijas. Pasitelkusi robotus, laboratorija galės per dieną atlikti iki 40 tūkst. kraujo tyrimų, o per metus – net iki 12 mln. Robotizuotoje laboratorijoje atliekami bendraklinikiniai, biocheminiai, imunologiniai, alergologiniai, infekcinių ligų, erkių pernešamų ligų, onkologinių susirgimų, skydliaukės, lytiškai plintančių ligų ir kiti kraujo tyrimai.

„Visiškas laboratorijos robotizavimas ne tik leis daryti greičiau ir daugiau tyrimų, bet ir  padidins sudėtingų tyrimų prieinamumą, sumažins klaidų skaičių. Tai pasiekti galima tik sujungus į vieną ciklą ir visiškai robotizavus preanalitikos arba mėginių tikrinimo ir centrifūgavimo, analitikos arba tyrimo atlikimo ir poanalitikos arba tyrimų atsakymo validavimo procesus. Šiuo keliu eina dauguma moderniausių medicininių tyrimų laboratorijų užsienyje, todėl kur būtinas itin didelis tikslumas, darbus atlieka robotai. Jie ir greitesni, ir našesni, ir tikslesni, tačiau visų darbų jie atlikti negali. Teisingam laboratorinių tyrimų rezultatų interpretavimui ar kliniškai sudėtingų situacijų išsiaiškinimui laboratorijoje yra būtinas gydytojas“, – aiškina laboratorijos „Antėja“ direktorė medicinai D. Babenskienė.

Robotai leidžia greičiau pasitikrinti sveikatą

Nutįsusios eilės prie gydytojų kabinetų, nuolat laiko neturintis ir skubantis šeimos gydytojas, ribotos galimybės gauti sudėtingesnius tyrimus vis dar išlieka opiausiomis sveikatos priežiūros problemomis.

Tikimasi, kad didesnis tyrimų atlikimo robotizavimas leis gydytojams efektyviau diagnozuoti klastingas ligas, o svarbiausia – mažins eiles prie gydytojų kabinetų. Be to, moderni laboratorija sudarys platesnes galimybes pasinaudoti ankstyvosios ligų prevencijos programomis, finansuojamomis iš Valstybinės ligonių kasos, ir paskatins žmones dažniau profilaktiškai pasitikrinti sveikatą.

„Dėl robotų ir padidėjusio prieinamumo vis daugiau laboratorinių tyrimų atliekama profilaktikos tikslais. Populiariausi buvo, yra ir tikriausiai bus kasdieniai tyrimai, kuriuos žmonės žino geriausiai – cholesterolio frakcijų, kepenų fermentų, skydliaukės hormonų. Pastaruoju metu pastebime vėžio žymenų tyrimų skaičiaus augimą. Atlikę kraujo tyrimus, esame laiku nustatę ne vieną dešimtį krūties, kiaušidžių, skrandžio vėžio atvejų“, – akcentuoja gydytoja D. Babenskienė.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Kaune duris atvėrė medicininių tyrimų laboratorija, kurioje kraujo tyrimus atlieka robotas

Kaune duris atvėrė medicininių tyrimų laboratorija „Antėja“, kurioje kraujo mėginius tiria automatizuota–robotizuota laboratorinių tyrimų sistema. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Metalinė suknelė atlaiko 500 tūkst. voltų elektros srovę

Olandų menininkė Anouk Wipprecht pristatė iš metalo pagamintą suknelę, kurią panaudojo pritraukti aukštos įtampos elektros energijai iš dviejų gigantiškų Tesla transformatorių. skaityti »

Skiriamas naujas „Game Insight“ vadovas, kompanija žengia į 3D žaidimų rinką

Augantys žaidimų mėgėjų lūkesčiai visame pasaulyje į 3D žaidimų rinką paskatino žengti vieną pirmaujančių pasaulinių mobiliųjų žaidimų kūrėją „Game Insight“. skaityti »

Itin tikslus vandenilio laikrodis naujos fizikos paieškoms

Itin tikslus, vandenilio molekulių ritmu tiksintis laikrodis galėtų padėti tirti fundamentalias konstantas, ieškant naujos fizikos požymių. skaityti »

Super jėgą suteikiantis kostiumas jau išbandomas praktikoje

Viena didžiausių laivų statybos ir inžinerijos kompanijų „Daewoo“ neseniai išbandė šešis robotinius egzoskeletus, kurie padidina žmogaus jėgą net kelis kartus. skaityti »

Išmanioji skalbimo mašina pagal „Samsung“

Pažangumo etalonu galime laikyti „Samsung Crystal Blue WW10H9600EW“ skalbimo mašiną, kuri buvo pristatyta „Samsung European Forum 2014“ renginio metu ir pagal inovacijas nurungė ne vieną konkurentų skalbyklę. skaityti »

Skaitymas iš virpesių: inžinieriai rado būdą rekonstruoti garsą iš daikto virpėjimo

Masačiusetso technologijų universiteto (MIT) ir bendrovių „Microsoft“ bei „Adobe“ programuotojai sukūrė išties žadą atimantį algoritmą – jis jūsų išsakytus žodžius atkurs pagal, pavyzdžiui, greta jūsų ant stalo gulinčio bulvių traškučių pakelio virpesius. skaityti »

Dizaineris į elektroninę prekybą žengia su lininiais džinsais

Giedriaus Šarkausko dizaino studijos UAB „Lino kopos“ didžioji pajamų dalis jau daugiau nei 10 metų yra gaunama iš lininių pret-a-porter drabužių eksporto, tai sudaro iki 80% įmonės įplaukų. skaityti »

VGTU studentas sukūrė mobiliuoju telefonu valdomą robotą kamuolį

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) kompiuterių inžinerijos bakalauras Egidijus Korablikovas pristatė paties sukurtą robotą kamuolį, kuris valdomas nuotoliniu būdu specialia mobiliojo telefono programėle. skaityti »

Kur ir kada naudojami išmanieji laikrodžiai

Išmanieji laikrodžių populiarumas turėtų augti ir toliau – „Google“ neseniai pristatė „Android Wear“, o „Apple“ jau greitai turėtų parodyti „iWatch“ – po kelių metų išmanieji laikrodžiai bus matomi kasdien. skaityti »

TOP 10: geriausi nešiojamieji kompiuteriai 2014 metų vasarai

Tinklalapio „PCMag.com“ žurnalistai kiekvienais metais išbando šimtus įrenginių, kad galėtų pasiūlyti kiekvienam iš mūsų labiausiai tinkamą nešiojamo kompiuterio modelį. skaityti »