Naujose fotografijose – gyvybei tinkamas Marsas

Publikuota: 2013 m. sausio 3 d. ketvirtadienis

Bėgant metams mokslininkai aptinka vis daugiau požymių, kad kadaise, prieš milijardus metų, dalį Marso paviršiaus galėjo dengti tyvuliuojantys vandenynai. Kiti nevengia drąsiai pasvajoti apie Marso teraformavimą – Raudonosios planetos pavertimą gyvybei tinkamu pasauliu su vandenynais ir augalija. Suderinęs keleto šaltinių duomenis ir pasitelkęs šiek tiek kūrybiškumo programinės įrangos inžinierius Kevinas Džilas (Kevin Gill) sukūrė įspūdingų kadrų, kuriuose vaizduojama, kaip galėtų atrodyti gyvenamas Marsas.

„Šito dalyko aš ėmiausi ir vedinas smalsumo, kaip galėtų atrodyti Marsas, ir siekdamas patobulinti programinę įrangą, kuria šiuos vaizdus sukūriau, – portalui „Universetoday.com“ elektroniniame laiške pasakoja kvapą gniaužiančių vaizdų autorius. – Esu programinės įrangos inžinierius – tikrai ne planetologas. Tad daugelį prielaidų padariau paprasčiausiai subjektyviai lygindamas Marso paviršių su analogiškomis paviršiaus struktūromis Žemėje (pvz., jų aukščius, konkrečių objektų atstumą nuo vandens telkinių, fizines savybes, geografines koordinates ir pan.). Paskui, taikydamas Žydrojo gaublio spalvas, specialia grafine programa „nudažiau“ Marso plokštumas.“

Pavyzdžiui, žemiau esančioje nuotraukoje vaizduojamas vakarinis Marso pusrutulis, kuriame palei horizontą aiškiai matyti Olimpo ugnikalnis ir kiti Tarsidės srities vulkanai, taip pat pusiaujo zonoje esantys Marinerio slėnio kanjonai, kuriuose tyvuliuoja vanduo. Toks Marsas būtų matomas iš maždaug 10 tūkst. km aukščio.

K. Džilas pripažįsta, kad debesų išsidėstymas nuotraukose yra „trauktas iš lubų“ ir ne tiek atitinka galimą tikrovę, kiek teikia vizualinį efektą. Tą patį galima pasakyti ir apie kai kurias kitas paviršiaus struktūras. Nuotraukų autorius aiškina, kad, pvz., Olimpo ugnikalnį ir gretimas viršukalnes palikęs plikus, be žalumos, nepaisant to, kad šios viršūnės stūkso pusiaujo zonoje, kuri turėtų būti palanki augalijai. K. Džilui pasirodė, kad veikiančių ugnikalnių apylinkėse žalumos neturėtų būti daug (nors Olimpas ir jo kaimynai jau seniai užgesę). Vidutinėse platumose žalių plotų daugiau – kaip ir Žemėje. Subtropinėse platumose – daugiau dykumingų ruožų. Aukštikalnėse ir arčiau ašigalių – daugiau tundrų, ledynų.

„Mano tikslas nebuvo sukurti kuo tikslesnį moksliškai nepretenzingą vaizdą – neabejoju, kad kai kurios mano prielaidos, kurias taikiau formuodamas šiuos „gaublius“, yra neteisingos, – neslepia autorius. – Bet aš tikiuosi, kad šie kadrai bent jau paskatins vaizduotę, tad kviečiu pasimėgauti vaizdais.“

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Čekai mėgins sukonstruoti skrajojantį dviratį

Čekų inžinerinės odisėjos tikslas – sukurti dviratį su elektriniais propeleriais, kad jo vairuotojas galėtų ne tik važiuoti, bet ir skristi. skaityti »

„Nike“ reklama tapo pirma uždrausta reklama „Twitter“

ASA pripažino neteisėtais reklaminius pranešimus, kuriuos į savo profilius įdėjo futbolininkai Wayne‘as Rooney ir Jackas Wilshere‘as. Tai pirmas reklamos „Twitter“ draudimo atvejis. skaityti »

Amerikos milijardierius pardavė savo „Facebook“ dalį

NBA klubo „Dallas Mavericks“ savininkas milijardierius Markas Cubanas pardavė jam priklausančias socialinio tinklo „Facebook“ akcijas. skaityti »

Baltijos dugno NSO: tyrimų rezultatai pažėrė naujų mįslių

Švedų bendrovė „Ocean Explorer“ pradeda Baltijos jūros dugne aptikto disko pavidalo objekto tyrimus. skaityti »

Kinija išleido į orbitą pirmąją taikonautę

Kinija išsiuntė į kosmosą pirmąją moterį taikonautę Liu Yang. 2012-ųjų birželio 16 dieną raketa „Changzheng 2F“ pakilo iš Gobio dykumos šalies šiaurės vakaruose su pilotuojamu kosminiu laivu „Shenzhou-9“. skaityti »

Pirmasis „Apple“ kompiuteris parduotas „Sotheby's“

Pirmasis „Apple“ kompiuteris aukcione „Sotheby's“ Niujorke buvo parduotas už 374 tūkst. dolerių, o tai beveik dvigubai viršija pradinę kainą. skaityti »

Spalvas keičiantis laikrodis

Atrodo, šiandien turime viską: išmaniuosius telefonus, darbo kalendorius, lipnius lapelius ant šaldytuvo, bet... vis viena kažką pamirštame. Štai dizaineris Shen Yuebo siūlo dar vieną sprendimą: spalvas keičiantį sieninį laikrodį. skaityti »

Antikytheros mechanizmas – astronominis ir navigacijos prietaisas

Neseniai pavyko įrodyti, kad vadinamasis Antikytheros mechanizmas – tai preciziškai pagamintas ir labai smarkiai laiką pralenkęs astronominis prietaisas. skaityti »

HP technologijos padėjo įkvėpti gyvybę filmo „Madagaskaras 3“ vaizdams ir veikėjams

HP technologijos padėjo „DreamWorks“ animatoriams sukurti filmą „Madagaskaras 3“, kurį sudaro per 120 tūkst. kompiuterių sugeneruotų kadrų. skaityti »

Kviečiama išbandyti „Google“ reklamą

Verslininkai, ieškodami kelių pritraukti daugiau klientų ir padidinti savo pardavimą, išbando įvairius reklamos būdus. Vienas jų, vis labiau Lietuvoje populiarėjantis, – „Google“ reklama. skaityti »