Naujose fotografijose – gyvybei tinkamas Marsas

Publikuota: 2013 m. sausio 3 d. ketvirtadienis

Bėgant metams mokslininkai aptinka vis daugiau požymių, kad kadaise, prieš milijardus metų, dalį Marso paviršiaus galėjo dengti tyvuliuojantys vandenynai. Kiti nevengia drąsiai pasvajoti apie Marso teraformavimą – Raudonosios planetos pavertimą gyvybei tinkamu pasauliu su vandenynais ir augalija. Suderinęs keleto šaltinių duomenis ir pasitelkęs šiek tiek kūrybiškumo programinės įrangos inžinierius Kevinas Džilas (Kevin Gill) sukūrė įspūdingų kadrų, kuriuose vaizduojama, kaip galėtų atrodyti gyvenamas Marsas.

„Šito dalyko aš ėmiausi ir vedinas smalsumo, kaip galėtų atrodyti Marsas, ir siekdamas patobulinti programinę įrangą, kuria šiuos vaizdus sukūriau, – portalui „Universetoday.com“ elektroniniame laiške pasakoja kvapą gniaužiančių vaizdų autorius. – Esu programinės įrangos inžinierius – tikrai ne planetologas. Tad daugelį prielaidų padariau paprasčiausiai subjektyviai lygindamas Marso paviršių su analogiškomis paviršiaus struktūromis Žemėje (pvz., jų aukščius, konkrečių objektų atstumą nuo vandens telkinių, fizines savybes, geografines koordinates ir pan.). Paskui, taikydamas Žydrojo gaublio spalvas, specialia grafine programa „nudažiau“ Marso plokštumas.“

Pavyzdžiui, žemiau esančioje nuotraukoje vaizduojamas vakarinis Marso pusrutulis, kuriame palei horizontą aiškiai matyti Olimpo ugnikalnis ir kiti Tarsidės srities vulkanai, taip pat pusiaujo zonoje esantys Marinerio slėnio kanjonai, kuriuose tyvuliuoja vanduo. Toks Marsas būtų matomas iš maždaug 10 tūkst. km aukščio.

K. Džilas pripažįsta, kad debesų išsidėstymas nuotraukose yra „trauktas iš lubų“ ir ne tiek atitinka galimą tikrovę, kiek teikia vizualinį efektą. Tą patį galima pasakyti ir apie kai kurias kitas paviršiaus struktūras. Nuotraukų autorius aiškina, kad, pvz., Olimpo ugnikalnį ir gretimas viršukalnes palikęs plikus, be žalumos, nepaisant to, kad šios viršūnės stūkso pusiaujo zonoje, kuri turėtų būti palanki augalijai. K. Džilui pasirodė, kad veikiančių ugnikalnių apylinkėse žalumos neturėtų būti daug (nors Olimpas ir jo kaimynai jau seniai užgesę). Vidutinėse platumose žalių plotų daugiau – kaip ir Žemėje. Subtropinėse platumose – daugiau dykumingų ruožų. Aukštikalnėse ir arčiau ašigalių – daugiau tundrų, ledynų.

„Mano tikslas nebuvo sukurti kuo tikslesnį moksliškai nepretenzingą vaizdą – neabejoju, kad kai kurios mano prielaidos, kurias taikiau formuodamas šiuos „gaublius“, yra neteisingos, – neslepia autorius. – Bet aš tikiuosi, kad šie kadrai bent jau paskatins vaizduotę, tad kviečiu pasimėgauti vaizdais.“

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Šiųmečiuose TIPA apdovanojimuose – trigubas „Sony“ laimėjimas

Prestižinė vaizdo ir fototechnikos spaudos asociacija TIPA (angl. Technical Image Press Association) vėl įvertino „Sony“ inovacijas skaitmeninės fotografijos srityje. skaityti »

Pentagonas užsakė inovatyvius kontaktinius lęšius, išplečiančius regėjimo lauką

JAV gynybos ministerija užsakė papildytos realybės sistemos „iOptik“ prototipą, išplečiantį regėjimo lauką. skaityti »

Naujas „Sony“ laikrodis – su interneto ryšiu

„Sony“ pranešė išleidžianti į rinką ant riešo užsegamą laikrodį, kuris turės interneto ryšį, o jame veiks „Google“ kuriama operacinė sistema „Android“. skaityti »

„Hitachi“ paskelbė sukūrusį elektros variklį, kuriame nenaudojami retieji žemės metalai

Japonijos aukštųjų technologijų įmonė „Hitachi“ pristatė elektros variklį, kuriame nėra retųjų žemės metalų, taip siekiama sumažinti gamybos išlaidas ir priklausomybę nuo importuojamų, daugiausia iš Kinijos, ribotų šių žaliavų resursų. skaityti »

„Boeing“ kuria „Android“ išmanųjį telefoną

Amerikiečių oro bendrovė „Boeing“ pristatys išmanųjį telefoną, pagrįstą operacine sistema „Android“, praneša „National Defense Magazine“. skaityti »

„Nokia 103“ – pigiausias suomių milžinės telefonas

Suomių kompanija „Nokia“ pradeda platinti pigiausią kada nors jos gamintų mobiliųjų telefonų „Nokia 103". skaityti »

Niujorke taksofonus pakeis išmanieji ekranai

Mobiliojo ryšio paplitimas gerokai sumažino laidinių telefonų, taip pat taksofonų populiarumą – jie dingsta iš miestų gatvių. skaityti »

Timas Kukas pirmą kartą IT konferencijoje pasirodys kaip „Apple“ vadovas

Timas Kukas, praėjusių metų rugpjūtį pakeitęs „Apple“ generalinį direktorių Styvą Džobsą, šių metų gegužės 29 d. pirmą kartą pasirodys IT konferencijoje, praneša „All Things Digital“. skaityti »

HTC patentavo biometrinio mobiliųjų prietaisų atblokavimo metodą

JAV patentų ir prekės ženklų valdyba (USPTO) kompanijai HTC išdavė patentą „Kompiuterinių įrenginių atblokavimo metodas“. skaityti »

Angelos Merkel „Volkswagen Golf“ parduodamas „Ebay“

Interneto aukcione „Ebay“ parduodamas 1990-ųjų trejų durų „Volkswagen Golf“, priklausęs dabartinei Vokietijos kanclerei Angelai Merkel. skaityti »