Mažiausiai pasaulyje knygai skaityti reikalingas elektroninis mikroskopas

Publikuota: 2009 m. lapkričio 11 d. trečiadienis

Knygos
Gineso pasaulio rekordų knygos duomenimis, autoriaus Malcolm'o Douglas'o Chaplin'o knyga „Teeny Ted from Turnip Town“ yra pati mažiausia pasaulyje. Jos puslapių plotis yra apie 11, aukštis – apie 15 mikronų, o norintiems ją perskaityti paprastas optinis mikroskopas būtų per silpnas.

Tai yra ir pati pirmoji pasaulyje nanomatmenų knyga. Ji „publikuota“ 2007 metų balandžio 9 dieną. Autorius ją parašė pasitelkdamas Simon Fraser universiteto „Nano Imaging Facility“ padalinyje sukurtas technologijas. Kūriniui priskirtas tarptautinis standartinis ISBN numeris (ISBN-978-1– 894897-17-4). „Teeny Ted From Turnip Town“ yra pasaka apie Mažylį Tedą ir jo pergalę kasmetės Turnipo miestelio mugės metu surengtame konkurse.

Nanoknygos projektui rengti buvo panaudotas fokusuota galio jonų spindulio litografija. Eksperimentą autoriui atlikti padėjo Simon Fraser universiteto mokslininkai Li Yang ir Karen L. Kavanagh. Mažiausias galio spindulio skersmuo yra 7 nanometrai. Joninės litografijos aparatas buvo suprogramuotas taip, kad spinduliu būtų išraižoma kiekvieną knygos raidę supanti erdvė. Tekstui parinktas iš didžiųjų raidžių soformuotas šriftas, kurio skiriamoji geba siekia 40 nanometrų. Kūrinį sudaro 30 mikropuslapių, kurių kiekvienas yra išraižytas ant vieno kristalinio silicio pagrindo. Visas puslapių rinkinys telpa į 69 x 97 mikronų kvadratą, o vidutinis puslapio dydis yra 11 x 15 mikronų.

„Guinness Book of World Records“ cituoja dar du labai mažų knygų rekordus: „The new testament of the King James Bible“ (5 x 5 mm, MIT, 2001) ir Čechovo „Chameleonas“ (0.9 x 0.9 mm, Palkovic, 2002). „Teeny Ted from Turnip Town“ yra gerokai mažesnė. Bendras jos dydis yra mažesnis nei 0,07 x 0,10 mm. Ji priskiriama išskirtiniams šiuolaikinio meno kūriniams, o jos tiražas sudaro 100 egzempliorių.

Priminsime, jog Izraelio mokslininkai pasistengė Biblijos Senąjį Testamentą sutalpinti ant pusės kvadratinio milimetro pločio paviršiaus – nors tai ne rekordas, bet vis tiek įspūdinga.

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Kuriama technologija, gebanti perduoti žmogaus mintis

Išradėjas ir verslininkas Elon Musk tikisi sukurti technologiją, padedančią žmonėmis keistis mintimis per atstumą. skaityti »

Kanados banke – šokantis robotas konsultantas

Kanados bankas ATB pradėjo testuoti Japonijos įmonės „Softbank“ robotą „Pepper“. skaityti »

„Trekstor“ išleis laikrodį, veikiantį „Windows 10“ pagrindu

„Microsoft“ paskelbė, kad „Trekstor“ išleis išmanųjį laikrodį, kuris veiks valdomas operacinės sistemos „Windows 10 IoT Core“. skaityti »

Grįžta pomėgis spausdinti nuotraukas

Nors nuotraukų albumais galima grožėtis įrenginių ekranuose, vis dažniau lietuviai renkasi nuotraukas spausdinti ir saugoti popieriuje. skaityti »

Per kaulus grojančios ausinės būtų sužavėjusios L.Van Bethoveną

Ar žinote, kad L.Van Bethovenas apkurtęs naudojosi muzikos perdavimu kaulais? skaityti »

Vilniuje vėl statomi makaronų tiltai

Pavasarine tradicija jau tapęs išskirtinių tiltų statymo konkursas VGTU „Makaronų tiltai 2017“ šiemet grįžo su dar didesniais užmojais – kūrybiškos inžinerijos dvasia užkrėtęs Lietuvos mokyklas, šiemet čempionatas nusitaikė į universitetus. skaityti »

Lietuviai per internetą dažniausiai perka madingas prekes

Lietuvos gyventojai vis labiau įpranta pirkti internete ir apsipirkdami tokiu būdu išleidžia vis daugiau pinigų. skaityti »

Bepilotės skraidyklės skraidins kraują

Dvi Šveicarijos miesto Lugano ligoninės nusprendė operatyviam kraujo ir biologinių medžiagų pristatymui panaudoti skraidykles „Matternet One“. skaityti »

Vilniuje pristatytas 41 išradimas – nuo kvapų lazdelės iki elektrinės riedlentės

Kovo 31 d. – balandžio 1 d. Vilniaus „Litexpo“ parodų ir kongresų centre buvo atidarytas pirmasis ir didžiausias Lietuvoje išradėjų konkursas „Vilnius išranda 2017”. skaityti »

Mūsų planetoje jau gyvena 20 tūkst. kiborgų

Pasak mokslininkų, didžiausia problema ta, kad evoliucionuojame per lėtai ir mūsų kūnai nespėja prisitaikyti prie sparčiai kintančio šiuolaikinio gyvenimo. skaityti »