Nanodalelėmis padengti dantys bakterijoms tampa per daug slidūs

Publikuota: 2008 m. gruodžio 23 d. antradienis

Dantų patikrinimas
Clarksono Universiteto Pažangių Medžiagų Apdorojimo Centro profesorius Igoris Sokolovas kartu su savo kolega Ravi M. Gaikwad'u atrado naują metodą, kaip apsaugoti dantis nuo ėduonies susiformavimo. Šiam tikslui dantys turi būti nupoliruoti mažytėmis silicio dioksido nanodalelėmis.

Atlikus tokią procedūrą, dantys tampa, liaudiškai tariant, per slidūs „blogoms“ bakterijoms, kurios yra atsakingos už danties emalio naikinimą. Vėliau šios bakterijos lengvai pašalinamos dantų šepetėliu, dar nespėjusios įgyvendinti savo piktų kėslų.  Kaip gi gaunama tokio lygio dantų apsauga?

Mokslininkai pritaikė puslaidininkių pramonėje naudojamą poliravimo technologiją – cheminį mechaninį planarizavimą (angl. chemical mechanical planarization). Naudojant tokią technologiją žmogaus dantis galima nupoliruoti iki tokio lygio, kad paviršiaus nelygumai siekia tik kelis nanometrus (o tai yra kelios milijardinės metro dalys, arba, palyginimui, šimtą tūkstančių kartų mažiau nei smėlio smiltis). Sokolovas ir Gaikwad'as pademonstravo, kad tokiu būdu nupoliruoti dantys išties yra per slidūs bakterijoms, kurios nebegali įsitvirtinti emalio paviršiuje. Nors silicio dioksido dalelės dantims poliruoti buvo naudojamos ir anksčiau, iki šiol dar niekas nepanaudojo nanodalelių. Belieka sulaukti, kada ši technologija pasieks dantų gydytojų ir burnos higienistų kabinetus.

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Greičiausias sportinis dviratis, kurio registruoti varžyboms niekada neleis

Sportinių dviračių dizaino parametrus griežtai kontroliuoja Tarptautinė dviračių sporto sąjunga – pasaulinė dviračių sporto organizacija. Jei ne tos taisyklės, sportiniai dviračiai galėtų atrodyti kitaip. skaityti »

„London Fashion Week“ metu „Visa“ pristatė mokėjimų naujoves

„London Fashion Week“ metu buvo pristatyti pirmieji mokėjimo sistemos „Visa“ pasirodymo mados rinkoje rezultatai. skaityti »

Sukurtos ausinės, nedengiančios ausų

Islandijos dizaino studija „Studio Banana” sukūrė „Batband“ ausines, kurios nedengia ausų. skaityti »

Ką savo telefone laiko tikras krepšinio gerbėjas?

Ką daryti, jei darbo metu vykstančių rungtynių pamatyti nepavyksta, arba, jei dingus elektrai visi planai smagiai praleisti vakarą prie televizoriaus žlunga? skaityti »

Ateitis – kūdikio vežimėlis su oro filtru?

Dailės akademijos industrinio dizaino studentas Dominykas Budinas sukūrė „Oro skydą“ – kūdikio vežimėlis su oro filtru, apsaugančiu nuo užteršto oro, – ir tapo tarptautinio dizaino konkurso „Electrolux“ dizaino laboratorija vienu iš šešių finalininkų. skaityti »

Vandens švarą užtikrins knyga-filtras

Karnegio universiteto daktaras Teri Dankovich išrado vandens valymo knygą, kurios vienas puslapis gali išvalyti iki 100 litrų vandens, o visos tokios knygos užtektų 4-eriems metams. skaityti »

Naujas išradimas – mikrotermometras, tiksliai matuojantis ypač žemas temperatūras

Fizikai iš Aalto, Kopenhagos ir Bazelio universitetų sukūrė miniatiūrinį termometrą, kuriuo galima matuoti temperatūras iki 7 milikelvinų (mK). skaityti »

„Google“ kovos už tobulus kelius

„Google“ užpatentavo technologiją, kuri patobulins kelių žemėlapius, nurodydama kelių būklę. skaityti »

Gineso rekordai: Lietuvos banko Pinigų muziejaus milijono centų piramidė – didžiausia pasaulyje

Pasaulio Gineso rekordų knygos sudarytojai patvirtino, kad Lietuvos banko Pinigų muziejuje Vilniuje stovi didžiausia piramidė iš 1 milijono 935 centų. skaityti »

JAV švietimo įstaigos mokys apie virtualias valiutas

Jungtinėse Amerikose Valstijose veikiantys koledžai ir universitetai pradėjo rengti savo studentams mokymus apie virtualias valiutas, tarp jų ir bitkoinus. skaityti »