Mokslininkai tyrimams naudoja konfeti

Publikuota: 2011 m. spalio 19 d. trečiadienis

Atsitiktinumai ir tikimybės užima svarbią vietą statistinėje fizikoje. Įkvėpti konfeti lietaus, Getenburgo universiteto (Švedija) tyrėjai ima geriau suprasti atsitiktinius reiškinius ir tobulina jų tyrimams skirtas priemones.

„Mažyčio trikdžio, sukelto atsitiktinėse sistemose, poveikį galima iliustruoti konfeti pavyzdžiu, – pasakoja Getenburgo universiteto Matematikos mokslų departamento atstovas Danielis Albergas (Daniel Ahlberg). – Jeigu paprastas taisykles pavyksta apibrėžti mažu masteliu, tyrimus įmanoma atlikti kur kas platesniu mastu. Mažyčiai pokyčiai, sukelti vietiniu lygiu, gali duoti kiek kitokių rezultatų pasiekus globalų lygį.“

D. Albergas savo daktaro disertacijoje rėmėsi matematine tikimybių statistika ir vadinamąja sunkimosi teorija, kuri nagrinėja atsitiktines struktūras. Dalį savo darbo jis paskyrė fundamentaliai paprastam objektui – atsitiktinėms struktūroms, kurias ant tam tikro paviršiaus sukūrė konfeti lietus. Tyrėją domina, kaip tokią struktūrą paveikia mažytis trikdis.

„Mažo trikdžio pakanka tam, kad, tarkim, paveikus nedidelį kiekį konfeti susidariusi struktūra pasižymėtų visiškai kitokiomis savybėmis.“

Tokios rūšies tikimybiniai modeliai patys savaime neturi didelio pritaikymo, bet atskleisti reiškiniai leidžia suprasti, ko galima tikėtis, kuomet nagrinėjamos panašios fizikinės sistemos. Pavyzdžiui, galima numanyti, kaip skystis bandys skverbtis į akytą medžiagą arba kaip miškų plantacijose paplis ligos.

Apie tyrimą: tam tikras konfeti dalelių kiekis ir pažeriamas ant apibrėžto dydžio stačiakampio. Kai kurios dalelės persiklos ir sudarys ištisinius darinius. Mokslininkus domina, ar taip įmanoma sudėlioti ištisinius takus, jungiančius stačiakampio kraštus. Tam, kad ištirtų trikdžių poveikį, tyrėjai kiekvienai dalelei meta monetą: jeigu iškrinta herbas, dalelė paliekama vietoje, jeigu skaičius – ji pašalinama. Pašalintosios konfeti dalelės vėl iš naujo paberiamos ant stačiakampio ir stebima, ar susidaro ištisiniai takai.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

12 įdomių faktų apie Vilniaus turistus

Vilniuje turistų skaičius nuolat auga – Lietuvos sostinę, kaip dar nepažintą ir neatrastą pasaulio kampelį, renkasi vis daugiau turistų ne tik iš kaimyninių šalių, bet ir iš tolimojo užsienio. skaityti »

Kas telefone svarbiausia jaunimui?

Patarimais, į ką svarbiausia atkreipti dėmesį jaunam žmogui renkantis naują, tačiau ne patį brangiausią telefoną, dalinosi „Samsung“ rinkodaros koordinatorius Jonas Ožekauskas. skaityti »

Estijoje pristatoma brangiausia pasaulio moneta

Į Estijos sostinę atkeliavo brangiausia pasaulyje moneta – sidabrinis pinigas iš 1794 m. JAV išleistų dolerių partijos. skaityti »

Robotas humanoidas nesupyksta pargriautas

„Boston Dynamics“ pristatė naują roboto humanoido „Atlas“ versiją. Nukritęs robotas sugeba pats savarankiškai atsistoti. skaityti »

Suomijos vyriausybė išleido proginę euro monetą garsiausiam visų laikų šalies konditeriui pagerbti

150-ųjų Karlo Fazerio (Karl Fazer) – garsiausio Suomijos konditerio ir iki šių dienų gyvuojančios „Fazer“ įmonės įkūrėjo – gimimo metinių proga Suomijos vyriausybė išleido konditerio vardo kolekcines 10-ies ir 20-ies eurų nominalo monetas. skaityti »

KTU absolvento sukurtą prietaisą „DataLinker“ naudoja geriausi pasaulio buriuotojai

Kauno technologijos universiteto (KTU) absolventas Ričardas Novošinskas, vadovaujantis įmonei „SailRacer.net“, o laisvalaikiu buriuojantis, sukūrė prietaisą, padėsiantį buriavimo varžybose dalyvaujančioms jachtų įguloms lengviau apdoroti laivo duomenis. skaityti »

Automatinės kėdės – tvarkingam biurui

„Nissan“ įgyvendino reklaminę akciją, kurios metu pademonstravo, kaip automatiškai į savo vietas susistato kėdės. skaityti »

Kanadoje įrengti trimetriniai bankomatai krepšininkams

Toronte įrengti bankomatai krepšininkams, kurių ekraną net krepšininkas gali pasiekti tik pašokdamas į viršų. skaityti »

„Microsoft“ kuria virtualų ateities futbolą

„Microsoft“ tikisi išpopuliarinti papildytosios realybės akinius amerikietiškame futbole. skaityti »

„BPS Sberbank“ išleido romantiškas monetas

Baltarusijos bankas „BPS Sberbank“ artėjant šv. Valentino šventei išleido progines sidabrines monetas su kačiukais ir triušiukais. skaityti »