Lietuva – perdainuotojų kraštas

Publikuota: 2007 m. balandžio 18 d. trečiadienis

 

„Sostinės dienų“ atidarymo renginys

Šiais metais švęsime Lietuvos nacionalinės televizijos penkiasdešimties metų jubiliejų. Šią televiziją, kartu su ja supančia plačia infrastruktūra  – Lietuvos radiju, ilgaamžiu lengvosios muzikos orkestru ir įrašų  studijomis galime drąsiai pavadinti lietuviškos populiariosios  muzikos lopšiu.

Apžvelgus penkiasdešimties metų laikotarpio populiariausių lietuviškų dainų sąrašą ir apklausus daugelį Lietuvos  atlikėjų bei prodiuserių, galima teigti, kad autorinės lietuviškos dainos klestėjo tik šeštajame ir devintajame  dešimtmečiuose. Šeštojo dešimtmečio hitai „Elektrėnų žiburiai“, „Vilniaus stogai“, „Lauksiu tavęs ateinant“ – žiba tarsi aukso grynuoliai lietuviškos estrados pelenuose. Devintajame dešimtmetyje dominavusiųjų grupių Antis, Foje, Katedra, Bix repertuaruose taip pat vos kelios perdainuotos dainos, visa kita – originalūs kūriniai.

Deja, kiti nacionalinės populiariosios muzikos laikotarpiai ryškiai paženklinti užsienio šlagerių melodijomis. Jo rezultatas akivaizdus – visų laikų populiariausių lietuviškai dainuojamų dainų sąraše teturime apie 40% dainų, kurios yra sukurtos lietuvių. Dauguma galbūt net nenutuokia kad garsiausios Dolskio, Šabaniausko, Povilaičio ar grupės „Nerija“ dainos atsirado sumaniai bei daugiau ar mažiau kūrybiškai pasinaudojus užsienio muzikos autorių kūrybos vaisiais. Juk daugelio puikiai pažįstamos ir pamėgtos dainos „Vėl, švieski man vėl“, „Sudeginti tiltai“, „Debesėli, debesėli“ yra ne kas kita, kaip lietuvių savaip perdainuoti užsienio atlikėjų estradiniai kūriniai. Tiesa, jų neblėstančio populiarumo priežastis ne vien ausį traukianti „importinė“ melodija, bet prie jos priderinti originalūs lietuviški dainų tekstai, neretai neturintys net ir tematinių ryšių su originalu.

O kurlink einama pastaruoju laiku? Jau prieš penkerius metus rinkoje stulbinantį pasisekimą turėjusi kompaktinių diskų trilogija „Populiariausi šlageriai“ buvo pradžia antrajam lietuviškai „perdainuotų“ dainų perdainavimui. Vėliau, prasidėjus realybės šou epopėjai, perdarytų kūrinių antriniai ir tretiniai perdainavimai, kuriuos jau sunku pavadinti savitais, išsikerojo tiek, jog pradėjo išstumti naujai sukuriamus kūrinius kaip muzikinį reiškinį apskritai. Išties, šiandien sunku atrasti populiaraus Lietuvos atlikėjo ar grupės albumą, kuriame nebūtų bent vienos perdainuotos dainos.

Tokiu lietuviškos popmuzikos krizės metu išties gražia ir sektina iniciatyva atrodo gegužės mėnesį pasirodysiantis naujas populiariausiųjų lietuviškų šlagerių rinkinys, kuriame bus surinkti tik lietuvių autorių sukurti garsiausi pastarojo  penkiasdešimtmečio kūriniai.

 

Šaltinis: „Muzikinė partija“
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Triukšmo žemėlapis padės susirasti tylesnį būstą

Kalifornijos technologijos instituto darbuotojas Brendan Farell sukūrė triukšmo žemėlapį, kuriame žmonės gali pasitikrinti triukšmo lygį aplink dominantį būstą, prieš jį įsigydami. skaityti »

„Huawei“ paaiškino, kaip mus veikia telefono ekrano spalvinė temperatūra

Kasdien naudojantis išmaniaisiais įrenginiais, nesunku pastebėti, kad telefonų ir kitų įrenginių ekrano spalvos kartais skiriasi. Tačiau ar susimąstėte, nuo ko tai priklauso ir kaip šios spalvos mus veikia? skaityti »

Telefonus įkraus augalai

Barselonoje įsikūrusi pradedančioji įmonė „Arkyne Technologies“ atrado natūralų būdą įkrauti mobiliuosius telefonus. skaityti »

Kraujo tyrimams Lietuvoje pasitelkiami robotai

Kaune pradėjo veikti vienintelė Baltijos šalyse visiškai robotizuota medicininių tyrimų laboratorija. Pirmasis kraujo tyrimus atliekantis robotas Lietuvoje buvo pastatytas 2014 metais, o dabar sumontuota robotų ir automatinių analizatorių linija. skaityti »

Londone planuojama pastatyti medinį dangoraižį

Londono rajone Barbikane numatoma pastatyti 300 metrų aukščio medinį dangoraižį, pavadintą „Oakwood Tower“. skaityti »

„Samsung“ užpatentavo papildytosios realybės lęšius

Kontaktiniuose lęšiuose bus įtaisyta miniatiūrinė vaizdo kamera ir projektorius, taip pat davikliai, leidžiantys valdyti lęšius judinant vokus ir mirksint. skaityti »

Kodėl žmogui geriau gyventi išmaniuosiuose namuose?

Kaip į mūsų visų kasdienybę įsiveržė išmanieji telefonai, taip, turbūt neilgai trukus, miestus ir gyvenvietes užvaldys ir išmanieji namai. skaityti »

Marškinėliai, parodantys žmogaus vidų

„Virtuali-Tee“ – papildytosios realybės marškinėliai, atvaizduojantys žmogaus vidaus organus. skaityti »

Išmanioji šakutė imituos druskos skonį

Tokijo universitete, „Rekimoto“ laboratorijoje, buvo sukurta išmanioji šakutė, imituojanti druskos skonį burnoje. Kad apgautų žmogaus receptorius, naudojama silpna elektros srovė. skaityti »

Ateityje duris atrakinsime ranka?

Mikroschemų gamintoja „Digiwell“ sukūrė į ranką implantuojamą NFC lustą. Operacija užtrunka vos kelias minutes ir primena paprastą injekciją. skaityti »