Kuo mažiau lieka laiko, tuo labiau jis vertinamas

Publikuota: 2009 m. sausio 22 d. ketvirtadienis

Laikrodis
Kuo labiau žmogus užimtas, kuo daugiau darbų per ribotą laiko tarpą turi atlikti, tuo stipresnis yra jo subjektyvus laimės pojūtis, nustatė JAV Pomonos koledžo mokslininkai.

Tyrime, kuriuo buvo siekiama nustatyti laimės ir laiko pojūčio sąsajas, dalyvavo paskutinio koledžo kurso studentai. Likus tam tikram laikui iki mokslo baigimo vienai studentų grupei buvo formuojama nuomonė, kad greitai „auksinės dienelės“ baigsis, dėl to reikia skubėti dar daug nuveikti (tiek naudingų tolimesniam gyvenimo etapui darbų, pavyzdžiui, kruopščiai ruoštis egzaminams, tiek tiesiog malonių dalykų, pavyzdžiui, praleisti daugiau laiko su studijų draugais).

Antros grupės studentams, atvirkščiai, buvo peršama nuomonė, kad iki koledžo baigimo jiems yra likę dar marios laiko, todėl galima atsipalaiduoti. Trečios, kontrolinės grupės, studentai buvo tiesiog stebimi, nesukuriant jokių specialių sąlygų. Tyrimo metu kiekvienos grupės nariai pildė anketas, kuriose įvertino, kiek jie jaučiasi laimingi šią akimirką.

Galutiniai tyrimo rezultatai parodė, kad pirmoji grupė, kuriai buvo stengiamasi sukelti jausmą, jog mokslas ir studentiškas gyvenimas greitai baigsis, visų pirma buvo pasiekusi geresnių mokslo rezultatų ir aktyviai dalyvavo studentiškame gyvenime. Be to, jų patiriamas laimės jausmas atliekant tyrimą tik sustiprėjo. Antrojoje grupėje rezultatai buvo priešingi: čia studentai buvo kur kas mažiau aktyvūs tiek moksle, tiek studentiškame gyvenime, o tyrimo pabaigoje jų išgyvenamas laimės jausmas buvo silpnesnis. Kontrolinės grupės studentai tyrimo pabaigoje taip pat jautėsi šiek tiek laimingesni, palyginti su pradiniu lygiu, daugelis jų teigė savaime patyrę jausmą, jog per trumpą laiko tarpą turi padaryti kuo daugiau.

Mokslininkai šiuos rezultatus aiškina taip: laikas – taip pat resursas, ir kuo šio resurso mažiau, tuo labiau jis vertinamas, tiek materialia, tiek subjektyvia prasme. O paskutinės studentiškos dienos – tai labai vertingas resursas, kuriuo reikia mėgautis. Todėl tapti laimingam labai paprasta: reikia džiaugtis tuo, kas yra dabar, tačiau greitai baigsis: iškyla gamtoje besibaigiant vasarai ar, atvirkščiai, čiuožinėjimu ant ledo paskutinėmis žiemos dienomis.

Tačiau nereikia persistenkti – kai gyvenimas tampa ilagalaikėmis lenktynėmis su laiku, vietoj laimės pojūčio ateina stresas, kuris ne tik menkina gyvenimo džiaugsmą, bet ir kenkia sveikatai. Žodžiu, ribotas laiko resursas yra gerai, bet tik tol, kol nesukuria ilgalaikio streso ir skubėjimo.

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Japonijos bankas ketina „įdarbinti“ robotus

Japonijos bankas „Bank of Tokyo Mitsubishi UFJ“ klientus pasitinkančius vadybininkus artimiausiu metu ketina pakeisti robotais. skaityti »

„Microsoft“ siūlo prekybininkams pirkėjų atpažinimo sistemą

Savo tinklaraštyje bendrovė „Microsoft“ pasidalijo mintimis apie parduotuves ir jų pasikeitimus 2015 metais. skaityti »

Veidų atpažinimo technologija – prieigai prie svetainių

Bendrovė „Intel“ sukūrė taikomąją programą „True Key“. Prieigai prie interneto svetainių ar įrenginių ji naudoja veidų atpažinimo technologiją. skaityti »

Išmanusis laikrodis – finansams valdyti

Augant dėvimų išmaniųjų įrenginių populiarumui ir skaičiui, atsiranda ir jiems skirtų specializuotų programų. skaityti »

2015 metai pailgės sekunde dėl atominio ir pasaulinio laikų derinimo

Šių metų birželio 30 d. 11 val. 59 min. 60 sek. pasauliniu laiku sekundei laikrodžiai sustos ir para bei metai sekunde pailgės. skaityti »

KTU mokslininkų plėtojama matematinė rašysenos analizė: kuo skiriasi Obamos ir jūsų rašysena?

Rašysena nedažnai patenka į „kietųjų“ mokslų tyrimų sritį. Nors internete gausu rašysenos analizės testų, o kai kurios įdarbinimo agentūros šį metodą siūlo potencialių darbuotojų atrankai, išvados retai gali nustebinti objektyviais ir tiksliais apskaičiavimais. Visai kitas dalykas, kai rašyseną tiria matematikai. skaityti »

Barselonos centre – išmaniosios stotelės

Barselonoje pradėjo veikti aštuonios išmaniosios stotelės. Jose įrengti interaktyvūs ekranai, kurie veikia 7 dienas per savaitę, 24 valandas per parą. skaityti »

Mokėjimai širdies ritmu

Kanados pradedančioji įmonė „Bionym“ sukūrė apyrankę, kuri matuoja žmogaus širdies dūžius. skaityti »

BMW, kuris pats suranda vietą ir prisiparkuoja daugiaaukštėje aikštelėje

Las Vegase (JAV) prasidėjusioje „CES 2015“ parodoje Vokietijos automobilių gamintojas „BMW Group“ pademonstravo naujas automobilių autonominio valdymo galimybes, kurios atvers naują puslapį kelių transporto istorijoje. skaityti »

„Apple“ gavo patentą išmaniajam rašikliui

JAV patentų ir prekių ženklų valdyba išdavė kompanijai „Apple“ patentą išmaniajam elektroniniam rašikliui. skaityti »