Matematikams pavyko atrasti geometriškai idealų netaisyklingąjį penkiakampį

Publikuota: 2015 m. rugpjūčio 19 d. trečiadienis

Trys Vašingtono universiteto mokslininkai įeis į matematikos istoriją kaip naujo tipo netaisyklingojo penkiakampio išradėjai. Jų išradimas patogus tuo, kad tokiais penkiakampiais galima įmantriai iškloti plokštumą (pvz., grindis) be plyšių ir persidengimų. Atradimas gali būti pritaikytas daugelyje sričių – taip pat ir biochemijoje, struktūrų dizaine.

Tai – penkioliktas netaisyklingo penkiakampio tipas. Keturioliktasis buvo atrastas maždaug prieš 30 metų. Tyrimo autorių grupė teigia, kad jų atradimas matematikoje prilygsta naujos atominės dalelės atradimui fizikoje.

Atradimas Vašingtono universitete buvo padarytas naudojant kompiuterinę programą, kurią sukūrė paskutiniojo kurso studentas Davidas Von Derau. Jo darbui vadovavo profesorius Casey Mannas su žmona Jennifer McLoud-Mann.

„Daugelis gamtoje esančių struktūrų, pradedant kristalais, baigiant virusais, sudarytos iš sudedamųjų blokų, kurie organizuoti pagal griežtus geometrinius principus, todėl idealiai susijungia į didesnes struktūras“, – leidiniui „The Guardian“ kalbėjo C. Mannas. Šis atradimas turės ne tik praktinę reikšmę siūlant, pvz., naują parketlenčių klojimo būdą interjero dizaino sferoje, bet ir leis žengti svarbų žingsnį sampratos apie figūrų atitikimą link.

Nors trikampiais ir kvadratais plokštumą galima užpildyti praktiškai be jokių formos ir dydžio apribojimų, matematiškai įrodyta, kad to neįmanoma atlikti su daugiau kaip šešias kraštines turinčiais daugiakampiais. Plokštumos užpildymas netaisyklingais penkiakampiais yra neeilinė užduotis, kurios per pastarąjį šimtmetį ėmėsi ne vienas matematikas, tačiau sėkmė nusišypsojo tik nedaugeliui tam pasiryžusių.

1918 m. vienas vokiečių matematikas atrado penkis tokius penkiakampius. Dar penkis vėliau atrado viena namų tvarkytoja iš San Diego. Vašingtono universiteto mokslininkų atrastas netaisyklingųjų penkiakampių jungimo būdas yra penkioliktasis, kurį pavyko atrasti po 30 metų pertraukos.

Naujojo penkiakampių jungimosi būdo sutuoktiniai mokslininkai intensyviai ieškojo pastaruosius dvejus metus.

„Ilgą laiką mes absoliučiai nieko negalėjom surasti. Aš jau buvau pradėjus smarkiai abejoti mūsų tyrimų sėkme“, – pasakojo J. McLoud-Mann.

Vis dėlto praėjusį mėnesį studento D. Van Derau kompiuterinė programa pateikė keletą daug žadančių variantų, kuriuos studentas nusiuntė savo dėstytojams. Sudėlioję ornamentą pagal vieną iš kompiuterinės programos siūlomų variantų, tyrėjai suprato, kad atrado penkioliktąjį netaisyklingųjų penkiakampių jungimo būdą.

„Nesiryžtu prognozuoti, ar dar įmanoma rasti kitų nežinomų netaisyklingojo penkiakampio jungimo būdų, tačiau mes neaptikome požymių, kad tai yra neįmanoma, todėl tikimės naujų atradimų“, – kalbėjo C. Mannas.

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Kuriama technologija, gebanti perduoti žmogaus mintis

Išradėjas ir verslininkas Elon Musk tikisi sukurti technologiją, padedančią žmonėmis keistis mintimis per atstumą. skaityti »

Kanados banke – šokantis robotas konsultantas

Kanados bankas ATB pradėjo testuoti Japonijos įmonės „Softbank“ robotą „Pepper“. skaityti »

„Trekstor“ išleis laikrodį, veikiantį „Windows 10“ pagrindu

„Microsoft“ paskelbė, kad „Trekstor“ išleis išmanųjį laikrodį, kuris veiks valdomas operacinės sistemos „Windows 10 IoT Core“. skaityti »

Grįžta pomėgis spausdinti nuotraukas

Nors nuotraukų albumais galima grožėtis įrenginių ekranuose, vis dažniau lietuviai renkasi nuotraukas spausdinti ir saugoti popieriuje. skaityti »

Per kaulus grojančios ausinės būtų sužavėjusios L.Van Bethoveną

Ar žinote, kad L.Van Bethovenas apkurtęs naudojosi muzikos perdavimu kaulais? skaityti »

Vilniuje vėl statomi makaronų tiltai

Pavasarine tradicija jau tapęs išskirtinių tiltų statymo konkursas VGTU „Makaronų tiltai 2017“ šiemet grįžo su dar didesniais užmojais – kūrybiškos inžinerijos dvasia užkrėtęs Lietuvos mokyklas, šiemet čempionatas nusitaikė į universitetus. skaityti »

Lietuviai per internetą dažniausiai perka madingas prekes

Lietuvos gyventojai vis labiau įpranta pirkti internete ir apsipirkdami tokiu būdu išleidžia vis daugiau pinigų. skaityti »

Bepilotės skraidyklės skraidins kraują

Dvi Šveicarijos miesto Lugano ligoninės nusprendė operatyviam kraujo ir biologinių medžiagų pristatymui panaudoti skraidykles „Matternet One“. skaityti »

Vilniuje pristatytas 41 išradimas – nuo kvapų lazdelės iki elektrinės riedlentės

Kovo 31 d. – balandžio 1 d. Vilniaus „Litexpo“ parodų ir kongresų centre buvo atidarytas pirmasis ir didžiausias Lietuvoje išradėjų konkursas „Vilnius išranda 2017”. skaityti »

Mūsų planetoje jau gyvena 20 tūkst. kiborgų

Pasak mokslininkų, didžiausia problema ta, kad evoliucionuojame per lėtai ir mūsų kūnai nespėja prisitaikyti prie sparčiai kintančio šiuolaikinio gyvenimo. skaityti »