Naujos kartos kosminis tualetas – po penkerių metų

Publikuota: 2009 m. sausio 7 d. trečiadienis

Klozetas

Japonijos kosminių tyrimų agentūra JAXA, bendradarbiaudama su privataus sektoriaus inžinieriais, ėmėsi kurti naujos kartos astronautams skirtą dėvimą tualetą. Tikimasi technologiją ištobulinti per artimiausius penkerius metus.

Norima sukurti ne tik švarų ir lengvai naudojamą kosminį tualetą – jo konstrukcija turėtų priminti šiuolaikines sauskelnes, kurios astronautams bus tvirtinamos aplink juosmenį  ir nešiojamos didžiąją buvimo kosminėje misijoje laiko dalį. Specialūs jutikliai detuoktuos, kada vartotojas atlieka „gamtinius reikalus“, o automatiškai aktyvuojamas siurblys atliekas nuo kuno pašalins per specialius siurblius į tam skirtą konteinerį. Naujos kartos tualetas po kiekvieno panaudojimo jį dėvintį asmenį nuplaus, išdžiovins, pašalins nepageidaujamus kvapus ir garsą.

Šio JAXA rengiamo projekto grupė suburta praėjusį mėnesį ir apima inžinierius iš privataus sektoriaus. Dalyviai parinkti iš tualeto įrangos ir chemijos pramonės sektorių, be to, dalyvauja keli inžinieriai iš architektūros ir inžinerijos darbais užsiimančios kompanijos „Shimizu Corporation“. Veikiančius naujojo gaminio prototipus planuojama išbandyti Tarptautinėje Kosminėje Stotyje (TKS) veikiančioje japonų laboratorijoje „Kibo“. Konstruktoriai prognozuoja, kad naujos kartos kosminis tualetas būtų visiškai pritaikomas ir Žemės sąlygomis – ypač ligoninėse, judėti negalinčių asmenų aptarnavimui palengvinti.

Dabartinis TKS tualetas yra Rusijoje gamintas komodą primenantis įrenginys, kuris atliekas susiurbia kaip ir įprastinis buitinis dulkių siurblys. Norint tokiu tualetu pasinaudoti, astronautai dar prieš skrendant į TKS turi praeiti specialų praktikos kursą, nes netinkamai sėdintis ant unitazo asmuo dėl nesvarumo sąlygų gali sukelti „avarinę“ situaciją. JAXA kosminių biomedicininių tyrimų padalinio vadovas Chiaki Mukai sako laukiantis tokio gaminio: „Ilgalaikiai apsistojimia kosmose sukelia didelį stresą tiek protui, tiek kūnui. Tualetas šiuo atveju vaidina svarbų vaidmenį palaikant gerą  astronautų sveikatą kosmose“.


 

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Kuriama technologija, gebanti perduoti žmogaus mintis

Išradėjas ir verslininkas Elon Musk tikisi sukurti technologiją, padedančią žmonėmis keistis mintimis per atstumą. skaityti »

Kanados banke – šokantis robotas konsultantas

Kanados bankas ATB pradėjo testuoti Japonijos įmonės „Softbank“ robotą „Pepper“. skaityti »

„Trekstor“ išleis laikrodį, veikiantį „Windows 10“ pagrindu

„Microsoft“ paskelbė, kad „Trekstor“ išleis išmanųjį laikrodį, kuris veiks valdomas operacinės sistemos „Windows 10 IoT Core“. skaityti »

Grįžta pomėgis spausdinti nuotraukas

Nors nuotraukų albumais galima grožėtis įrenginių ekranuose, vis dažniau lietuviai renkasi nuotraukas spausdinti ir saugoti popieriuje. skaityti »

Per kaulus grojančios ausinės būtų sužavėjusios L.Van Bethoveną

Ar žinote, kad L.Van Bethovenas apkurtęs naudojosi muzikos perdavimu kaulais? skaityti »

Vilniuje vėl statomi makaronų tiltai

Pavasarine tradicija jau tapęs išskirtinių tiltų statymo konkursas VGTU „Makaronų tiltai 2017“ šiemet grįžo su dar didesniais užmojais – kūrybiškos inžinerijos dvasia užkrėtęs Lietuvos mokyklas, šiemet čempionatas nusitaikė į universitetus. skaityti »

Lietuviai per internetą dažniausiai perka madingas prekes

Lietuvos gyventojai vis labiau įpranta pirkti internete ir apsipirkdami tokiu būdu išleidžia vis daugiau pinigų. skaityti »

Bepilotės skraidyklės skraidins kraują

Dvi Šveicarijos miesto Lugano ligoninės nusprendė operatyviam kraujo ir biologinių medžiagų pristatymui panaudoti skraidykles „Matternet One“. skaityti »

Vilniuje pristatytas 41 išradimas – nuo kvapų lazdelės iki elektrinės riedlentės

Kovo 31 d. – balandžio 1 d. Vilniaus „Litexpo“ parodų ir kongresų centre buvo atidarytas pirmasis ir didžiausias Lietuvoje išradėjų konkursas „Vilnius išranda 2017”. skaityti »

Mūsų planetoje jau gyvena 20 tūkst. kiborgų

Pasak mokslininkų, didžiausia problema ta, kad evoliucionuojame per lėtai ir mūsų kūnai nespėja prisitaikyti prie sparčiai kintančio šiuolaikinio gyvenimo. skaityti »