Lietuvos nacionalinis kiaušinis – gervės

Publikuota: 2007 m. balandžio 11 d. trečiadienis

Gervės kiaušiniai
Gervės kiaušiniai

Lietuviai savo nacionaliniu kiaušiniu išrinko gervės (Grus grus) kiaušinį. Kartu su šalies ornitologais nacionalinio kiaušinio rinkimus organizavo vienas didžiausių šalyje prekybos ir laisvalaikio centras (PLC) „MEGA“. Velykų laikotarpiu vykusiuose rinkimuose iš viso balsavo beveik 2000 šalies gyventojų. Dauguma jų – 19 proc. nacionaliniu panoro rinkti gervės kiaušinį, antru ir trečiu liko atitinkamai po 11 proc. ir 8 proc. balsų surinkę lėlio (Caprimulgus europeus) ir juodakaklio naro (Gavia arctica) kiaušiniai.

PLC „MEGA“ vykusiuose rinkimuose Lietuvos nacionalinį kiaušinį gyventojai rinko iš šalies ornitologų pasiūlytų vertingiausių ir įdomiausių 32 Lietuvos paukščių rūšių kiaušinių. Jų ekspoziciją PLC „MEGA“ paskolino Kauno T.Ivanausko zoologijos muziejus.
„Nesitikėjome tokio lankytojų aktyvumo. Vien per pirmą balsavimo dieną buvo išdalinta daugiau kaip pusė tūkstančio balsavimo biuletenių. Tai parodo jog lietuviams yra aktualios ne tik nacionalinio savitumo, bet ir aplinkosaugos temos“, – sakė PLC „MEGA“ atstovas.

 „Gervės kiaušinis yra vienas didžiausių iš visų eksponuotųjų. Iš kitų jis išsiskiria savo spalvingumu. Pati rūšis – saugoma ir yra įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą. Prieš keletą metų gervės buvo beveik išnykusios, tačiau paskutiniaisiais metais jų sparčiai gausėja. Tikimės, kad ši nominacija dar labiau paskatins saugoti šiuos išskirtinius paukščius“ – kalbėjo Kauno T. Ivanausko zoologijos muziejaus Ornitologijos skyriaus vedėjas Saulius Rumbutis.

Pilkoji gervė
Pilkoji gervė

Gervė (Grus grus) – aukščiausias iš visų Lietuvoje aptinkamų paukščių. Veisiasi šlapiuose miškuose, vande¬ningose žemapelkėse, aukštapelkių pakraščiuose. Ankstyvą pavasarį deda 2 kiaušinius. Peri apie 30 d. Į priešmigracinius būrius susitelkę paukščiai maitinasi pievose, atvirose pelkėse ir laukuose.

Šalies gyventojai, kurie nedalyvavo rinkimuose, bet nori susipažinti su buvusiais pretendentais į Lietuvos nacionalinio kiaušinio titulą, dar turi galimybę tai padaryti. Kiaušinių ekspoziciją ir patį Lietuvos nacionalinį kiaušinį galima bus  pamatyti PLC „MEGA“ iki balandžio 11 d.

Pasak Lietuvos ornitologų draugijos (LOD) – pavasaris paukščiams – kiaušinių dėjimo ir perėjimo metas. Šiuo laikotarpiu labai svarbu netrikdyti sparnuočių gyvenimo.  „Jeigu aptikote lizdą su kiaušiniais – negalvokite, kad juos paliko motina ir neneškite jų namo tikėdamiesi “išperėti„. Paukštis, jūsų išsigandęs, tiesiog paliko, lizdą. Kai tik jūs pasišalinsite jis sugrįš ir toliau šildys savo dėtį.“ – perspėja LOD direktorius Gintaras Riauba.

LOD duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra užregistruota daugiau kaip 340 paukščių rūšių, iš kurių net 76 rūšys įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Beveik pusė Europoje gyvenančių paukščių rūšių populiacijos nyksta dėl buveinių naikinimo, trikdymo, medžioklės ar nepakankamų apsaugos priemonių.

Šaltinis: „Baltic Media Partners“
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Bepilotės skraidyklės pristatys siuntinius

Bepilotė skraidyklė gali palikti siuntinį net tuomet, kai kliento nėra namuose, pvz., nuskraidindama jį į uždarą kiemą ar į balkoną. skaityti »

Tyrimas atskleidė, kad berniukai labiau žaidžia, o mergaitės plepa mobiliaisiais

Prieš pat naujuosius mokslo metus tėvai turėtų būti pasirengę, kad jų vaikai gali praleisti dar daugiau laiko internete. Žinojimas, ką jų atžalos veikia internete ir su kokiomis grėsmėmis jos gali susidurti, tėvams padeda apsaugoti sūnus ir dukteris. skaityti »

Traktoriai vietoj šachmatų figūrų

Ispanijos kaimelyje Hinojosa vyko neįprastos šachmatų varžybos, kuriose vietoj šachmatų figūrų buvo naudojami įvairūs traktoriai. skaityti »

Sukurtas pirmas pasaulyje minkštas robotas

Grupę amerikiečių inžinierių aštuonkojis įkvėpė sukurti absoliučiai minkštą robotą. skaityti »

Iš palydovo padarytos nuotraukos padės išaiškinti skurdžiai gyvenamus rajonus

Stanfordo universiteto mokslininkai sugalvojo būdą, kaip naudojantis palydovo padarytomis Žemės nuotraukomis aptikti vargingus rajonus. skaityti »

Bilo Geitso turto vertė rekordiškai išaugo

Turtingiausio pasaulio žmogaus Bilo Geitso turto vertė pasiekė 90 mlrd. JAV dolerių. skaityti »

Skraidantis robotas tapys paveikslus

Kanados Makgilo universiteto inžinieriai sukūrė skraidančius robotus, kurie geba atvaizduoti paveikslus, naudodami taškų piešimo technologiją. skaityti »

Žiedas, perduodantis mylimojo širdies plakimą

Bendrovė „TheTouch“ sukūrė žiedą „HB Ring“ , leidžiantį pajusti kito žmogaus širdies plakimą. skaityti »

Inovacijų parodoje ir mintimis valdomi įrenginiai, ir virtualios realybės stebuklai

Iki sekmadienio, rugpjūčio 7 d., Vilniaus „Akropolyje“ vyksta išskirtinė inovacijų paroda, kurioje naujausias technologijas ir moderniausius sprendimus vaikams bei jų tėveliams pristato kone tuzinas įmonių ir organizacijų. skaityti »

Pažaiskime su pinigais – finansinės piramidės

JAV ir Europoje vyksta įvairiausių figūrų statymo iš monetų varžybos. skaityti »