Magnetinis apsiaustas: fizikai sukūrė prietaisą, nematomą magnetinių laukų

Publikuota: 2012 m. kovo 25 d. sekmadienis

Barselonos universiteto (Autonomous University of Barcelona) mokslininkai, bendradarbiaudami su Slovakijos mokslų akademija, sukūrė cilindrą, kuris gali padaryti daiktus nematomus magnetiniams laukams. Prietaisas buvo pagamintas panaudojus superlaidininkus ir feromagnetinės medžiagas, jau plačiai naudojamus rinkoje. Apie šį išradimą paskelbė žurnalas „Science“.

Vidinis prietaiso cilindras pagamintas iš superlaidininko, kuris atšaldomas skystu azotu, o viršutinis – iš geležies, nikelio ir chromo. Šių dviejų medžiagų magnetiniai laukai vienas kitą kompensuoja, tai paversdami bet kokį daiktą, esantį cilindro viduje, nematomu išoriniams magnetiniams laukams. 

Įdomu, kad šis prietaisas buvo pagamintas remiantis gana paprastu teoriniu modeliu, nėra techniškai sudėtingas ir gali būti labai svarbus, kuriant „nematomumo apsiaustą“ – medžiagas, kurios galėtų taip nukreipti šviesos bangas, kad objektas taptų nematomas regimos šviesos diapazone. 

Cilindro superlaidininko sluoksnis ekranuoja magnetinį lauką ir neleidžia jam pakliūti į cilindro vidų (vidurinis paveikslėlis), tačiau tuo pačiu iškreipia magnetinį lauką išorėje ir todėl cilindrą galima aptikti. 

Norėdami išvengti aptikimo, tyrėjai sukūrė išorinį feromagnetinį cilindro sluoksnį iš geležies, nikelio ir chromo (paveikslėlis kairėje), kuris magnetinam laukui turi priešingą poveikį: pritraukia magnetinio lauko linijas ir kompensuoja iškraipymus, sukurtus superlaidininko. Bendras abiejų cilindrų poveikis – visiškai neegzistuojantis magnetinis laukas cilindro viduje ir jokių lauko iškraipymų cilindro išorėje, tarsi cilindro visai nebūtų. 

Tai yra svarbus technologinis pasiekimas, nes nors magnetizmo reiškinys gerai žinomas, magnetinius laukus sukurti yra gana paprasta, tačiau juos sumažinti ar panaikinti yra sudėtinga. Vienas iš pritaikymų medicinos srityje galėtų būti, pavyzdžiui, paciento organų, kurių nereikia tirti magnetinio rezonanso metodu, apsauga.

 

 

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Čikagos dienraščio žurnalistai nuotraukas darys su „iPhone“

Vienas didžiausių Čikagos (JAV) laikraščių „Sun–Times“ atleido visą profesionalių fotografų komandą ir nuo šiol žurnalistus apmokins fotografuoti su išmaniuoju telefonu „iPhone“, skelbia „Fortune“. skaityti »

Į naująjį Pietų Korėjos automobilį bus pilama amoniako

Korėjos instituto energetinių tyrimų darbuotojai paskelbė kuriantys automobilį su unikaliu varikliu, kuris geba veikti benzino ir amoniako mišinio pagrindu. skaityti »

HTC išmaniųjų telefonų korpusus žada gaminti iš „skystojo metalo“

Jau 2013 metų antroje pusėje Taivano kompanija „Jabon International“ pradės tiekti HTC „skystojo metalo“ korpusus, kurie bus skirti išmaniesiems telefonams. skaityti »

„Fairphone“ – išmanusis telefonas teisingumo gynėjams

Neseniai įkurta Olandijos kompanija „Fairphone“ paskelbė planuojanti sukurti išmanųjį telefoną visiems tiems, kurie neabejingi ekologijai ir kurie rūpinasi teisingumu. skaityti »

Ar „iOS 7“ turės „Flickr“ ir „Vimeo“ integraciją?

Kompanija „Apple“ planuoja į naujausią mobiliosios operacinės sistemos „iOS“ versiją „iOS 7“ įdiegti nuotraukų tarnybos „Flickr“ ir vaizdo įrašų svetainės „Vimeo“ sąsają, praneša tinklaraštis 9to5Mac.com. skaityti »

„Samsung“ išmanusis telefonas „Galaxy S4“ – miuziklo herojus

„Samsung“ Electronics“ pristatė muzikinį vaizdo klipą, sukurtą garsaus režisieriaus Josepho Kahno. Vienas iš pagrindinių miuziklo herojų –išmanusis telefonas „Galaxy S4“. skaityti »

Potvyniai ir atoslūgiai išduoda, kad Žemė Mėnulio kratosi vis greičiau

Žemė nuo savęs Mėnulį stumia vis labiau – natūralus planetos palydovas nuo Žemės tolsta greičiau nei kada nors anksčiau per pastaruosius 50 mln. metų. skaityti »

Harvardo chemikai išaugino nanogėlių sodą

Harvardo tyrėjai manipuliuodami delikačiomis cheminėmis reakcijomis išaugino mielus mikroskopinių žiedų sodus. skaityti »

„Amazon“ pastatys sferinę būstinę

Po 6 metų didžiausia JAV internetinė parduotuvė „Amazon“ kraustysis į visiškai naują būstinę, pastatytą pagal ekskliuzyvinį projektą. skaityti »

NASA finansuos maistą „spausdinsiantį“ 3D spausdintuvą

Аmerikos kosmoso agentūra NASA inžinieriui Anjanui Contractorui išskyrė 125 tūkst. JAV dolerių kurti 3D spausdintuvą, gebantį „spausdinti“ maistą. skaityti »