Naujose fotografijose – gyvybei tinkamas Marsas

Publikuota: 2013 m. sausio 3 d. ketvirtadienis

Bėgant metams mokslininkai aptinka vis daugiau požymių, kad kadaise, prieš milijardus metų, dalį Marso paviršiaus galėjo dengti tyvuliuojantys vandenynai. Kiti nevengia drąsiai pasvajoti apie Marso teraformavimą – Raudonosios planetos pavertimą gyvybei tinkamu pasauliu su vandenynais ir augalija. Suderinęs keleto šaltinių duomenis ir pasitelkęs šiek tiek kūrybiškumo programinės įrangos inžinierius Kevinas Džilas (Kevin Gill) sukūrė įspūdingų kadrų, kuriuose vaizduojama, kaip galėtų atrodyti gyvenamas Marsas.

„Šito dalyko aš ėmiausi ir vedinas smalsumo, kaip galėtų atrodyti Marsas, ir siekdamas patobulinti programinę įrangą, kuria šiuos vaizdus sukūriau, – portalui „Universetoday.com“ elektroniniame laiške pasakoja kvapą gniaužiančių vaizdų autorius. – Esu programinės įrangos inžinierius – tikrai ne planetologas. Tad daugelį prielaidų padariau paprasčiausiai subjektyviai lygindamas Marso paviršių su analogiškomis paviršiaus struktūromis Žemėje (pvz., jų aukščius, konkrečių objektų atstumą nuo vandens telkinių, fizines savybes, geografines koordinates ir pan.). Paskui, taikydamas Žydrojo gaublio spalvas, specialia grafine programa „nudažiau“ Marso plokštumas.“

Pavyzdžiui, žemiau esančioje nuotraukoje vaizduojamas vakarinis Marso pusrutulis, kuriame palei horizontą aiškiai matyti Olimpo ugnikalnis ir kiti Tarsidės srities vulkanai, taip pat pusiaujo zonoje esantys Marinerio slėnio kanjonai, kuriuose tyvuliuoja vanduo. Toks Marsas būtų matomas iš maždaug 10 tūkst. km aukščio.

K. Džilas pripažįsta, kad debesų išsidėstymas nuotraukose yra „trauktas iš lubų“ ir ne tiek atitinka galimą tikrovę, kiek teikia vizualinį efektą. Tą patį galima pasakyti ir apie kai kurias kitas paviršiaus struktūras. Nuotraukų autorius aiškina, kad, pvz., Olimpo ugnikalnį ir gretimas viršukalnes palikęs plikus, be žalumos, nepaisant to, kad šios viršūnės stūkso pusiaujo zonoje, kuri turėtų būti palanki augalijai. K. Džilui pasirodė, kad veikiančių ugnikalnių apylinkėse žalumos neturėtų būti daug (nors Olimpas ir jo kaimynai jau seniai užgesę). Vidutinėse platumose žalių plotų daugiau – kaip ir Žemėje. Subtropinėse platumose – daugiau dykumingų ruožų. Aukštikalnėse ir arčiau ašigalių – daugiau tundrų, ledynų.

„Mano tikslas nebuvo sukurti kuo tikslesnį moksliškai nepretenzingą vaizdą – neabejoju, kad kai kurios mano prielaidos, kurias taikiau formuodamas šiuos „gaublius“, yra neteisingos, – neslepia autorius. – Bet aš tikiuosi, kad šie kadrai bent jau paskatins vaizduotę, tad kviečiu pasimėgauti vaizdais.“

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Kiekvienoje juodojoje skylėje – po naują Visatą?

Mūsų Visata gali egzistuoti juodosios skylės viduje. Skamba keistai, bet iš tikrųjų tai gali paaiškinti, kaip prasidėjo Visata ir kodėl ji yra būtent tokia, kokią mes ją matome. skaityti »

„iPad“ padės Singapūro oro kompanijai taupyti degalus

Oro bendrovė „Scoot“, „Singapore Airlines“ antrinė įmonė, iš lėktuvo išėmė pramoginę įrangą. Tai sumažino lėktuvo svorį ir padėjo sutaupyti degalų. Kad keleiviai neliūdėtų, oro vežėjas skrydžio metu jiems išduos „iPad“. skaityti »

Joanne Rowling ir „Sony“ išleis interaktyvų magijos vadovėlį

Bendrovė „Sony“ parodoje „E3“ Los Andžele pristatė žaidimą „Book of Spells“ („Užkeikimų knyga“), skirtą žaidimų pultui „PlayStation 3“. skaityti »

Vokietija pasirengusi kibernetiniam karui

Vokietijos gynybos ministerijos ataskaitoje pranešama, kad Gelsdorfe besibazuojantys „programišių kariai“ jau nuo 2011-ųjų pabaigos pasirengę karinėms operacijoms. skaityti »

Pirmasis serijinis „Apple“ kompiuteris mini 35 metų sukaktį

Prieš 35 metus pradėta prekiauti kompiuteriais „Apple II“. Netrukus mažytė garaže įsikūrusi Kalifornijos įmonė tapo viena ką tik užgimusios rinkos lyderių. skaityti »

Prie artimiausio Saulei orbitos taško artėjantį asteroidą atrado VU astronomas

Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto (VU TFAI) dr. Kazimieras Černis Vatikano observatorijos teleskopu gautose sausio 2 d. ir sausio 5 d. CCD nuotraukose (stebėtojas R. Boyle S. J.) atrado lėtai judantį silpną (22 ryškio) objektą. skaityti »

„Google“ paieškos rezultatai virto knyga

Britų dailininkai Felixas Heyesas ir Benas Westas išleido knygą, kurioje pateikiami vaizdai, pagal anglų kalbos žodyno žodžius rasti „Google“ paieškos sistemoje. skaityti »

Prancūzijos teismas atleido „YouTube“ nuo atsakomybės už piratinę vaizdo medžiagą

Paryžiaus miesto teismas atmetė prancūzų TV kanalo TF1 ieškinį, kuriame interneto svetainė „YouTube" kaltinama pažeidusi autorių teises. skaityti »

Rumunijos policija areštavo 12 „Anonymous“ narių

Rumunijos policija pranešė, kad areštavo daugiau nei 10 grupuotės „Anonymous“ narių iš Rumunijos padalinio. skaityti »

Aukcione parduodamas pirmasis „Apple“ kompiuteris

Kitą mėnesį vyksiančiame „Sotheby“ aukcione bus parduodamas veikiantis „Apple 1“ kompiuteris ir kolekcija dokumentų iš tų laikų, kai Steve'as Jobsas dirbo „Atari“. skaityti »