Kūdikiai nėra tokie „kvaili“ kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio

Publikuota: 2008 m. spalio 1 d. trečiadienis

Mažasis gydytojas
Seniai pastebėta, kad vienerių metų vaiką labai lengva aplošti žaidžiant antpirščiais – net jei žaidžiama atvirai, negudraujant. Ir pagrindinė priežastis yra ne vaiko kvailumas, ar nepakankamai susiformavusi trumpalaikė atmintis, o dėmesys, kurį vaikas atkreipia į psichologo-eksperimentatoriaus veido išraišką, rašo gazeta.ru.

Stereotipinis vaikų elgesys, pasirodo, yra visai ne stereotipinis.

Josefas Topalis ir jo kolegos susidomėjo pasikartojimo efektu, aprašytu dar prieš pusę amžiaus, tačiau iki šiol deramai nepaaiškintu.

Jei 8–12 mėn. vaikui parodomas žaisliukas, kuris paslepiamas po gaubtu A, o po to jo akyse paslepiamas po gaubtu B, rankas vaikas ties į pirmąjį gaubtą. Tačiau šiek tiek vyresnio vaiko panašiai „apgauti“ nepavyks.

Labiausiai paplitusi šį fenomeną aiškinantį hipotezė – nepakankamai išlavinta trumpalaikė atmintis. Maži vaikai sėkmingai atlieka tiesioginius atminties tikrinimo testus galbūt šiek tiek blogiau nei suaugusieji, bet nė kiek ne blogiau nei gyvūnai, kurių tokiu žaidimu antpirščiais neapgausi.

J. Topalis spėja, kad šio eksperimento rezultatus lemia ne ypatingas aplinkos ir objektų suvokimas, o pernelyg ryškus paties eksperimentą vykdančio asmens vaidmuo.

8–10 mėn. kūdikius mokslininkai suskirstė į tris grupes po 14 žmonių. Po to kiekvienam mažyliui parodė pirmiau aprašytąjį „fokusą“ su dviem gaubtais.

Pirmojoje grupėje eksperimentą vykdęs asmuo aktyviai bendravo su vaiku, jam daug šypsojosi, merkė akį ir kalbino. Antrojoje grupėje mergina-auklėtoja sėdėjo pusiau nusisukusi nuo mažylio – taip, kad jis nematytų jos veido išraiškų. O trečiojoje grupėje visas manipuliacijas vykdė „vaiduoklis“, t. y., gaubtai patys savaime skraidė virš stalo, o mažylis, kai tikras lėlių spektaklio žiūrovas, nė neįsivaizdavo, kad juos valdo žmonės.

Paaiškėjo, kad svarbiausią vaidmenį vaidina mokslininkų grimasos.

„Suklydusių“ vaikų skaičius pirmojoje grupėje nesiskyrė nuo rezultatų, kuriuos psichologai aprašo jau pusę amžiaus, o kitose grupėse tokių „nevykėlių“ buvo du kartus mažiau.

Vadinasi, vaikus glumina ne pats kito žmogaus buvimas, o jo grimasos ir pastangos užmegzti kontaktą.

Publikacija žurnale „Science“ dar kartą patvirtino, kad kūdikiai nėra kvaili, tiesiog informaciją suvokia kitaip, nekalbant jau apie šio suvokimo akcentus. O tam, kad vaiką apgautum negudriu fokusu, net ir suaugusiojo proto daug nereikia.

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Ateityje – elektroninių knygų mugės?

Vilniuje vykstanti knygų mugė vis dar vilioja jų gerbėjus arba tiesiog smalsuolius, tačiau nejučia kelia ir diskusijas – ar 21 amžius vis dar priklauso popierinėms knygoms? skaityti »

Studentai iš popieriaus sukūrė rekordinį Eifelio bokštą

Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) iškilo vienas žymiausių Paryžiaus simbolių – Eifelio bokštas. 8,58 m aukščio ir 3,42 m pločio kūrinys iš popieriaus ritinėlių pretenduoja į Lietuvos rekordų knygą kaip aukščiausias popierinis bokšto maketas. skaityti »

Kompiuteris stebės socialinių tinklų naudotojų nuotaiką

Amerikiečių mokslininkai sukūrė metodiką, kuri nustato socialinių tinkų naudotojų nuotaiką pagal jų publikuojamas nuotraukas. skaityti »

VU studentai sukūrė piešiantį robotą

Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakulteto (MIF) informacinių technologijų antro kurso studentai „Lego Mindstorms“ pagrindu sukonstravo ir suprogramavo ant A0 formato popieriaus lapo piešiantį robotą. skaityti »

Studentų suprogramuotame žaidime – partizaninio karo tema

Dalyvaudami „Problemų sprendimu grįsto mokymosi“ projekte (Problem Based Learning), Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakulteto (MIF) informacinių technologijų antro kurso studentai sukūrė mobiliesiems telefonams skirtą žaidimą „Forest brothers“ (liet. „Miško broliai“). skaityti »

Ekranų valikliui DROP – tarptautinių dizainerių įvertinimas

Šių metų konkurso „iF DESIGN AWARD 2015” laimėtojas – ekranų valiklis DROP. skaityti »

Sukurta rekordiškai ilgai dirbsianti vėjo jėgainė

Vokietijos energetikos bendrovė „Enercon“ pristatė naują 4 MW galingumo vėjo jėgainių seriją „EP4“, kurios trys skirtingi modeliai veiks ypač ilgai: kūrėjai teigia, kad jos elektrą sėkmingai gamins mažiausiai 30 metų. O tai lems mažesnę elektros kainą. skaityti »

Lidso universiteto tyrėjas nustebino fotokonkurso žiuri komisiją ypatingu kadru

Lidso universiteto Medicinos mokyklos tyrėjas Fraseris Macrae paskelbtas nacionalinio fotografijos konkurso nugalėtoju už štai šią nuotrauką, kurioje įamžintas mūsų kūnuose esantis kraujas. skaityti »

Kaip nesunkiai susitaupyti pinigų?

SEB banko šeimos finansų ekspertė pataria, kaip nesunkiai susitaupyti pinigų. Visai neseniai jos viena „Facebook“ draugė pasidalino receptu, kaip lengvai susitaupyti pinigų. skaityti »

Kosmoso vaizdas iš NASA – pirmą kartą lietuviškame filme

Lietuviškas kinas žengia į naują lygmenį – netrukus kino teatruose pasirodysiančiame filme „Traukinio apiplėšimas, kurį įvykdė Saulius ir Paulius“ žiūrovai išvys kosmose filmuotus vaizdus. skaityti »