Kuo mažiau lieka laiko, tuo labiau jis vertinamas

Publikuota: 2009 m. sausio 22 d. ketvirtadienis

Laikrodis
Kuo labiau žmogus užimtas, kuo daugiau darbų per ribotą laiko tarpą turi atlikti, tuo stipresnis yra jo subjektyvus laimės pojūtis, nustatė JAV Pomonos koledžo mokslininkai.

Tyrime, kuriuo buvo siekiama nustatyti laimės ir laiko pojūčio sąsajas, dalyvavo paskutinio koledžo kurso studentai. Likus tam tikram laikui iki mokslo baigimo vienai studentų grupei buvo formuojama nuomonė, kad greitai „auksinės dienelės“ baigsis, dėl to reikia skubėti dar daug nuveikti (tiek naudingų tolimesniam gyvenimo etapui darbų, pavyzdžiui, kruopščiai ruoštis egzaminams, tiek tiesiog malonių dalykų, pavyzdžiui, praleisti daugiau laiko su studijų draugais).

Antros grupės studentams, atvirkščiai, buvo peršama nuomonė, kad iki koledžo baigimo jiems yra likę dar marios laiko, todėl galima atsipalaiduoti. Trečios, kontrolinės grupės, studentai buvo tiesiog stebimi, nesukuriant jokių specialių sąlygų. Tyrimo metu kiekvienos grupės nariai pildė anketas, kuriose įvertino, kiek jie jaučiasi laimingi šią akimirką.

Galutiniai tyrimo rezultatai parodė, kad pirmoji grupė, kuriai buvo stengiamasi sukelti jausmą, jog mokslas ir studentiškas gyvenimas greitai baigsis, visų pirma buvo pasiekusi geresnių mokslo rezultatų ir aktyviai dalyvavo studentiškame gyvenime. Be to, jų patiriamas laimės jausmas atliekant tyrimą tik sustiprėjo. Antrojoje grupėje rezultatai buvo priešingi: čia studentai buvo kur kas mažiau aktyvūs tiek moksle, tiek studentiškame gyvenime, o tyrimo pabaigoje jų išgyvenamas laimės jausmas buvo silpnesnis. Kontrolinės grupės studentai tyrimo pabaigoje taip pat jautėsi šiek tiek laimingesni, palyginti su pradiniu lygiu, daugelis jų teigė savaime patyrę jausmą, jog per trumpą laiko tarpą turi padaryti kuo daugiau.

Mokslininkai šiuos rezultatus aiškina taip: laikas – taip pat resursas, ir kuo šio resurso mažiau, tuo labiau jis vertinamas, tiek materialia, tiek subjektyvia prasme. O paskutinės studentiškos dienos – tai labai vertingas resursas, kuriuo reikia mėgautis. Todėl tapti laimingam labai paprasta: reikia džiaugtis tuo, kas yra dabar, tačiau greitai baigsis: iškyla gamtoje besibaigiant vasarai ar, atvirkščiai, čiuožinėjimu ant ledo paskutinėmis žiemos dienomis.

Tačiau nereikia persistenkti – kai gyvenimas tampa ilagalaikėmis lenktynėmis su laiku, vietoj laimės pojūčio ateina stresas, kuris ne tik menkina gyvenimo džiaugsmą, bet ir kenkia sveikatai. Žodžiu, ribotas laiko resursas yra gerai, bet tik tol, kol nesukuria ilgalaikio streso ir skubėjimo.

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Metalinė suknelė atlaiko 500 tūkst. voltų elektros srovę

Olandų menininkė Anouk Wipprecht pristatė iš metalo pagamintą suknelę, kurią panaudojo pritraukti aukštos įtampos elektros energijai iš dviejų gigantiškų Tesla transformatorių. skaityti »

Skiriamas naujas „Game Insight“ vadovas, kompanija žengia į 3D žaidimų rinką

Augantys žaidimų mėgėjų lūkesčiai visame pasaulyje į 3D žaidimų rinką paskatino žengti vieną pirmaujančių pasaulinių mobiliųjų žaidimų kūrėją „Game Insight“. skaityti »

Itin tikslus vandenilio laikrodis naujos fizikos paieškoms

Itin tikslus, vandenilio molekulių ritmu tiksintis laikrodis galėtų padėti tirti fundamentalias konstantas, ieškant naujos fizikos požymių. skaityti »

Super jėgą suteikiantis kostiumas jau išbandomas praktikoje

Viena didžiausių laivų statybos ir inžinerijos kompanijų „Daewoo“ neseniai išbandė šešis robotinius egzoskeletus, kurie padidina žmogaus jėgą net kelis kartus. skaityti »

Išmanioji skalbimo mašina pagal „Samsung“

Pažangumo etalonu galime laikyti „Samsung Crystal Blue WW10H9600EW“ skalbimo mašiną, kuri buvo pristatyta „Samsung European Forum 2014“ renginio metu ir pagal inovacijas nurungė ne vieną konkurentų skalbyklę. skaityti »

Skaitymas iš virpesių: inžinieriai rado būdą rekonstruoti garsą iš daikto virpėjimo

Masačiusetso technologijų universiteto (MIT) ir bendrovių „Microsoft“ bei „Adobe“ programuotojai sukūrė išties žadą atimantį algoritmą – jis jūsų išsakytus žodžius atkurs pagal, pavyzdžiui, greta jūsų ant stalo gulinčio bulvių traškučių pakelio virpesius. skaityti »

Dizaineris į elektroninę prekybą žengia su lininiais džinsais

Giedriaus Šarkausko dizaino studijos UAB „Lino kopos“ didžioji pajamų dalis jau daugiau nei 10 metų yra gaunama iš lininių pret-a-porter drabužių eksporto, tai sudaro iki 80% įmonės įplaukų. skaityti »

VGTU studentas sukūrė mobiliuoju telefonu valdomą robotą kamuolį

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) kompiuterių inžinerijos bakalauras Egidijus Korablikovas pristatė paties sukurtą robotą kamuolį, kuris valdomas nuotoliniu būdu specialia mobiliojo telefono programėle. skaityti »

Kur ir kada naudojami išmanieji laikrodžiai

Išmanieji laikrodžių populiarumas turėtų augti ir toliau – „Google“ neseniai pristatė „Android Wear“, o „Apple“ jau greitai turėtų parodyti „iWatch“ – po kelių metų išmanieji laikrodžiai bus matomi kasdien. skaityti »

TOP 10: geriausi nešiojamieji kompiuteriai 2014 metų vasarai

Tinklalapio „PCMag.com“ žurnalistai kiekvienais metais išbando šimtus įrenginių, kad galėtų pasiūlyti kiekvienam iš mūsų labiausiai tinkamą nešiojamo kompiuterio modelį. skaityti »