Naujos kartos kosminis tualetas – po penkerių metų

Publikuota: 2009 m. sausio 7 d. trečiadienis

Klozetas

Japonijos kosminių tyrimų agentūra JAXA, bendradarbiaudama su privataus sektoriaus inžinieriais, ėmėsi kurti naujos kartos astronautams skirtą dėvimą tualetą. Tikimasi technologiją ištobulinti per artimiausius penkerius metus.

Norima sukurti ne tik švarų ir lengvai naudojamą kosminį tualetą – jo konstrukcija turėtų priminti šiuolaikines sauskelnes, kurios astronautams bus tvirtinamos aplink juosmenį  ir nešiojamos didžiąją buvimo kosminėje misijoje laiko dalį. Specialūs jutikliai detuoktuos, kada vartotojas atlieka „gamtinius reikalus“, o automatiškai aktyvuojamas siurblys atliekas nuo kuno pašalins per specialius siurblius į tam skirtą konteinerį. Naujos kartos tualetas po kiekvieno panaudojimo jį dėvintį asmenį nuplaus, išdžiovins, pašalins nepageidaujamus kvapus ir garsą.

Šio JAXA rengiamo projekto grupė suburta praėjusį mėnesį ir apima inžinierius iš privataus sektoriaus. Dalyviai parinkti iš tualeto įrangos ir chemijos pramonės sektorių, be to, dalyvauja keli inžinieriai iš architektūros ir inžinerijos darbais užsiimančios kompanijos „Shimizu Corporation“. Veikiančius naujojo gaminio prototipus planuojama išbandyti Tarptautinėje Kosminėje Stotyje (TKS) veikiančioje japonų laboratorijoje „Kibo“. Konstruktoriai prognozuoja, kad naujos kartos kosminis tualetas būtų visiškai pritaikomas ir Žemės sąlygomis – ypač ligoninėse, judėti negalinčių asmenų aptarnavimui palengvinti.

Dabartinis TKS tualetas yra Rusijoje gamintas komodą primenantis įrenginys, kuris atliekas susiurbia kaip ir įprastinis buitinis dulkių siurblys. Norint tokiu tualetu pasinaudoti, astronautai dar prieš skrendant į TKS turi praeiti specialų praktikos kursą, nes netinkamai sėdintis ant unitazo asmuo dėl nesvarumo sąlygų gali sukelti „avarinę“ situaciją. JAXA kosminių biomedicininių tyrimų padalinio vadovas Chiaki Mukai sako laukiantis tokio gaminio: „Ilgalaikiai apsistojimia kosmose sukelia didelį stresą tiek protui, tiek kūnui. Tualetas šiuo atveju vaidina svarbų vaidmenį palaikant gerą  astronautų sveikatą kosmose“.


 

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Medžiaga, kuri sukels perversmą sporto prekių ir medicinos pramonėse

Bingamtono Universiteto Niujorke mokslininkai sukūrė šią keistą tamprią medžiagą, kuri iš tikrųjų yra baterija. skaityti »

Vyras savadarbe raketa bandys įrodyti, kad Žemė plokščia

Mike'as Hughesas pasirengęs paleisti savo iš metalo laužo sukurtą raketą Mojave dykumoje ir įrodyti, kad Žemė yra plokščia. skaityti »

Ar galima sapnuoti nemiegant?

Mokslininkai iš Londono teigia atradę būdą kaip sutrikdyti žmogaus protą ir pakeisti jo supratimą apie tai, kas tikra. skaityti »

Biurų pastatai su treniruokliais ir masažuotojais – kaip milžiniškos kompanijos atrakina darbuotojų kūrybiškumą?

Įsivaizduokite įmonę, kuri iš visų savo darbuotojų ne prašo, bet reikalauja į užduotis žvelgti netradiciškai. skaityti »

„Panasonic“ pristatė permatomą televizorių

Neseniai Berlyne vykusioje parodoje „IFA 2017“ televizorių gamintoja „Panasonic“ pristatė televizorių su visiškai permatomu ekranu. skaityti »

Programuotojų diena

Rugsėjo 13 dieną minima Programuotojų diena. Kodėl būtent šiandien? skaityti »

Mokslininkai mano atradę būdą, kaip visam laikui atsikratyti žalingų įpročių

Mokslininkai atranda naujų būdų, kaip tiesiogiai veikiant smegenis atsikratyti žalingų įpročių ir iki minimumo sumažinti atkritimo tikimybę. skaityti »

Kad kelionė neprailgtų: intelektiniai žaidimai, kuriuos privalote turėti išmaniajame

Pažinimo džiaugsmas mus praturtina kaip niekas kitas, tačiau keliaudami mes dažnai daugybę laiko praleidžiame automobilyje ar lėktuve, valandų valandas pro langą veltui stebėdami plaukiančius debesis. skaityti »

Ką veikia biomechanikai?

Biomechanikai – tai inžinieriai, kurie mokosi iš gamtos... skaityti »

Lietuvos studentas sukūrė sportinį elektrinį triratį

Europoje dar nauja sporto šaka susidomėjęs studentas Rolandas Dockevičius iš Klaipėdos sukūrė elektrinį triratį drifterį. skaityti »