Kuo mažiau lieka laiko, tuo labiau jis vertinamas

Publikuota: 2009 m. sausio 22 d. ketvirtadienis

Laikrodis
Kuo labiau žmogus užimtas, kuo daugiau darbų per ribotą laiko tarpą turi atlikti, tuo stipresnis yra jo subjektyvus laimės pojūtis, nustatė JAV Pomonos koledžo mokslininkai.

Tyrime, kuriuo buvo siekiama nustatyti laimės ir laiko pojūčio sąsajas, dalyvavo paskutinio koledžo kurso studentai. Likus tam tikram laikui iki mokslo baigimo vienai studentų grupei buvo formuojama nuomonė, kad greitai „auksinės dienelės“ baigsis, dėl to reikia skubėti dar daug nuveikti (tiek naudingų tolimesniam gyvenimo etapui darbų, pavyzdžiui, kruopščiai ruoštis egzaminams, tiek tiesiog malonių dalykų, pavyzdžiui, praleisti daugiau laiko su studijų draugais).

Antros grupės studentams, atvirkščiai, buvo peršama nuomonė, kad iki koledžo baigimo jiems yra likę dar marios laiko, todėl galima atsipalaiduoti. Trečios, kontrolinės grupės, studentai buvo tiesiog stebimi, nesukuriant jokių specialių sąlygų. Tyrimo metu kiekvienos grupės nariai pildė anketas, kuriose įvertino, kiek jie jaučiasi laimingi šią akimirką.

Galutiniai tyrimo rezultatai parodė, kad pirmoji grupė, kuriai buvo stengiamasi sukelti jausmą, jog mokslas ir studentiškas gyvenimas greitai baigsis, visų pirma buvo pasiekusi geresnių mokslo rezultatų ir aktyviai dalyvavo studentiškame gyvenime. Be to, jų patiriamas laimės jausmas atliekant tyrimą tik sustiprėjo. Antrojoje grupėje rezultatai buvo priešingi: čia studentai buvo kur kas mažiau aktyvūs tiek moksle, tiek studentiškame gyvenime, o tyrimo pabaigoje jų išgyvenamas laimės jausmas buvo silpnesnis. Kontrolinės grupės studentai tyrimo pabaigoje taip pat jautėsi šiek tiek laimingesni, palyginti su pradiniu lygiu, daugelis jų teigė savaime patyrę jausmą, jog per trumpą laiko tarpą turi padaryti kuo daugiau.

Mokslininkai šiuos rezultatus aiškina taip: laikas – taip pat resursas, ir kuo šio resurso mažiau, tuo labiau jis vertinamas, tiek materialia, tiek subjektyvia prasme. O paskutinės studentiškos dienos – tai labai vertingas resursas, kuriuo reikia mėgautis. Todėl tapti laimingam labai paprasta: reikia džiaugtis tuo, kas yra dabar, tačiau greitai baigsis: iškyla gamtoje besibaigiant vasarai ar, atvirkščiai, čiuožinėjimu ant ledo paskutinėmis žiemos dienomis.

Tačiau nereikia persistenkti – kai gyvenimas tampa ilagalaikėmis lenktynėmis su laiku, vietoj laimės pojūčio ateina stresas, kuris ne tik menkina gyvenimo džiaugsmą, bet ir kenkia sveikatai. Žodžiu, ribotas laiko resursas yra gerai, bet tik tol, kol nesukuria ilgalaikio streso ir skubėjimo.

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Triukšmą Lietuvoje mažins tylioji kelio danga

Europos aplinkos agentūros duomenimis, beveik pusė Europos Sąjungos miestų gyventojų kenčia nuo per didelio triukšmo. Kaip vienas didžiausių jo šaltinių išskiriamas kelių, geležinkelių ir oro transportas. Spręsdami šią problemą Lietuvoje Vilniaus Gedimino technikos universiteto mokslininkai sumodeliavo mūsų šalies klimato sąlygoms pritaikytą tyliąją asfalto dangą. skaityti »

Vilniaus oro uosto aikštelėse – išmani parkavimo sistema

Tarptautinio Vilniaus oro uosto (toliau – TVOU) automobilių stovėjimo aikštelėse nebeliks įvažiavimo bilietų. skaityti »

Moksleivių sukurtas užsklandas apie atliekų rūšiavimą galės atsisiųsti visi norintieji

Visi norintieji atsisiųsti originalias užsklandas savo kompiuterių ekranams galės pasinaudoti geriausiais moksleivių užsklandos konkurso „Aš rūšiuoju elektroniką! O tu?” darbais. skaityti »

Naujame „Auros“ šokio spektaklyje – KTU studento technologinis išradimas

Balandžio 22 dieną festivalio „Jauna muzika“ atidarymo vakarą pradės kompozitoriaus, Kauno technologijos universiteto (KTU) lektoriaus Antano Jasenkos ir Kauno šokio teatro „Aura“ premjerinis spektaklis „Padaryk iš manęs jungiklį“. skaityti »

Bažnytinio paveldo muziejuje pristatoma išmanioji apšvietimo technologija

Bažnytinio paveldo muziejuje (Šv. Mykolo g. 9) balandžio 24 d. 16 val. Vilniaus universiteto Šviesos tyrimų grupė (vadovas – prof. Artūras Žukauskas) pristato patentuotą išmaniąją apšvietimo technologiją. skaityti »

Gydytojas išrašys Jums „knygų receptą“

Londone įgyvendinamas projektas „Gyvenimo mokykla“ (The School of Life) siūlo aplankyti biblioterapijos kursus, kuriuose kiekvienas gaus „knygų receptą”, padėsiantį išgyti nuo blogo literatūrinio skonio. skaityti »

Kompiuterinių žaidimų kūrėjai: „Jau netrukus mus sups virtualus pasaulis“

Oskarą už geriausią scenarijų šiemet pelniusiame filme „Ji“ (angl. „Her“) vaizduojamas ateities pasaulis jau tampa realybe. skaityti »

Sukurta saulės šviesos imitacija

Įsivaizduokite, kad sėdite kambaryje be langų, tačiau jaučiate, kaip veidą glosto saulės spinduliai. Tokią unikalią patirtį siūlo ES finansuojamas projektos „Coelux“, kurio metu siekiama atkurti fizinį ir optinį natūralios šviesos efektą uždarose patalpose. skaityti »

Kinui skirta moneta į gyvenimą palydėta per „Kino pavasarį“

Lietuvos banko į apyvartą išleista 10 litų kolekcinė (proginė) moneta, skirta kinui, pristatyta Vilniuje vykstančiame festivalyje „Kino pavasaris“ dalyvaujant dideliam būriui kino mylėtojų. skaityti »

Savo darbingumą lietuviai kelia kalbindami kolegas ir užkandžiaudami saldumynais

Dirbti efektyviai ir sėkmingai svarbu ir darbuotojams, ir darbdaviams. Tačiau net geriausiam darbuotojui bent retkarčiais tenka kovoti su snauduliu ir dėmesio išsiblaškymu. 33 proc. dirbančių lietuvių apimti snaudulio jį malšina kava ir energiniais gėrimais, 25 proc. prasiblaškyti bando kalbindami kolegas, 13 proc. – naršydami socialiniuose tinkluose, dešimtadalis – užkandžiaudami. Tokius duomenis atskleidė kovo pradžioje rinkos tyrimų bendrovės „Norstat“ atlikta 1GO Lietuvos darbuotojų apklausa. skaityti »