Kurie anglų kalbos žodžiai patys seniausi?

Publikuota: 2009 m. kovo 3 d. antradienis

Rašiklis
Britų mokslininkai sugebėjo nustatyti, kurie anglų kalbos žodžiai vartojami nepakitę dešimtis tūkstančių metų. Tokius žodžius kaip „I“ – aš, „we“ – mes, „two“ – du arba „three“ – trys žmonija naudoja jau ne vieną tūkstantmetį.

Kompiuterinė programa leido sugretinti kelias giminingas anglų kalbai kalbas ir parodė, kaip keitėsi leksika bėgant metams. Tokiu pat būdu yra įmanoma nustatyti, kokie žodžiai jau greitu metu „išeis iš apyvartos“ ir bus visiškai nepopuliarūs vartoti. Į šį sąrašą pakliūna „squeeze“ – išspausti, „guts“ – žarnos, „stick“ – pagalys bei „bad“ – blogas, rašo softpedia.com.

„Kompiuteriu mes kuriame modelius, kurie leidžia pamatyti žodžių evoliuciją. Šis procesas reikalauja kruopštumo ir ilgų tyrimų, tačiau galų gale mes galime sužinoti, kaip iš kalbos išnyksta vieni žodžiai, o jų vietą užima kiti“, – teigia biologai-darvinistai.

Indoeuropiečių kalbų grupėje, kuriai priklauso dauguma Europos bei Azijos kalbų, kai kurie žodžiai, turintys tokią pačią reikšmę, skamba labai panašiai. Tai rodo buvusią kalbų giminystę prieš tūkstančius metų.

Kiekvienoje kalboje atsiranda naujų žodžių-garsų naujiems reiškiniams ir daiktams įvardinti. Būtent pagal naujus garsus ir skambesį galima nustatyti, kokio senumo yra vienas ar kitas žodis. Juk niekas net ir nesiginčytų, kad, pavyzdžiui, žodžiai „internet“ arba „automobile“ nebuvo vartojami prieš kelis tūkstantmečius.

Kai mokslininkai tiria žodžių amžių, jie stengiasi nenaudoti tų sąvokų, kurios apibūdina technologijas arba kultūrinius pasiekimus. Naudojami keli šimtai bazinių žodžių, kuriais nusakomi daiktai, reiškiniai ir kasdieniai žmogaus gyvenimo dalykai: maistas, sveikata, savijauta. Tikėtina, jog būtent tokius dalykus nusakantys žodžiai galėjo nesikeisti ilgus metus.

„Lingvistai sudarė žodžių sąrašus, kurie nurodo, jog yra kilę iš senosios bendrinės kalbos. Kompiuterio programa turi aprašą, kaip kito žodis ir jį galima išversti į matematinę kalbą“, – pasakojo mokslininkai apie tyrimo subtilumus.

Modeliuodamas garsus kompiuteris parodo, kaip pakito žodis, ir kokie nauji dariniai į kokias kalbas iš jo atėjo. Tačiau nėra įmanoma nustatyti tikslaus žodžio ir to, kaip jis buvo tariamas mūsų protėvių.

Tyrėjai tikina, jog žodžio ilgaamžiškumą lemia jo vartojimo dažnumas, štai dėl ko dažniausiai vartojami žodžiai niekur nedingsta ir yra patys seniausi. Pavyzdžiui, žodis „I“ yra pats seniausias, „two“, „three“ ir „five“ yra jaunesni, o „one“ yra pats jauniausias iš minėtųjų.

Žodis „four“ išgyveno tikrą evoliucijos šuolį – nėra aišku kaip, tačiau šis žodis yra vienas jauniausių.

Tie žodžiai, kurie turi kelis tarimo variantus ir yra vartojami įvairiomis reikšmėmis bei prasmėmis, ilgainiui išnyks. Pavyzdžiui, žodis „dirty“ – purvinas. Šiuo metu yra net 46 jo tarimo ir reikšmės atvejai. Taigi visai tikėtina, jog po kurio laiko „dirty“ pakeis kas nors kitas, o šis žodis tiesiog dings.

