Mažiausiai pasaulyje knygai skaityti reikalingas elektroninis mikroskopas

Publikuota: 2009 m. lapkričio 11 d. trečiadienis

Knygos
Gineso pasaulio rekordų knygos duomenimis, autoriaus Malcolm'o Douglas'o Chaplin'o knyga „Teeny Ted from Turnip Town“ yra pati mažiausia pasaulyje. Jos puslapių plotis yra apie 11, aukštis – apie 15 mikronų, o norintiems ją perskaityti paprastas optinis mikroskopas būtų per silpnas.

Tai yra ir pati pirmoji pasaulyje nanomatmenų knyga. Ji „publikuota“ 2007 metų balandžio 9 dieną. Autorius ją parašė pasitelkdamas Simon Fraser universiteto „Nano Imaging Facility“ padalinyje sukurtas technologijas. Kūriniui priskirtas tarptautinis standartinis ISBN numeris (ISBN-978-1– 894897-17-4). „Teeny Ted From Turnip Town“ yra pasaka apie Mažylį Tedą ir jo pergalę kasmetės Turnipo miestelio mugės metu surengtame konkurse.

Nanoknygos projektui rengti buvo panaudotas fokusuota galio jonų spindulio litografija. Eksperimentą autoriui atlikti padėjo Simon Fraser universiteto mokslininkai Li Yang ir Karen L. Kavanagh. Mažiausias galio spindulio skersmuo yra 7 nanometrai. Joninės litografijos aparatas buvo suprogramuotas taip, kad spinduliu būtų išraižoma kiekvieną knygos raidę supanti erdvė. Tekstui parinktas iš didžiųjų raidžių soformuotas šriftas, kurio skiriamoji geba siekia 40 nanometrų. Kūrinį sudaro 30 mikropuslapių, kurių kiekvienas yra išraižytas ant vieno kristalinio silicio pagrindo. Visas puslapių rinkinys telpa į 69 x 97 mikronų kvadratą, o vidutinis puslapio dydis yra 11 x 15 mikronų.

„Guinness Book of World Records“ cituoja dar du labai mažų knygų rekordus: „The new testament of the King James Bible“ (5 x 5 mm, MIT, 2001) ir Čechovo „Chameleonas“ (0.9 x 0.9 mm, Palkovic, 2002). „Teeny Ted from Turnip Town“ yra gerokai mažesnė. Bendras jos dydis yra mažesnis nei 0,07 x 0,10 mm. Ji priskiriama išskirtiniams šiuolaikinio meno kūriniams, o jos tiražas sudaro 100 egzempliorių.

Priminsime, jog Izraelio mokslininkai pasistengė Biblijos Senąjį Testamentą sutalpinti ant pusės kvadratinio milimetro pločio paviršiaus – nors tai ne rekordas, bet vis tiek įspūdinga.

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Įdomioji e-atliekų surinkėjų statistika: šaldytuvus gyventojai išmeta ir su uogienėmis

Kone dešimtadalis nebenaudojamų stambiųjų elektroninių prietaisų iš kaimo vietovių pas elektroninės technikos atliekų surinkėjus patenka jau apsamanoję. skaityti »

54 proc. pirkėjų kainas vis dar konvertuoja į litus

Nors su euru lietuviai gyvena jau trečius metus, tačiau daugeliui gyventojų pasverti savo išlaidas ir įvertinti prekių kainas vis dar yra patogiau litais. skaityti »

„Microsoft“ prijungs prie interneto „Toyota“ automobilius

Pernai „Toyota“ įkūrė naują įmonę „Toyota Connected“, kurios veikla – interneto paslaugų integracija į automobilius, kelių infrastruktūrą ir transporto priemonių tarpusavio komunikacijos sistemų kūrimas. skaityti »

Baltijos šalių šimtmečiui skirtos proginės dviejų eurų monetos dizainą išrinks gyventojai

Prasidėjo dvi savaites truksiantis Lietuvos ir kitų Baltijos šalių gyventojų balsavimas internetu: renkamas dviejų eurų monetos, skirtos Baltijos šalių šimtmečiui, projektas. skaityti »

Gėrimų šildytuvas-šaldytuvas ant darbo stalo

Gėrimai yra skaniausi tada, kai yra tinkamos temperatūros. Tam skirtas mažytis USB šildytuvas-šaldytuvas, nuolat laikomas ant stalo. skaityti »

Paneigtas mitas apie kompiuterinių žaidimų įtaką empatijai

Ilgą laiką buvo manoma, kad kompiuteriniai žaidimai mažina empatiją. Tačiau ar tikrai? skaityti »

„Microsoft“ sukūrė uodus gaudantį robotą

„Microsoft“ sukurtas robotas padės mokslininkams tirti, kokius pavojingus virusus ir bakterijas platina šie vabzdžiai. skaityti »

Ateities automobiliai atpažins vairuotojo nuotaiką

Ateityje automobiliai ne tik žinos, ko mes norime, bet ir kaip mes jaučiamės, galės ne tik pildyti mūsų komandas, bet ir mums atsakyti. skaityti »

Žinutes bus galima rašyti akimis

„Microsoft“ kartu su Vašingtono universiteto mokslininkais sukūrė programą „Eye-Gaze“, kuria naudojantis tekstą į telefono ekraną galima suvesti akimis. skaityti »

Virtualiosios realybės perspektyvos: nuo apsipirkinėjimo iki karybos

Virtuali realybė tarnauja ne tik išsiilgusiems pramogų ar naujų potyrių, bet ir tiesiog siekiant pagerinti mūsų kasdienį gyvenimą. skaityti »