Magnetinis apsiaustas: fizikai sukūrė prietaisą, nematomą magnetinių laukų

Publikuota: 2012 m. kovo 25 d. sekmadienis

Barselonos universiteto (Autonomous University of Barcelona) mokslininkai, bendradarbiaudami su Slovakijos mokslų akademija, sukūrė cilindrą, kuris gali padaryti daiktus nematomus magnetiniams laukams. Prietaisas buvo pagamintas panaudojus superlaidininkus ir feromagnetinės medžiagas, jau plačiai naudojamus rinkoje. Apie šį išradimą paskelbė žurnalas „Science“.

Vidinis prietaiso cilindras pagamintas iš superlaidininko, kuris atšaldomas skystu azotu, o viršutinis – iš geležies, nikelio ir chromo. Šių dviejų medžiagų magnetiniai laukai vienas kitą kompensuoja, tai paversdami bet kokį daiktą, esantį cilindro viduje, nematomu išoriniams magnetiniams laukams. 

Įdomu, kad šis prietaisas buvo pagamintas remiantis gana paprastu teoriniu modeliu, nėra techniškai sudėtingas ir gali būti labai svarbus, kuriant „nematomumo apsiaustą“ – medžiagas, kurios galėtų taip nukreipti šviesos bangas, kad objektas taptų nematomas regimos šviesos diapazone. 

Cilindro superlaidininko sluoksnis ekranuoja magnetinį lauką ir neleidžia jam pakliūti į cilindro vidų (vidurinis paveikslėlis), tačiau tuo pačiu iškreipia magnetinį lauką išorėje ir todėl cilindrą galima aptikti. 

Norėdami išvengti aptikimo, tyrėjai sukūrė išorinį feromagnetinį cilindro sluoksnį iš geležies, nikelio ir chromo (paveikslėlis kairėje), kuris magnetinam laukui turi priešingą poveikį: pritraukia magnetinio lauko linijas ir kompensuoja iškraipymus, sukurtus superlaidininko. Bendras abiejų cilindrų poveikis – visiškai neegzistuojantis magnetinis laukas cilindro viduje ir jokių lauko iškraipymų cilindro išorėje, tarsi cilindro visai nebūtų. 

Tai yra svarbus technologinis pasiekimas, nes nors magnetizmo reiškinys gerai žinomas, magnetinius laukus sukurti yra gana paprasta, tačiau juos sumažinti ar panaikinti yra sudėtinga. Vienas iš pritaikymų medicinos srityje galėtų būti, pavyzdžiui, paciento organų, kurių nereikia tirti magnetinio rezonanso metodu, apsauga.

 

 

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Sankt Peterburge pastatytas interaktyvus paminklas Steve‘ui Jobsui

Sausio 9 dieną Sankt Peterburge atidengtas paminklas kompanijos „Apple“ įkūrėjui Steve‘ui Jobsui. Paminklas yra išmaniojo telefono „iPhone 4“ formos ir 188 сm aukščio. skaityti »

Iš futbolininko atimtas telefonas dėl „Twitter“ priklausomybės

Anglų futbolo klubas „Bolton“ iš žaidėjo Marvino Sordello atėmė telefoną. Vyriausiasis komandos treneris Dougie Freedmanas nutarė, kad pastaruoju metu Marvinui išsivystė „Twitter“ priklausomybė. skaityti »

Sukurtas socialinis tinklas katinų mylėtojams

Internete atsirado specializuotas socialinis tinklas katinų mylėtojams „Catmoji“. Resursą sukūrė programuotojų komanda iš Malaizijos. skaityti »

„USB2USB“ – greitas būdas keistis informacija

USB atmintinės nieko nestebina, jas nešiojamės kaip namų raktus ar telefoną. Tačiau pripažinkite, jog neretai turite tris ar net keturias USB laikmenas. Kaip sužinoti, kas yra kurioje be kompiuterio? skaityti »

Filmas „jOBS“ su Ashtonu Kutcheriu kino teatruose pasirodys balandį

Nepriklausomas filmas „jOBS“ apie legendinį kompanijos „Apple“ įkūrėją bei vadovą Stevą Jobsą JAV kino teatruose pasirodys jau balandžio mėnesį. Tokį pranešimą šią savaitę oficialiai išplatino filmo atstovai. skaityti »

1896 m. surengta pirmoji rentgeno spindulių demonstracija

1896 m. sausio 5 d. vokiečių fizikas Vilhelmas Rentgenas surengė pirmąją rentgeno spindulių demonstraciją. skaityti »

Naujose fotografijose – gyvybei tinkamas Marsas

Programinės įrangos inžinierius Kevinas Džilas (Kevin Gill) sukūrė įspūdingų kadrų, kuriuose vaizduojama, kaip galėtų atrodyti gyvenamas Marsas. skaityti »

Po uragano „Sendi“ Niujorko pakrantėje iškilo 18 mėnuliško peizažo kopų

18 piramides primenančių didžiulių smėlio kopų – dar vienas praėjusį rudenį Šiaurės Ameriką nuniokojusio „Frankenštormu“ praminto uragano „Sendi“ reliktas, demonstruojantis praūžusios stichijos jėgą. Stichijos, kuri tiek smėlio sunešė tiesiog Niujorke. skaityti »

1801 m. atrastas pirmas žinomas asteroidas

1801 m. sausio 1 d. Džiuzepė Pjacis Palerme atrado pirmą žinomą asteroidą, pavadintą „Cerera 1“. skaityti »

Du viename – telefonas ir laisvų rankų įranga

Tikriausi kiekvienas vairuotojas žino, kad kalbėti telefonu ir manevruoti gatvėmis yra draudžiama ir už tai taikomos baudos. Tačiau, ką daryti jei skambutis išties svarbus? Atsakymas paprastas – naudotis laisvų rankų įranga. skaityti »