Mūsų Saulė – idealiausiai apvali sfera visatoje?

Publikuota: 2012 m. rugpjūčio 21 d. antradienis

Po 50 metų trukusių precizinio tikslumo tyrimų astronomai priėjo keistą, tačiau nuostabią išvadą apie mūsų Saulę – ji yra apvalesnė už bet kurį kitą gamtos pasaulyje esantį kūną, rašo britų „The Guardian“. Saulė yra ne šiaip apvaliausia kokių nors objektų kategorijoje – ji yra apvaliausia sfera iš visų, egzistuojančių visatoje. Jei mūsų žvaigždė būtų paplūdimio tinklinio kamuolys, iki tobulo apvalumo jai trūktų tik smiltelės.

Daugelis planetų (pvz., Jupiteris, Saturnas) ties pusiauju yra truputį išsipūtę, labiau ovalinės formos. Jupiterio sūkiai šį dujinį milžiną ties jo pusiauju „sustorina“ 7 proc. Natūraliai norėtųsi daryti išvadą, kad kažkas panašaus yra ir su Saule, tačiau tai nebūtų teisinga. Nors ties ekvatoriumi Saulė vis dėlto išsipūtusi, tas išsipūtimas (atsižvelgiant į žvaigždės skersmenį – 1,4 mln. km) yra juokingai menkas – tik apie 10 km. Vienintelis žmonijai žinomas apvalesnis objektas yra žmogaus sukurta dirbtinė silicio sfera.

Iki šiol Žemės atmosfera trikdė Saulės stebėjimus (trukdė juos atlikti itin tiksliai). Tačiau su itin tiksliai valdytu NASA „Solar Dynamics Observatory“ zondu Saulės apskritumą mokslininkams, vadovaujamiems Džefrio Kuno (Jeffrey Kuhn) iš Havajų universiteto (JAV), pagaliau pavyko įvertinti.

„Mes buvome šokiruoti, – tvirtina Dž. Kunas, kurio tyrimo atskaita publikuota žurnale „Science“. – Rezultatas buvo išties netikėtas.“

Stebėjimo rezultatai nepaprastai svarbūs tiriant Saulės vidų, kuris, lyginant su paviršiumi, sukasi ne tokiu greičiu. Tyrimo rezultatai rodo, kad Saulės išorė sukasi gerokai lėčiau nei buvo tikėtasi. Dž. Kunas yra linkęs manyti, jog tai tikriausiai apsprendžia po paviršiumi vykstanti turbulencija. Tyrėjai taip pat pabandė ieškoti sąsajų tarp Saulės skersmens ir 11 metų trunkančio šviesulio aktyvumo ciklo. Paaiškėjo, jog statistiškai reikšmingų sąsajų tarp šių kintamųjų nėra.

Dž. Kunas atkreipia dėmesį, jog tai gali būti dar ne paskutinė Saulės staigmena. „Saulė dažniausiai glumina tuos, kurie mėgina nuspėti jos elgesį, - pabrėžia mokslininkas. – Ji kvailina mus kiekvienąsyk, kai tik į ją mėginame pažiūrėti.“

 

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Kai Mėnulyje iš tiesų tyvuliavo Audrų vandenynas

Audrų vandenynas Mėnulyje kadaise iš tiesų buvo okeanas. Tiesa, ne vandens, o skystos magmos – to okeano gylis siekė kelis šimtus kilometrų. skaityti »

„Sony“ patentuoja temperatūros reguliatorių žaidimams

Vaizdo žaidimų kūrėjai nuolat ieško būdų, kaip suteikti žaidėjams daugiau svaiginančių įspūdžių. Naudojamos kelios judesių kontrolės sistemos, populiarios ir virtualios realybės ausinės, tačiau ką dar būtų galima padaryti, kad žaidimai atrodytų realesni? Gali būti, kad „Sony“ pasiūlys visiškai inovatyvią naujieną. skaityti »

Vaizdo žaidimai su įdiegtu mokomuoju simuliatoriumi padeda vaikams suvaldyti jų pyktį

Vaikams, turintiems rimtų pykčio nevaldymo problemų, gali padėti paprastas vaizdo žaidimas, kuris didina jų gebėjimą valdyti emocijas. skaityti »

NASA po prezidentinių rinkimų rimtai galvoja apie sugrįžimą į Mėnulį

NASA vėl puoselėja rimtas užmačias nuskraidinti astronautus į Mėnulį. Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso agentūra jau kurį laiką planuoja kosminėje erdvėje už kitos Mėnulio pusės pastatyti kosminę stotį. skaityti »

Paukščių Tako centre supermasyvi juodoji skylė generavo rekordinės galios žybsnį

Naujausia observatorijos „Chandra X-Ray Observatory“ duomenų analizė atskleidė, kad 2012 m. vasarį Paukščių Tako centre esantis Šaulio A* vadinamas monstras išspinduliavo galingiausią per stebėjimų istoriją rentgeno spindulių žybsnį. skaityti »

Skubios pagalbos tarnybų darbuotojus norima „apginkluoti“ fotokameromis-kamuoliukais

Amerikiečių bendrovė „Bounce Imaging“ pristatė fotoaparatą, skirtą naudoti ekstremaliomis situacijomis. skaityti »

NOBOROT „išmokys“ invalido vežimėlį lipti laiptais

Tokijo universiteto „Kamata“ laboratorijos mokslininkai įgyvendina projektą ir kuria nedidelę robotizuotą transporto priemonę, galinčią nesunkiai lipti laiptais. skaityti »

Interaktyviame paveiksle – lyg pienių pievoje

Jie Qi iš Masačusetso technologijų instituto sukūrė interaktyvų paveikslą. Jame vaizduojamas pienių laukas. skaityti »

Astronomai atrado savo planetą ryjančią žvaigždę

Astronomai atrado žvaigždę, kuri ką tik prarijo vieną iš savo planetų. 9,2 metro skersmens teleskopu „Hobby-Eberly“ aptiktos raudonosios milžinės BD +48 740 atmosferoje apstu šioje mirštančioje žvaigždėje sudegusios uolingos planetos liekanų. skaityti »

Į antkapius įmontuoti „iPad“ primins mirusiuosius

Nuo šiol artimųjų kapus lankantys asmenys galės prisiminti juos stebėdami besikeičiančias nuotraukas ar filmukus, rodomus planšetinio kompiuterio „iPad“ ekrane, kuris bus įmūrytas į antkapį. skaityti »