Matematikams pavyko atrasti geometriškai idealų netaisyklingąjį penkiakampį

Publikuota: 2015 m. rugpjūčio 19 d. trečiadienis

Trys Vašingtono universiteto mokslininkai įeis į matematikos istoriją kaip naujo tipo netaisyklingojo penkiakampio išradėjai. Jų išradimas patogus tuo, kad tokiais penkiakampiais galima įmantriai iškloti plokštumą (pvz., grindis) be plyšių ir persidengimų. Atradimas gali būti pritaikytas daugelyje sričių – taip pat ir biochemijoje, struktūrų dizaine.

Tai – penkioliktas netaisyklingo penkiakampio tipas. Keturioliktasis buvo atrastas maždaug prieš 30 metų. Tyrimo autorių grupė teigia, kad jų atradimas matematikoje prilygsta naujos atominės dalelės atradimui fizikoje.

Atradimas Vašingtono universitete buvo padarytas naudojant kompiuterinę programą, kurią sukūrė paskutiniojo kurso studentas Davidas Von Derau. Jo darbui vadovavo profesorius Casey Mannas su žmona Jennifer McLoud-Mann.

„Daugelis gamtoje esančių struktūrų, pradedant kristalais, baigiant virusais, sudarytos iš sudedamųjų blokų, kurie organizuoti pagal griežtus geometrinius principus, todėl idealiai susijungia į didesnes struktūras“, – leidiniui „The Guardian“ kalbėjo C. Mannas. Šis atradimas turės ne tik praktinę reikšmę siūlant, pvz., naują parketlenčių klojimo būdą interjero dizaino sferoje, bet ir leis žengti svarbų žingsnį sampratos apie figūrų atitikimą link.

Nors trikampiais ir kvadratais plokštumą galima užpildyti praktiškai be jokių formos ir dydžio apribojimų, matematiškai įrodyta, kad to neįmanoma atlikti su daugiau kaip šešias kraštines turinčiais daugiakampiais. Plokštumos užpildymas netaisyklingais penkiakampiais yra neeilinė užduotis, kurios per pastarąjį šimtmetį ėmėsi ne vienas matematikas, tačiau sėkmė nusišypsojo tik nedaugeliui tam pasiryžusių.

1918 m. vienas vokiečių matematikas atrado penkis tokius penkiakampius. Dar penkis vėliau atrado viena namų tvarkytoja iš San Diego. Vašingtono universiteto mokslininkų atrastas netaisyklingųjų penkiakampių jungimo būdas yra penkioliktasis, kurį pavyko atrasti po 30 metų pertraukos.

Naujojo penkiakampių jungimosi būdo sutuoktiniai mokslininkai intensyviai ieškojo pastaruosius dvejus metus.

„Ilgą laiką mes absoliučiai nieko negalėjom surasti. Aš jau buvau pradėjus smarkiai abejoti mūsų tyrimų sėkme“, – pasakojo J. McLoud-Mann.

Vis dėlto praėjusį mėnesį studento D. Van Derau kompiuterinė programa pateikė keletą daug žadančių variantų, kuriuos studentas nusiuntė savo dėstytojams. Sudėlioję ornamentą pagal vieną iš kompiuterinės programos siūlomų variantų, tyrėjai suprato, kad atrado penkioliktąjį netaisyklingųjų penkiakampių jungimo būdą.

„Nesiryžtu prognozuoti, ar dar įmanoma rasti kitų nežinomų netaisyklingojo penkiakampio jungimo būdų, tačiau mes neaptikome požymių, kad tai yra neįmanoma, todėl tikimės naujų atradimų“, – kalbėjo C. Mannas.

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Triukšmo žemėlapis padės susirasti tylesnį būstą

Kalifornijos technologijos instituto darbuotojas Brendan Farell sukūrė triukšmo žemėlapį, kuriame žmonės gali pasitikrinti triukšmo lygį aplink dominantį būstą, prieš jį įsigydami. skaityti »

„Huawei“ paaiškino, kaip mus veikia telefono ekrano spalvinė temperatūra

Kasdien naudojantis išmaniaisiais įrenginiais, nesunku pastebėti, kad telefonų ir kitų įrenginių ekrano spalvos kartais skiriasi. Tačiau ar susimąstėte, nuo ko tai priklauso ir kaip šios spalvos mus veikia? skaityti »

Telefonus įkraus augalai

Barselonoje įsikūrusi pradedančioji įmonė „Arkyne Technologies“ atrado natūralų būdą įkrauti mobiliuosius telefonus. skaityti »

Kraujo tyrimams Lietuvoje pasitelkiami robotai

Kaune pradėjo veikti vienintelė Baltijos šalyse visiškai robotizuota medicininių tyrimų laboratorija. Pirmasis kraujo tyrimus atliekantis robotas Lietuvoje buvo pastatytas 2014 metais, o dabar sumontuota robotų ir automatinių analizatorių linija. skaityti »

Londone planuojama pastatyti medinį dangoraižį

Londono rajone Barbikane numatoma pastatyti 300 metrų aukščio medinį dangoraižį, pavadintą „Oakwood Tower“. skaityti »

„Samsung“ užpatentavo papildytosios realybės lęšius

Kontaktiniuose lęšiuose bus įtaisyta miniatiūrinė vaizdo kamera ir projektorius, taip pat davikliai, leidžiantys valdyti lęšius judinant vokus ir mirksint. skaityti »

Kodėl žmogui geriau gyventi išmaniuosiuose namuose?

Kaip į mūsų visų kasdienybę įsiveržė išmanieji telefonai, taip, turbūt neilgai trukus, miestus ir gyvenvietes užvaldys ir išmanieji namai. skaityti »

Marškinėliai, parodantys žmogaus vidų

„Virtuali-Tee“ – papildytosios realybės marškinėliai, atvaizduojantys žmogaus vidaus organus. skaityti »

Išmanioji šakutė imituos druskos skonį

Tokijo universitete, „Rekimoto“ laboratorijoje, buvo sukurta išmanioji šakutė, imituojanti druskos skonį burnoje. Kad apgautų žmogaus receptorius, naudojama silpna elektros srovė. skaityti »

Ateityje duris atrakinsime ranka?

Mikroschemų gamintoja „Digiwell“ sukūrė į ranką implantuojamą NFC lustą. Operacija užtrunka vos kelias minutes ir primena paprastą injekciją. skaityti »