Magnetinis apsiaustas: fizikai sukūrė prietaisą, nematomą magnetinių laukų

Publikuota: 2012 m. kovo 25 d. sekmadienis

Barselonos universiteto (Autonomous University of Barcelona) mokslininkai, bendradarbiaudami su Slovakijos mokslų akademija, sukūrė cilindrą, kuris gali padaryti daiktus nematomus magnetiniams laukams. Prietaisas buvo pagamintas panaudojus superlaidininkus ir feromagnetinės medžiagas, jau plačiai naudojamus rinkoje. Apie šį išradimą paskelbė žurnalas „Science“.

Vidinis prietaiso cilindras pagamintas iš superlaidininko, kuris atšaldomas skystu azotu, o viršutinis – iš geležies, nikelio ir chromo. Šių dviejų medžiagų magnetiniai laukai vienas kitą kompensuoja, tai paversdami bet kokį daiktą, esantį cilindro viduje, nematomu išoriniams magnetiniams laukams. 

Įdomu, kad šis prietaisas buvo pagamintas remiantis gana paprastu teoriniu modeliu, nėra techniškai sudėtingas ir gali būti labai svarbus, kuriant „nematomumo apsiaustą“ – medžiagas, kurios galėtų taip nukreipti šviesos bangas, kad objektas taptų nematomas regimos šviesos diapazone. 

Cilindro superlaidininko sluoksnis ekranuoja magnetinį lauką ir neleidžia jam pakliūti į cilindro vidų (vidurinis paveikslėlis), tačiau tuo pačiu iškreipia magnetinį lauką išorėje ir todėl cilindrą galima aptikti. 

Norėdami išvengti aptikimo, tyrėjai sukūrė išorinį feromagnetinį cilindro sluoksnį iš geležies, nikelio ir chromo (paveikslėlis kairėje), kuris magnetinam laukui turi priešingą poveikį: pritraukia magnetinio lauko linijas ir kompensuoja iškraipymus, sukurtus superlaidininko. Bendras abiejų cilindrų poveikis – visiškai neegzistuojantis magnetinis laukas cilindro viduje ir jokių lauko iškraipymų cilindro išorėje, tarsi cilindro visai nebūtų. 

Tai yra svarbus technologinis pasiekimas, nes nors magnetizmo reiškinys gerai žinomas, magnetinius laukus sukurti yra gana paprasta, tačiau juos sumažinti ar panaikinti yra sudėtinga. Vienas iš pritaikymų medicinos srityje galėtų būti, pavyzdžiui, paciento organų, kurių nereikia tirti magnetinio rezonanso metodu, apsauga.

 

 

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Per metus pasaulyje išspausdinama 3 trilijonai lapų

IDC analitikų skaičiavimais, 2011 metais, palyginti su 2010 metais, spausdintuvais ir kitais elektroniniais įrenginiais išspausdintų lapų skaičius pasaulyje sumažėjo 1 proc. skaityti »

Nežemiškos gyvybės nerandame, nes gyvybė daugiausiai egzistuoja vienaląsčių pavidalu

Paskutiniai gyvybės bastionai Žemėje ginklus kovoje su mirtimi sudės maždaug po 2,8 mlrd. metų, kai mirti susiruošusi Saulė išsipūs ir virs raudonąja milžine. Tačiau ištisą milijardą metų iki to momento vieninteliai gyvi sutvėrimai Žemėje bus... vienąlasčiai organizmai. skaityti »

Atnaujintas „Google Art“ jau siūlo 35 tūkst. eksponatų

Paieškos milžinė praneša, kad eksponatų kolekcija padidėjo 10 proc., nes prie projekto prisidėjo dar 29 organizacijos iš 14 šalių. skaityti »

Fotoaparatas – „aistruolių svajonė“

Po gerų krepšinio ar futbolo varžybų visada smagu peržiūrėti „karščiausias“ akimirkas, kurias pavyko užfiksuoti fotografams. O kas būtų jei visus įspūdingus momentus pamatytume sportininko akimis? Sakote nerealu? Dizaineriai Sheng–Hung Lee ir Chan Wai Yeh sukūrė fotoaparatą, kuris gali būti kiekvieno sporto aistruolio svajonė. skaityti »

Nešiojami lauko garsiakalbiai „Moktak“

Įsivaizduokite, jog einate gatve ir jūsų ausinuke užgroja labai gera daina, tada norisi ją paleisti kuo garsiau, kad muzika užlietų ne tik jus, bet ir aplinkinius. Atrodo, dizaineris Soohun Jung sugalvojo išeitį – nešiojamus garsiakalbius „Moktak“. skaityti »

Vagystę atskleidė išmanusis telefonas

Kai žmogus nemoka adekvačiai naudotis technika, jam gali kilti rimtų problemų. skaityti »

Fizikas ir neurologas: pomirtiniai išgyvenimai patiriami, kai siela palieka nervų sistemą

Pomirtiniai išgyvenimai patiriami, kai sielą sudarančios kvantinės substancijos palieka organizmo nervų sistemą ir susilieja su visata. Tokią teoriją iškėlė du garsūs mokslininkai, viena iš kurių yra kvantinės fizikos ekspertas, seras Rodžeris Penrouzas (Roger Penrose), kitas – neurologas Stiuartas Hamerofas (Stuart Hameroff). skaityti »

Steve‘o Jobso jachta Olandijoje nuleista į vandenį

Spalio 29 dieną Olandijoje į vandenį nuleista jachta Venera (Venus), prieš septynerius metus užsakyta kompanijos „Apple“ įkūrėjo Steve‘o Jobso. skaityti »

Kodėl uraganas „Sendi“ toks didelis?

Sinoptikai prognozuoja, kad antradienio naktį (spalio 30 d.) arba antradienį audros „Sendi“ atnešti uraganiniai vėjai ir debesys nuklos trečdalį JAV teritorijos. skaityti »

„Oakley“ išleidžia „protingus“ slidinėjimo akinius

Bendrovė „Oakley“ oficialiai pristatė „protingus“ slidinėjimo akinius sportininkams profesionalams ir mėgėjams. skaityti »