Matematikams pavyko atrasti geometriškai idealų netaisyklingąjį penkiakampį

Publikuota: 2015 m. rugpjūčio 19 d. trečiadienis

Trys Vašingtono universiteto mokslininkai įeis į matematikos istoriją kaip naujo tipo netaisyklingojo penkiakampio išradėjai. Jų išradimas patogus tuo, kad tokiais penkiakampiais galima įmantriai iškloti plokštumą (pvz., grindis) be plyšių ir persidengimų. Atradimas gali būti pritaikytas daugelyje sričių – taip pat ir biochemijoje, struktūrų dizaine.

Tai – penkioliktas netaisyklingo penkiakampio tipas. Keturioliktasis buvo atrastas maždaug prieš 30 metų. Tyrimo autorių grupė teigia, kad jų atradimas matematikoje prilygsta naujos atominės dalelės atradimui fizikoje.

Atradimas Vašingtono universitete buvo padarytas naudojant kompiuterinę programą, kurią sukūrė paskutiniojo kurso studentas Davidas Von Derau. Jo darbui vadovavo profesorius Casey Mannas su žmona Jennifer McLoud-Mann.

„Daugelis gamtoje esančių struktūrų, pradedant kristalais, baigiant virusais, sudarytos iš sudedamųjų blokų, kurie organizuoti pagal griežtus geometrinius principus, todėl idealiai susijungia į didesnes struktūras“, – leidiniui „The Guardian“ kalbėjo C. Mannas. Šis atradimas turės ne tik praktinę reikšmę siūlant, pvz., naują parketlenčių klojimo būdą interjero dizaino sferoje, bet ir leis žengti svarbų žingsnį sampratos apie figūrų atitikimą link.

Nors trikampiais ir kvadratais plokštumą galima užpildyti praktiškai be jokių formos ir dydžio apribojimų, matematiškai įrodyta, kad to neįmanoma atlikti su daugiau kaip šešias kraštines turinčiais daugiakampiais. Plokštumos užpildymas netaisyklingais penkiakampiais yra neeilinė užduotis, kurios per pastarąjį šimtmetį ėmėsi ne vienas matematikas, tačiau sėkmė nusišypsojo tik nedaugeliui tam pasiryžusių.

1918 m. vienas vokiečių matematikas atrado penkis tokius penkiakampius. Dar penkis vėliau atrado viena namų tvarkytoja iš San Diego. Vašingtono universiteto mokslininkų atrastas netaisyklingųjų penkiakampių jungimo būdas yra penkioliktasis, kurį pavyko atrasti po 30 metų pertraukos.

Naujojo penkiakampių jungimosi būdo sutuoktiniai mokslininkai intensyviai ieškojo pastaruosius dvejus metus.

„Ilgą laiką mes absoliučiai nieko negalėjom surasti. Aš jau buvau pradėjus smarkiai abejoti mūsų tyrimų sėkme“, – pasakojo J. McLoud-Mann.

Vis dėlto praėjusį mėnesį studento D. Van Derau kompiuterinė programa pateikė keletą daug žadančių variantų, kuriuos studentas nusiuntė savo dėstytojams. Sudėlioję ornamentą pagal vieną iš kompiuterinės programos siūlomų variantų, tyrėjai suprato, kad atrado penkioliktąjį netaisyklingųjų penkiakampių jungimo būdą.

„Nesiryžtu prognozuoti, ar dar įmanoma rasti kitų nežinomų netaisyklingojo penkiakampio jungimo būdų, tačiau mes neaptikome požymių, kad tai yra neįmanoma, todėl tikimės naujų atradimų“, – kalbėjo C. Mannas.

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Medžiaga, kuri sukels perversmą sporto prekių ir medicinos pramonėse

Bingamtono Universiteto Niujorke mokslininkai sukūrė šią keistą tamprią medžiagą, kuri iš tikrųjų yra baterija. skaityti »

Vyras savadarbe raketa bandys įrodyti, kad Žemė plokščia

Mike'as Hughesas pasirengęs paleisti savo iš metalo laužo sukurtą raketą Mojave dykumoje ir įrodyti, kad Žemė yra plokščia. skaityti »

Ar galima sapnuoti nemiegant?

Mokslininkai iš Londono teigia atradę būdą kaip sutrikdyti žmogaus protą ir pakeisti jo supratimą apie tai, kas tikra. skaityti »

Biurų pastatai su treniruokliais ir masažuotojais – kaip milžiniškos kompanijos atrakina darbuotojų kūrybiškumą?

Įsivaizduokite įmonę, kuri iš visų savo darbuotojų ne prašo, bet reikalauja į užduotis žvelgti netradiciškai. skaityti »

„Panasonic“ pristatė permatomą televizorių

Neseniai Berlyne vykusioje parodoje „IFA 2017“ televizorių gamintoja „Panasonic“ pristatė televizorių su visiškai permatomu ekranu. skaityti »

Programuotojų diena

Rugsėjo 13 dieną minima Programuotojų diena. Kodėl būtent šiandien? skaityti »

Mokslininkai mano atradę būdą, kaip visam laikui atsikratyti žalingų įpročių

Mokslininkai atranda naujų būdų, kaip tiesiogiai veikiant smegenis atsikratyti žalingų įpročių ir iki minimumo sumažinti atkritimo tikimybę. skaityti »

Kad kelionė neprailgtų: intelektiniai žaidimai, kuriuos privalote turėti išmaniajame

Pažinimo džiaugsmas mus praturtina kaip niekas kitas, tačiau keliaudami mes dažnai daugybę laiko praleidžiame automobilyje ar lėktuve, valandų valandas pro langą veltui stebėdami plaukiančius debesis. skaityti »

Ką veikia biomechanikai?

Biomechanikai – tai inžinieriai, kurie mokosi iš gamtos... skaityti »

Lietuvos studentas sukūrė sportinį elektrinį triratį

Europoje dar nauja sporto šaka susidomėjęs studentas Rolandas Dockevičius iš Klaipėdos sukūrė elektrinį triratį drifterį. skaityti »