Mokslininkai tyrimams naudoja konfeti

Publikuota: 2011 m. spalio 19 d. trečiadienis

Atsitiktinumai ir tikimybės užima svarbią vietą statistinėje fizikoje. Įkvėpti konfeti lietaus, Getenburgo universiteto (Švedija) tyrėjai ima geriau suprasti atsitiktinius reiškinius ir tobulina jų tyrimams skirtas priemones.

„Mažyčio trikdžio, sukelto atsitiktinėse sistemose, poveikį galima iliustruoti konfeti pavyzdžiu, – pasakoja Getenburgo universiteto Matematikos mokslų departamento atstovas Danielis Albergas (Daniel Ahlberg). – Jeigu paprastas taisykles pavyksta apibrėžti mažu masteliu, tyrimus įmanoma atlikti kur kas platesniu mastu. Mažyčiai pokyčiai, sukelti vietiniu lygiu, gali duoti kiek kitokių rezultatų pasiekus globalų lygį.“

D. Albergas savo daktaro disertacijoje rėmėsi matematine tikimybių statistika ir vadinamąja sunkimosi teorija, kuri nagrinėja atsitiktines struktūras. Dalį savo darbo jis paskyrė fundamentaliai paprastam objektui – atsitiktinėms struktūroms, kurias ant tam tikro paviršiaus sukūrė konfeti lietus. Tyrėją domina, kaip tokią struktūrą paveikia mažytis trikdis.

„Mažo trikdžio pakanka tam, kad, tarkim, paveikus nedidelį kiekį konfeti susidariusi struktūra pasižymėtų visiškai kitokiomis savybėmis.“

Tokios rūšies tikimybiniai modeliai patys savaime neturi didelio pritaikymo, bet atskleisti reiškiniai leidžia suprasti, ko galima tikėtis, kuomet nagrinėjamos panašios fizikinės sistemos. Pavyzdžiui, galima numanyti, kaip skystis bandys skverbtis į akytą medžiagą arba kaip miškų plantacijose paplis ligos.

Apie tyrimą: tam tikras konfeti dalelių kiekis ir pažeriamas ant apibrėžto dydžio stačiakampio. Kai kurios dalelės persiklos ir sudarys ištisinius darinius. Mokslininkus domina, ar taip įmanoma sudėlioti ištisinius takus, jungiančius stačiakampio kraštus. Tam, kad ištirtų trikdžių poveikį, tyrėjai kiekvienai dalelei meta monetą: jeigu iškrinta herbas, dalelė paliekama vietoje, jeigu skaičius – ji pašalinama. Pašalintosios konfeti dalelės vėl iš naujo paberiamos ant stačiakampio ir stebima, ar susidaro ištisiniai takai.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Triukšmo žemėlapis padės susirasti tylesnį būstą

Kalifornijos technologijos instituto darbuotojas Brendan Farell sukūrė triukšmo žemėlapį, kuriame žmonės gali pasitikrinti triukšmo lygį aplink dominantį būstą, prieš jį įsigydami. skaityti »

„Huawei“ paaiškino, kaip mus veikia telefono ekrano spalvinė temperatūra

Kasdien naudojantis išmaniaisiais įrenginiais, nesunku pastebėti, kad telefonų ir kitų įrenginių ekrano spalvos kartais skiriasi. Tačiau ar susimąstėte, nuo ko tai priklauso ir kaip šios spalvos mus veikia? skaityti »

Telefonus įkraus augalai

Barselonoje įsikūrusi pradedančioji įmonė „Arkyne Technologies“ atrado natūralų būdą įkrauti mobiliuosius telefonus. skaityti »

Kraujo tyrimams Lietuvoje pasitelkiami robotai

Kaune pradėjo veikti vienintelė Baltijos šalyse visiškai robotizuota medicininių tyrimų laboratorija. Pirmasis kraujo tyrimus atliekantis robotas Lietuvoje buvo pastatytas 2014 metais, o dabar sumontuota robotų ir automatinių analizatorių linija. skaityti »

Londone planuojama pastatyti medinį dangoraižį

Londono rajone Barbikane numatoma pastatyti 300 metrų aukščio medinį dangoraižį, pavadintą „Oakwood Tower“. skaityti »

„Samsung“ užpatentavo papildytosios realybės lęšius

Kontaktiniuose lęšiuose bus įtaisyta miniatiūrinė vaizdo kamera ir projektorius, taip pat davikliai, leidžiantys valdyti lęšius judinant vokus ir mirksint. skaityti »

Kodėl žmogui geriau gyventi išmaniuosiuose namuose?

Kaip į mūsų visų kasdienybę įsiveržė išmanieji telefonai, taip, turbūt neilgai trukus, miestus ir gyvenvietes užvaldys ir išmanieji namai. skaityti »

Marškinėliai, parodantys žmogaus vidų

„Virtuali-Tee“ – papildytosios realybės marškinėliai, atvaizduojantys žmogaus vidaus organus. skaityti »

Išmanioji šakutė imituos druskos skonį

Tokijo universitete, „Rekimoto“ laboratorijoje, buvo sukurta išmanioji šakutė, imituojanti druskos skonį burnoje. Kad apgautų žmogaus receptorius, naudojama silpna elektros srovė. skaityti »

Ateityje duris atrakinsime ranka?

Mikroschemų gamintoja „Digiwell“ sukūrė į ranką implantuojamą NFC lustą. Operacija užtrunka vos kelias minutes ir primena paprastą injekciją. skaityti »