Mažiausiai pasaulyje knygai skaityti reikalingas elektroninis mikroskopas

Publikuota: 2009 m. lapkričio 11 d. trečiadienis

Knygos
Gineso pasaulio rekordų knygos duomenimis, autoriaus Malcolm'o Douglas'o Chaplin'o knyga „Teeny Ted from Turnip Town“ yra pati mažiausia pasaulyje. Jos puslapių plotis yra apie 11, aukštis – apie 15 mikronų, o norintiems ją perskaityti paprastas optinis mikroskopas būtų per silpnas.

Tai yra ir pati pirmoji pasaulyje nanomatmenų knyga. Ji „publikuota“ 2007 metų balandžio 9 dieną. Autorius ją parašė pasitelkdamas Simon Fraser universiteto „Nano Imaging Facility“ padalinyje sukurtas technologijas. Kūriniui priskirtas tarptautinis standartinis ISBN numeris (ISBN-978-1– 894897-17-4). „Teeny Ted From Turnip Town“ yra pasaka apie Mažylį Tedą ir jo pergalę kasmetės Turnipo miestelio mugės metu surengtame konkurse.

Nanoknygos projektui rengti buvo panaudotas fokusuota galio jonų spindulio litografija. Eksperimentą autoriui atlikti padėjo Simon Fraser universiteto mokslininkai Li Yang ir Karen L. Kavanagh. Mažiausias galio spindulio skersmuo yra 7 nanometrai. Joninės litografijos aparatas buvo suprogramuotas taip, kad spinduliu būtų išraižoma kiekvieną knygos raidę supanti erdvė. Tekstui parinktas iš didžiųjų raidžių soformuotas šriftas, kurio skiriamoji geba siekia 40 nanometrų. Kūrinį sudaro 30 mikropuslapių, kurių kiekvienas yra išraižytas ant vieno kristalinio silicio pagrindo. Visas puslapių rinkinys telpa į 69 x 97 mikronų kvadratą, o vidutinis puslapio dydis yra 11 x 15 mikronų.

„Guinness Book of World Records“ cituoja dar du labai mažų knygų rekordus: „The new testament of the King James Bible“ (5 x 5 mm, MIT, 2001) ir Čechovo „Chameleonas“ (0.9 x 0.9 mm, Palkovic, 2002). „Teeny Ted from Turnip Town“ yra gerokai mažesnė. Bendras jos dydis yra mažesnis nei 0,07 x 0,10 mm. Ji priskiriama išskirtiniams šiuolaikinio meno kūriniams, o jos tiražas sudaro 100 egzempliorių.

Priminsime, jog Izraelio mokslininkai pasistengė Biblijos Senąjį Testamentą sutalpinti ant pusės kvadratinio milimetro pločio paviršiaus – nors tai ne rekordas, bet vis tiek įspūdinga.

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Triukšmą Lietuvoje mažins tylioji kelio danga

Europos aplinkos agentūros duomenimis, beveik pusė Europos Sąjungos miestų gyventojų kenčia nuo per didelio triukšmo. Kaip vienas didžiausių jo šaltinių išskiriamas kelių, geležinkelių ir oro transportas. Spręsdami šią problemą Lietuvoje Vilniaus Gedimino technikos universiteto mokslininkai sumodeliavo mūsų šalies klimato sąlygoms pritaikytą tyliąją asfalto dangą. skaityti »

Vilniaus oro uosto aikštelėse – išmani parkavimo sistema

Tarptautinio Vilniaus oro uosto (toliau – TVOU) automobilių stovėjimo aikštelėse nebeliks įvažiavimo bilietų. skaityti »

Moksleivių sukurtas užsklandas apie atliekų rūšiavimą galės atsisiųsti visi norintieji

Visi norintieji atsisiųsti originalias užsklandas savo kompiuterių ekranams galės pasinaudoti geriausiais moksleivių užsklandos konkurso „Aš rūšiuoju elektroniką! O tu?” darbais. skaityti »

Naujame „Auros“ šokio spektaklyje – KTU studento technologinis išradimas

Balandžio 22 dieną festivalio „Jauna muzika“ atidarymo vakarą pradės kompozitoriaus, Kauno technologijos universiteto (KTU) lektoriaus Antano Jasenkos ir Kauno šokio teatro „Aura“ premjerinis spektaklis „Padaryk iš manęs jungiklį“. skaityti »

Bažnytinio paveldo muziejuje pristatoma išmanioji apšvietimo technologija

Bažnytinio paveldo muziejuje (Šv. Mykolo g. 9) balandžio 24 d. 16 val. Vilniaus universiteto Šviesos tyrimų grupė (vadovas – prof. Artūras Žukauskas) pristato patentuotą išmaniąją apšvietimo technologiją. skaityti »

Gydytojas išrašys Jums „knygų receptą“

Londone įgyvendinamas projektas „Gyvenimo mokykla“ (The School of Life) siūlo aplankyti biblioterapijos kursus, kuriuose kiekvienas gaus „knygų receptą”, padėsiantį išgyti nuo blogo literatūrinio skonio. skaityti »

Kompiuterinių žaidimų kūrėjai: „Jau netrukus mus sups virtualus pasaulis“

Oskarą už geriausią scenarijų šiemet pelniusiame filme „Ji“ (angl. „Her“) vaizduojamas ateities pasaulis jau tampa realybe. skaityti »

Sukurta saulės šviesos imitacija

Įsivaizduokite, kad sėdite kambaryje be langų, tačiau jaučiate, kaip veidą glosto saulės spinduliai. Tokią unikalią patirtį siūlo ES finansuojamas projektos „Coelux“, kurio metu siekiama atkurti fizinį ir optinį natūralios šviesos efektą uždarose patalpose. skaityti »

Kinui skirta moneta į gyvenimą palydėta per „Kino pavasarį“

Lietuvos banko į apyvartą išleista 10 litų kolekcinė (proginė) moneta, skirta kinui, pristatyta Vilniuje vykstančiame festivalyje „Kino pavasaris“ dalyvaujant dideliam būriui kino mylėtojų. skaityti »

Savo darbingumą lietuviai kelia kalbindami kolegas ir užkandžiaudami saldumynais

Dirbti efektyviai ir sėkmingai svarbu ir darbuotojams, ir darbdaviams. Tačiau net geriausiam darbuotojui bent retkarčiais tenka kovoti su snauduliu ir dėmesio išsiblaškymu. 33 proc. dirbančių lietuvių apimti snaudulio jį malšina kava ir energiniais gėrimais, 25 proc. prasiblaškyti bando kalbindami kolegas, 13 proc. – naršydami socialiniuose tinkluose, dešimtadalis – užkandžiaudami. Tokius duomenis atskleidė kovo pradžioje rinkos tyrimų bendrovės „Norstat“ atlikta 1GO Lietuvos darbuotojų apklausa. skaityti »