Mūsų Saulė – idealiausiai apvali sfera visatoje?

Publikuota: 2012 m. rugpjūčio 21 d. antradienis

Po 50 metų trukusių precizinio tikslumo tyrimų astronomai priėjo keistą, tačiau nuostabią išvadą apie mūsų Saulę – ji yra apvalesnė už bet kurį kitą gamtos pasaulyje esantį kūną, rašo britų „The Guardian“. Saulė yra ne šiaip apvaliausia kokių nors objektų kategorijoje – ji yra apvaliausia sfera iš visų, egzistuojančių visatoje. Jei mūsų žvaigždė būtų paplūdimio tinklinio kamuolys, iki tobulo apvalumo jai trūktų tik smiltelės.

Daugelis planetų (pvz., Jupiteris, Saturnas) ties pusiauju yra truputį išsipūtę, labiau ovalinės formos. Jupiterio sūkiai šį dujinį milžiną ties jo pusiauju „sustorina“ 7 proc. Natūraliai norėtųsi daryti išvadą, kad kažkas panašaus yra ir su Saule, tačiau tai nebūtų teisinga. Nors ties ekvatoriumi Saulė vis dėlto išsipūtusi, tas išsipūtimas (atsižvelgiant į žvaigždės skersmenį – 1,4 mln. km) yra juokingai menkas – tik apie 10 km. Vienintelis žmonijai žinomas apvalesnis objektas yra žmogaus sukurta dirbtinė silicio sfera.

Iki šiol Žemės atmosfera trikdė Saulės stebėjimus (trukdė juos atlikti itin tiksliai). Tačiau su itin tiksliai valdytu NASA „Solar Dynamics Observatory“ zondu Saulės apskritumą mokslininkams, vadovaujamiems Džefrio Kuno (Jeffrey Kuhn) iš Havajų universiteto (JAV), pagaliau pavyko įvertinti.

„Mes buvome šokiruoti, – tvirtina Dž. Kunas, kurio tyrimo atskaita publikuota žurnale „Science“. – Rezultatas buvo išties netikėtas.“

Stebėjimo rezultatai nepaprastai svarbūs tiriant Saulės vidų, kuris, lyginant su paviršiumi, sukasi ne tokiu greičiu. Tyrimo rezultatai rodo, kad Saulės išorė sukasi gerokai lėčiau nei buvo tikėtasi. Dž. Kunas yra linkęs manyti, jog tai tikriausiai apsprendžia po paviršiumi vykstanti turbulencija. Tyrėjai taip pat pabandė ieškoti sąsajų tarp Saulės skersmens ir 11 metų trunkančio šviesulio aktyvumo ciklo. Paaiškėjo, jog statistiškai reikšmingų sąsajų tarp šių kintamųjų nėra.

Dž. Kunas atkreipia dėmesį, jog tai gali būti dar ne paskutinė Saulės staigmena. „Saulė dažniausiai glumina tuos, kurie mėgina nuspėti jos elgesį, - pabrėžia mokslininkas. – Ji kvailina mus kiekvienąsyk, kai tik į ją mėginame pažiūrėti.“

 

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Rusijoje įregistruota interneto partija

Rusijos teisingumo ministerija įregistravo naują partiją, kurios prioritetų sąraše – užtikrinti žodžio laisvę internete, įvesti elektroninį balsavimą rinkimų metu ir priversti valdininkus bendrauti su piliečiais per internetą. skaityti »

Tvirtinama kompiuterio pelė

Dizaineris Frank Guo siūlo neįprastą prie nešiojamo kompiuterio tvirtinamą pelę. Skeptikai sakys, jog šis įrenginys nereikalingas, nes kompiuteris ir taip turi jautrų valdiklį, taip pat kam reikalinga pelė, kuri prie kažko tvirtinama... skaityti »

Ateities perspektyva: medinė klaviatūra?

Kompanija „Lazerwood industries“ rinkai siūlo naujausias technologijas su medžio elementais. skaityti »

Žaidimas padės išmokti apsaugoti medicininius duomenis

Sveikatingumo žaidimai dažnai naudojami pacientų švietimui arba sveikos gyvensenos skatinimui. Šiuo metu tokiais žaidimais pradėjo naudotis gydytojai bei medicinos įstaigų darbuotojai. skaityti »

Reliatyvumo simuliatorius, įkvėptas Einšteino

Istorijos minutėlė. 1905 m. Einšteinas sukūrė reliatyvumo teoriją, kurios esmė tokia: kuo greičiau objektas juda, tuo lėčiau jam eina laikas. skaityti »

„Google“ inžinieriai sukūrė skenavimo aparatą visai knygai

Jau aštuonerius metus „Google“ vykdo projektą, kurio metu interneto gigantė planuoja skaitmenine paversti 130 unikalių knygų biblioteką. skaityti »

Įžvelgtas „Google“ gebėjimas rašyti eiles

Entuziastai iš Suomijos Raisa Omaheimo ir Samsp Nuitimo sukūrė įdomią internetinę programą „Google Poetics“. Ji kolekcionuoja eiles, parašytas paieškos sistemos „Google“. skaityti »

„Praeities knyga“ – technologinis sprendimas, aplenkęs ateitį

Stefano Cutelo pasiūlė pasauliui prisiminimų knygą, kurią galima vartyti su bet kuriuo mobiliuoju įrenginiu arba atsisiųsti tikrą „PastBook“ albumą. skaityti »

Mokslininkai teigia, kad kadaise Žemėje nebuvo žemynų

Kadaise Žemė buvo vienas nesibaigiantis sausut sausutėlis rutulio formos kontinentas. Kaip Merkurijus, Mėnulis ar Marsas šiandien. Tačiau netruko ateiti ir žemynų era. skaityti »

Japonų fotostudija klientus „išspausdins“ 3D spausdintuvu

Japonijoje bus atidaryta fotostudija „Omote 3D“, kuri vietoj tradicinių fotografijų gamins trimačius savo klientų modelius. skaityti »