Nagrinėdami kalbą bei žodžių amžių mokslininkai pateikia tokį pavyzdį: „Jei jūs kada nors esate žaidę “sugedusio telefono„ žaidimą, turbūt žinote, kad labai retai pavyksta sužinoti tikrąjį pirmąjį žodį, nes jis yra iškraipomas. Kai mes kalbamės vieni su kitais realiame gyvenime, tai taip pat savotiškas “sugedęs telefonas„. Dėl to kalba ir žodžiai su laiku kinta ir nyksta, lieka tik tai, ko pakeisti negalima“.

 

 

Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Paviešintas filmo „Jobs“ su Ashtonu Kutcheriu plakatas

Nepriklausomai kurto filmo „Jobs“ apie „Apple“ įkūrėją Steve‘ą Jobsą kūrėjai paviešino oficialų filmo plakatą. Plakatas primena pirmąjį „Apple“ logotipą, kuriame panaudota itin plati spalvų gama. skaityti »

„Audi A8“ turės „protingus“ žibintus

„Audi A8“ turės „protingą“ optinę sistemą. Naujieji diodiniai šviestuvai neakins priešais važiuojančių vairuotojų, perspės pėsčiuosius apie automobilio artėjimą ir padės pasiruošti posūkiui. skaityti »

„Apple“ darbą pradėjo viceprezidentas iš mados pasaulio

„Apple“ vadovybė į viceprezidento postą priėmė buvusį mados namų „Yves Saint Laurent“ vykdomąjį direktorių Paulą Deneve. skaityti »

Niujorkas – pirmasis JAV miestas su nuosavu domenu

Kaip pranešė Michael Bloomberg, Niujorkas taps pirmuoju JAV miestu, kuris gaus nuosavą pirmo lygio domeną .nyc. skaityti »

Olandijoje bus atidaryta 11 „iPad“ mokyklų

Rugsėjį Olandijoje bus atidaryta 11 vadinamųjų Steve‘o Jobso mokyklų, kur mokiniai naudosi tik „iPad“. skaityti »

„PayPal“ susirūpino mokėjimais kosminėje erdvėje

Galbūt daugeliui ši mintis gali pasirodyti keistoka, tačiau „PayPal“ įsitikinusi jos aktualumu: artimiausiu metu piniginiai atsiskaitymai kosminėje erdvėje taps realybe. skaityti »

Mokslininkai išmoko matyti kiaurai sieną

Garsaus instituto MIT darbuotojai sukūrė technologiją, kuri leidžia žiūrėti kiaurai sieną ir stebėti judančius objektus už jos. Beje, ji pagrįsta visiems įprasta Wi-Fi technologija, pervadinta Wi-Vi. skaityti »

„Recon Jet“ – „sportinė“ „Google Glass“ alternatyva

Kanados kompanija „Recon Instruments“ ėmėsi pastaruoju metu itin madingo dalyko – įsitraukė į konkurencinę kovą su kompanija „Google“ ir jos „protingais“ akiniais „Google Glass“. Ji pristatė akinius „Recon Jet“. skaityti »

„iPhone“ gamintoja „Foxconn“ pristatė išmanųjį laikrodį

Didžiausia „Apple“ partnerė, „iPhone“ gamintoja kompanija „Foxconn“ pristatė išmanųjį laikrodį, kuri bevieliu ryšiu gali būti sinchronizuojamas su „iPhone“, praneša „WantChinaTimes“. skaityti »

Už pietus su Marissa Mayer – beveik 100 tūkst. dolerių

Už pietus su „Yahoo“ vadove Marissa Mayer nežinomas asmuo labdaros aukcione paklojo 90 tūkst. dolerių. skaityti »