Matematikams pavyko atrasti geometriškai idealų netaisyklingąjį penkiakampį

Publikuota: 2015 m. rugpjūčio 19 d. trečiadienis

Trys Vašingtono universiteto mokslininkai įeis į matematikos istoriją kaip naujo tipo netaisyklingojo penkiakampio išradėjai. Jų išradimas patogus tuo, kad tokiais penkiakampiais galima įmantriai iškloti plokštumą (pvz., grindis) be plyšių ir persidengimų. Atradimas gali būti pritaikytas daugelyje sričių – taip pat ir biochemijoje, struktūrų dizaine.

Tai – penkioliktas netaisyklingo penkiakampio tipas. Keturioliktasis buvo atrastas maždaug prieš 30 metų. Tyrimo autorių grupė teigia, kad jų atradimas matematikoje prilygsta naujos atominės dalelės atradimui fizikoje.

Atradimas Vašingtono universitete buvo padarytas naudojant kompiuterinę programą, kurią sukūrė paskutiniojo kurso studentas Davidas Von Derau. Jo darbui vadovavo profesorius Casey Mannas su žmona Jennifer McLoud-Mann.

„Daugelis gamtoje esančių struktūrų, pradedant kristalais, baigiant virusais, sudarytos iš sudedamųjų blokų, kurie organizuoti pagal griežtus geometrinius principus, todėl idealiai susijungia į didesnes struktūras“, – leidiniui „The Guardian“ kalbėjo C. Mannas. Šis atradimas turės ne tik praktinę reikšmę siūlant, pvz., naują parketlenčių klojimo būdą interjero dizaino sferoje, bet ir leis žengti svarbų žingsnį sampratos apie figūrų atitikimą link.

Nors trikampiais ir kvadratais plokštumą galima užpildyti praktiškai be jokių formos ir dydžio apribojimų, matematiškai įrodyta, kad to neįmanoma atlikti su daugiau kaip šešias kraštines turinčiais daugiakampiais. Plokštumos užpildymas netaisyklingais penkiakampiais yra neeilinė užduotis, kurios per pastarąjį šimtmetį ėmėsi ne vienas matematikas, tačiau sėkmė nusišypsojo tik nedaugeliui tam pasiryžusių.

1918 m. vienas vokiečių matematikas atrado penkis tokius penkiakampius. Dar penkis vėliau atrado viena namų tvarkytoja iš San Diego. Vašingtono universiteto mokslininkų atrastas netaisyklingųjų penkiakampių jungimo būdas yra penkioliktasis, kurį pavyko atrasti po 30 metų pertraukos.

Naujojo penkiakampių jungimosi būdo sutuoktiniai mokslininkai intensyviai ieškojo pastaruosius dvejus metus.

„Ilgą laiką mes absoliučiai nieko negalėjom surasti. Aš jau buvau pradėjus smarkiai abejoti mūsų tyrimų sėkme“, – pasakojo J. McLoud-Mann.

Vis dėlto praėjusį mėnesį studento D. Van Derau kompiuterinė programa pateikė keletą daug žadančių variantų, kuriuos studentas nusiuntė savo dėstytojams. Sudėlioję ornamentą pagal vieną iš kompiuterinės programos siūlomų variantų, tyrėjai suprato, kad atrado penkioliktąjį netaisyklingųjų penkiakampių jungimo būdą.

„Nesiryžtu prognozuoti, ar dar įmanoma rasti kitų nežinomų netaisyklingojo penkiakampio jungimo būdų, tačiau mes neaptikome požymių, kad tai yra neįmanoma, todėl tikimės naujų atradimų“, – kalbėjo C. Mannas.

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Šiuolaikiniai vaikai pinigus taupys skaitmeninėse taupyklėse

Kiekvienas vaikystėje esame turėjęs monetų taupyklę. Kaip vaikai taupys pinigus, jei kažkada pasaulyje nebebus grynųjų? skaityti »

Skeptiškiems tėveliams: 5 faktai apie vaizdo žaidimų naudą

Tyrimai atskleidė, kad saikingos pramogos su vaizdo žaidimais gali teikti naudą ne tik vaikams, bet ir jų tėveliams. skaityti »

NATO suvažiavimą saugos ereliai

Gegužės 25 d. Briuselyje vyks NATO renginys, kuriame dalyvaus ir JAV prezidentas Donaldas Trampas. Į susitikimą suvažiuos valdžios atstovai iš 29 šalių. skaityti »

Dubajaus gatvėse patruliuoja robotas–policininkas

Į darbą priimtas pirmasis robotas–policininkas. Jis prisijungė prie policininkų būrio Arabų Emyratuose, Dubajuje. skaityti »

Kodėl lietuviai mėgsta atsiskaityti tik gavę prekes?

Mokėjimas už prekes jų pristatymo metu – vienas populiariausių būdų atsiskaityti už internetinius pirkinius Lietuvoje. skaityti »

Kad palinkus prie išmaniųjų kupra neužaugtų...

JAV vykdytas tyrimas parodė, kad nuolatinis žiūrėjimas į išmanųjį telefoną žemyn prilygsta maždaug 27 kilogramų svoriui, pakabintam ant kaklo, o tai pastarajam nėra naudinga. skaityti »

Nauja mobilioji programėlė – unikalus emocinės pagalbos sau būdas

Kiekvienas programėlės naudotojas galės žymėti ir stebėti savo emocinę būklę, tikimasi, kad šis įrankis padės ugdyti emocinį raštingumą. skaityti »

Kvadratinės Latvijos kolekcinės monetos tiražas išgraibstytas akimirksniu

Gegužės pradžioje Latvijos centrinis bankas pradėjo prekiauti nauja kolekcine moneta, skirta Latgalos kongreso šimtmečiui. skaityti »

Išleista Eurovizijos konkursui skirta moneta

Nacionalinis Ukrainos bankas gegužės 11 d. pradės prekiauti kolekcine moneta, skirta „Eurovizijos 2017“ konkursui. skaityti »

Mokslas atskleidė, ko reikia norint sukurti genialų protą

Intelektas – nėra būtinas genijaus požymis, svarbus žmogaus kūrybiškumas ir atkaklumas. skaityti »