Mūsų Saulė – idealiausiai apvali sfera visatoje?

Publikuota: 2012 m. rugpjūčio 21 d. antradienis

Po 50 metų trukusių precizinio tikslumo tyrimų astronomai priėjo keistą, tačiau nuostabią išvadą apie mūsų Saulę – ji yra apvalesnė už bet kurį kitą gamtos pasaulyje esantį kūną, rašo britų „The Guardian“. Saulė yra ne šiaip apvaliausia kokių nors objektų kategorijoje – ji yra apvaliausia sfera iš visų, egzistuojančių visatoje. Jei mūsų žvaigždė būtų paplūdimio tinklinio kamuolys, iki tobulo apvalumo jai trūktų tik smiltelės.

Daugelis planetų (pvz., Jupiteris, Saturnas) ties pusiauju yra truputį išsipūtę, labiau ovalinės formos. Jupiterio sūkiai šį dujinį milžiną ties jo pusiauju „sustorina“ 7 proc. Natūraliai norėtųsi daryti išvadą, kad kažkas panašaus yra ir su Saule, tačiau tai nebūtų teisinga. Nors ties ekvatoriumi Saulė vis dėlto išsipūtusi, tas išsipūtimas (atsižvelgiant į žvaigždės skersmenį – 1,4 mln. km) yra juokingai menkas – tik apie 10 km. Vienintelis žmonijai žinomas apvalesnis objektas yra žmogaus sukurta dirbtinė silicio sfera.

Iki šiol Žemės atmosfera trikdė Saulės stebėjimus (trukdė juos atlikti itin tiksliai). Tačiau su itin tiksliai valdytu NASA „Solar Dynamics Observatory“ zondu Saulės apskritumą mokslininkams, vadovaujamiems Džefrio Kuno (Jeffrey Kuhn) iš Havajų universiteto (JAV), pagaliau pavyko įvertinti.

„Mes buvome šokiruoti, – tvirtina Dž. Kunas, kurio tyrimo atskaita publikuota žurnale „Science“. – Rezultatas buvo išties netikėtas.“

Stebėjimo rezultatai nepaprastai svarbūs tiriant Saulės vidų, kuris, lyginant su paviršiumi, sukasi ne tokiu greičiu. Tyrimo rezultatai rodo, kad Saulės išorė sukasi gerokai lėčiau nei buvo tikėtasi. Dž. Kunas yra linkęs manyti, jog tai tikriausiai apsprendžia po paviršiumi vykstanti turbulencija. Tyrėjai taip pat pabandė ieškoti sąsajų tarp Saulės skersmens ir 11 metų trunkančio šviesulio aktyvumo ciklo. Paaiškėjo, jog statistiškai reikšmingų sąsajų tarp šių kintamųjų nėra.

Dž. Kunas atkreipia dėmesį, jog tai gali būti dar ne paskutinė Saulės staigmena. „Saulė dažniausiai glumina tuos, kurie mėgina nuspėti jos elgesį, - pabrėžia mokslininkas. – Ji kvailina mus kiekvienąsyk, kai tik į ją mėginame pažiūrėti.“

 

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Per metus pasaulyje išspausdinama 3 trilijonai lapų

IDC analitikų skaičiavimais, 2011 metais, palyginti su 2010 metais, spausdintuvais ir kitais elektroniniais įrenginiais išspausdintų lapų skaičius pasaulyje sumažėjo 1 proc. skaityti »

Nežemiškos gyvybės nerandame, nes gyvybė daugiausiai egzistuoja vienaląsčių pavidalu

Paskutiniai gyvybės bastionai Žemėje ginklus kovoje su mirtimi sudės maždaug po 2,8 mlrd. metų, kai mirti susiruošusi Saulė išsipūs ir virs raudonąja milžine. Tačiau ištisą milijardą metų iki to momento vieninteliai gyvi sutvėrimai Žemėje bus... vienąlasčiai organizmai. skaityti »

Atnaujintas „Google Art“ jau siūlo 35 tūkst. eksponatų

Paieškos milžinė praneša, kad eksponatų kolekcija padidėjo 10 proc., nes prie projekto prisidėjo dar 29 organizacijos iš 14 šalių. skaityti »

Fotoaparatas – „aistruolių svajonė“

Po gerų krepšinio ar futbolo varžybų visada smagu peržiūrėti „karščiausias“ akimirkas, kurias pavyko užfiksuoti fotografams. O kas būtų jei visus įspūdingus momentus pamatytume sportininko akimis? Sakote nerealu? Dizaineriai Sheng–Hung Lee ir Chan Wai Yeh sukūrė fotoaparatą, kuris gali būti kiekvieno sporto aistruolio svajonė. skaityti »

Nešiojami lauko garsiakalbiai „Moktak“

Įsivaizduokite, jog einate gatve ir jūsų ausinuke užgroja labai gera daina, tada norisi ją paleisti kuo garsiau, kad muzika užlietų ne tik jus, bet ir aplinkinius. Atrodo, dizaineris Soohun Jung sugalvojo išeitį – nešiojamus garsiakalbius „Moktak“. skaityti »

Vagystę atskleidė išmanusis telefonas

Kai žmogus nemoka adekvačiai naudotis technika, jam gali kilti rimtų problemų. skaityti »

Fizikas ir neurologas: pomirtiniai išgyvenimai patiriami, kai siela palieka nervų sistemą

Pomirtiniai išgyvenimai patiriami, kai sielą sudarančios kvantinės substancijos palieka organizmo nervų sistemą ir susilieja su visata. Tokią teoriją iškėlė du garsūs mokslininkai, viena iš kurių yra kvantinės fizikos ekspertas, seras Rodžeris Penrouzas (Roger Penrose), kitas – neurologas Stiuartas Hamerofas (Stuart Hameroff). skaityti »

Steve‘o Jobso jachta Olandijoje nuleista į vandenį

Spalio 29 dieną Olandijoje į vandenį nuleista jachta Venera (Venus), prieš septynerius metus užsakyta kompanijos „Apple“ įkūrėjo Steve‘o Jobso. skaityti »

Kodėl uraganas „Sendi“ toks didelis?

Sinoptikai prognozuoja, kad antradienio naktį (spalio 30 d.) arba antradienį audros „Sendi“ atnešti uraganiniai vėjai ir debesys nuklos trečdalį JAV teritorijos. skaityti »

„Oakley“ išleidžia „protingus“ slidinėjimo akinius

Bendrovė „Oakley“ oficialiai pristatė „protingus“ slidinėjimo akinius sportininkams profesionalams ir mėgėjams. skaityti »