Magnetinis apsiaustas: fizikai sukūrė prietaisą, nematomą magnetinių laukų

Publikuota: 2012 m. kovo 25 d. sekmadienis

Barselonos universiteto (Autonomous University of Barcelona) mokslininkai, bendradarbiaudami su Slovakijos mokslų akademija, sukūrė cilindrą, kuris gali padaryti daiktus nematomus magnetiniams laukams. Prietaisas buvo pagamintas panaudojus superlaidininkus ir feromagnetinės medžiagas, jau plačiai naudojamus rinkoje. Apie šį išradimą paskelbė žurnalas „Science“.

Vidinis prietaiso cilindras pagamintas iš superlaidininko, kuris atšaldomas skystu azotu, o viršutinis – iš geležies, nikelio ir chromo. Šių dviejų medžiagų magnetiniai laukai vienas kitą kompensuoja, tai paversdami bet kokį daiktą, esantį cilindro viduje, nematomu išoriniams magnetiniams laukams. 

Įdomu, kad šis prietaisas buvo pagamintas remiantis gana paprastu teoriniu modeliu, nėra techniškai sudėtingas ir gali būti labai svarbus, kuriant „nematomumo apsiaustą“ – medžiagas, kurios galėtų taip nukreipti šviesos bangas, kad objektas taptų nematomas regimos šviesos diapazone. 

Cilindro superlaidininko sluoksnis ekranuoja magnetinį lauką ir neleidžia jam pakliūti į cilindro vidų (vidurinis paveikslėlis), tačiau tuo pačiu iškreipia magnetinį lauką išorėje ir todėl cilindrą galima aptikti. 

Norėdami išvengti aptikimo, tyrėjai sukūrė išorinį feromagnetinį cilindro sluoksnį iš geležies, nikelio ir chromo (paveikslėlis kairėje), kuris magnetinam laukui turi priešingą poveikį: pritraukia magnetinio lauko linijas ir kompensuoja iškraipymus, sukurtus superlaidininko. Bendras abiejų cilindrų poveikis – visiškai neegzistuojantis magnetinis laukas cilindro viduje ir jokių lauko iškraipymų cilindro išorėje, tarsi cilindro visai nebūtų. 

Tai yra svarbus technologinis pasiekimas, nes nors magnetizmo reiškinys gerai žinomas, magnetinius laukus sukurti yra gana paprasta, tačiau juos sumažinti ar panaikinti yra sudėtinga. Vienas iš pritaikymų medicinos srityje galėtų būti, pavyzdžiui, paciento organų, kurių nereikia tirti magnetinio rezonanso metodu, apsauga.

 

 

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Japonai pademonstravo ant dilbio naudojamą klaviatūrą

Japonijos bendrovė NEC sukūrė išmanųjį laikrodį, veikiantį su specialiais papildytosios realybės akiniais, kurie leidžia naudotis klaviatūra tiesiog ant dilbio. Šią klaviatūrą kūrėjai pavadino „ArmKeypad“. skaityti »

Suomiai pristatė mažiausią pasaulyje kompiuterį

Suomijos bendrovė „Solu“ pristatė mažiausią pasaulyje nešiojamąjį kompiuterį. Naujasis įrenginys ne tik lengvai telpa kišenėje, bet ir atlieka visas funkcijas, kurias turi standartinio dydžio nešiojamieji kompiuteriai. skaityti »

Sukurtas išmanusis priedas įprastiems laikrodžiams

Prietaisą „Trivoly“ pritaisius prie bet kokio laikrodžio, šis virsta išmaniuoju. skaityti »

Penkerių metų berniukas moka 7 kalbas ir demonstruoja telepatinius sugebėjimus

Penkerių metų berniuku Ramsesu Sanguino, kuriam būdingi ryškūs savantizmo bruožai, susidomėjo mokslininkai. Tyrėjus sudomino vaizdo įrašas, kurį berniuko mama paviešino internete. skaityti »

Sukurtas automobilis iš mobiliųjų telefonų

Penkiasdešimt trejų menininkas iš Taivano Lin Shih Pao pastaruosius keturis mėnesius konstravo unikalų meno kūrinį – automobilį iš 25 tūkstančių naudotų mobiliųjų telefonų. skaityti »

Ateityje prekes pristatys robotai?

Vienas iš „Skype“ kūrėjų pristatė roboto prototipą „Starship“, kuris ateityje galėtų pakeisti interneto parduotuvių kurjerius. skaityti »

Sukurtas išmanusis žibintuvėlis, energiją gaunantis iš žmogaus kūno šilumos

Projekto „Lumen“ autorius sukūrė žibintuvėlį, kuris energiją gauna tiesiog iš žmogaus kūno. skaityti »

Dirbtinio intelekto protas prilygsta keturmečiui vaikui

Ištirta, kad dirbtinio intelekto sistemos sėkmingai įveikia keturmečiams skirtus IQ testus, tačiau septynmečiams skirtos užduotys jau kelia sunkumų. skaityti »

Kai mūsų bosai bus robotai

Boso dienos proga pagalvokite, kas būtų, jei jūsų bosas būtų robotas? Analitinė bendrovė „Gartner“ prognozuoja, kad jau 2018 metais žmonės dirbs kartu su robotais ir net pradės su jais konkuruoti. skaityti »

Popierinė gervė „išmoko“ skraidyti

Japonų bendrovė „Rom“ į popierinę gervę įtaisė mikrokompiuterį „Lazurite fly“, kuris leidžia popieriniam paukščiui 5 min. išsilaikyti ore. skaityti »