Magnetinis apsiaustas: fizikai sukūrė prietaisą, nematomą magnetinių laukų

Publikuota: 2012 m. kovo 25 d. sekmadienis

Barselonos universiteto (Autonomous University of Barcelona) mokslininkai, bendradarbiaudami su Slovakijos mokslų akademija, sukūrė cilindrą, kuris gali padaryti daiktus nematomus magnetiniams laukams. Prietaisas buvo pagamintas panaudojus superlaidininkus ir feromagnetinės medžiagas, jau plačiai naudojamus rinkoje. Apie šį išradimą paskelbė žurnalas „Science“.

Vidinis prietaiso cilindras pagamintas iš superlaidininko, kuris atšaldomas skystu azotu, o viršutinis – iš geležies, nikelio ir chromo. Šių dviejų medžiagų magnetiniai laukai vienas kitą kompensuoja, tai paversdami bet kokį daiktą, esantį cilindro viduje, nematomu išoriniams magnetiniams laukams. 

Įdomu, kad šis prietaisas buvo pagamintas remiantis gana paprastu teoriniu modeliu, nėra techniškai sudėtingas ir gali būti labai svarbus, kuriant „nematomumo apsiaustą“ – medžiagas, kurios galėtų taip nukreipti šviesos bangas, kad objektas taptų nematomas regimos šviesos diapazone. 

Cilindro superlaidininko sluoksnis ekranuoja magnetinį lauką ir neleidžia jam pakliūti į cilindro vidų (vidurinis paveikslėlis), tačiau tuo pačiu iškreipia magnetinį lauką išorėje ir todėl cilindrą galima aptikti. 

Norėdami išvengti aptikimo, tyrėjai sukūrė išorinį feromagnetinį cilindro sluoksnį iš geležies, nikelio ir chromo (paveikslėlis kairėje), kuris magnetinam laukui turi priešingą poveikį: pritraukia magnetinio lauko linijas ir kompensuoja iškraipymus, sukurtus superlaidininko. Bendras abiejų cilindrų poveikis – visiškai neegzistuojantis magnetinis laukas cilindro viduje ir jokių lauko iškraipymų cilindro išorėje, tarsi cilindro visai nebūtų. 

Tai yra svarbus technologinis pasiekimas, nes nors magnetizmo reiškinys gerai žinomas, magnetinius laukus sukurti yra gana paprasta, tačiau juos sumažinti ar panaikinti yra sudėtinga. Vienas iš pritaikymų medicinos srityje galėtų būti, pavyzdžiui, paciento organų, kurių nereikia tirti magnetinio rezonanso metodu, apsauga.

 

 

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

„eBay“ keičia 17 metų tarnavusį logotipą

Internetinė parduotuvė „eBay“ rugsėjo 13 dieną pristatė naująjį logotipą, kuris pakeis tarnavusį nuo kompanijos įkūrimo dienos. skaityti »

„Google“ akiniai pristatyti ant podiumo

Amerikiečių dizainerė Diane von Furstenberg per savo drabužių kolekcijos pristatymą panaudojo „Google“ interaktyviuosius akinius „Project Glass“. skaityti »

Kanados laukuose – didžiausias pasaulyje QR kodas

Kanados fermerių šeima jai priklausančiame kukurūzų lauke Albertos provincijoje suformavo 2,9 hektaro QR kodą. skaityti »

Testuotojų diena

Rugsėjo 9–oji laikoma Testuotojų diena dėl vieno juokingo įvykio. 1945 m. rugsėjo 9 dieną Harvardo universiteto testuotojai, tikrindami skaičiavimo mašiną „Mark II Aiken relay calculator“, tarp mechaninės relės rado įstrigusį drugelį. skaityti »

Išmatuokite savo šypseną „Šypsenuokliu“

Lietuvos internetinėje erdvėje pasirodė pirmoji programa, sukurta naudojantis veidų atpažinimo sistema. Projektas „Šypsenuoklis“ gali identifikuoti vartotojo nuotaikas iš įkeltos fotografijos. skaityti »

„Sony“ interaktyvi magijos knyga pasirodys lapkritį

Kompanija „Sony“ paskelbė, kad interaktyvi magijos knyga „Wonderbook: Book of Spells“, sukurta bendradarbiaujant su Hario Poterio autore Joanne Rowling, prekyboje pasirodys lapkričio 13 dieną. skaityti »

Lady Gagos albumas taps mobiliąja programa

Naujasis Lady Gagos albumas ARTPOP bus išleistas ne tik tradiciniu formatu – kompaktinėje plokštelėje ir skaitmeniniu būdu, – bet ir taps mobiliąja programėle. skaityti »

Fizikos teoretikas: Žemę gyvybe „užkrėtė“ Marsas

Fizikos teoretikas Lorensas Krausas pareiškė, kad visai įmanoma, jei Marse marsaeigiui „Cursiosity“ pavyktų rasti gyvybės pėdsakų. skaityti »

„Samsung“ paneigė faktus apie vaikų išnaudojimą savo gamyklose

Bendrovė „Samsung“ atsakė į organizacijos „China Labor Watch“ pareiškimą, kuriame teigiama, esą įmonei priklausančiose kinų gamyklose išnaudojami nepilnamečiai. skaityti »

Amerikiečiai visas vestuves nufotografavo išmaniuoju telefonu „iPhone“

Fotografai Kim A Thom ir Cole‘as Rise‘as vienos San Francisko poros vestuves nufotografavo vien išmaniajame telefone „iPhone“ įmontuota kamera. Nuotraukas jie redagavo taikydami programą „Instagram“. skaityti »