Naujose fotografijose – gyvybei tinkamas Marsas

Publikuota: 2013 m. sausio 3 d. ketvirtadienis

Bėgant metams mokslininkai aptinka vis daugiau požymių, kad kadaise, prieš milijardus metų, dalį Marso paviršiaus galėjo dengti tyvuliuojantys vandenynai. Kiti nevengia drąsiai pasvajoti apie Marso teraformavimą – Raudonosios planetos pavertimą gyvybei tinkamu pasauliu su vandenynais ir augalija. Suderinęs keleto šaltinių duomenis ir pasitelkęs šiek tiek kūrybiškumo programinės įrangos inžinierius Kevinas Džilas (Kevin Gill) sukūrė įspūdingų kadrų, kuriuose vaizduojama, kaip galėtų atrodyti gyvenamas Marsas.

„Šito dalyko aš ėmiausi ir vedinas smalsumo, kaip galėtų atrodyti Marsas, ir siekdamas patobulinti programinę įrangą, kuria šiuos vaizdus sukūriau, – portalui „Universetoday.com“ elektroniniame laiške pasakoja kvapą gniaužiančių vaizdų autorius. – Esu programinės įrangos inžinierius – tikrai ne planetologas. Tad daugelį prielaidų padariau paprasčiausiai subjektyviai lygindamas Marso paviršių su analogiškomis paviršiaus struktūromis Žemėje (pvz., jų aukščius, konkrečių objektų atstumą nuo vandens telkinių, fizines savybes, geografines koordinates ir pan.). Paskui, taikydamas Žydrojo gaublio spalvas, specialia grafine programa „nudažiau“ Marso plokštumas.“

Pavyzdžiui, žemiau esančioje nuotraukoje vaizduojamas vakarinis Marso pusrutulis, kuriame palei horizontą aiškiai matyti Olimpo ugnikalnis ir kiti Tarsidės srities vulkanai, taip pat pusiaujo zonoje esantys Marinerio slėnio kanjonai, kuriuose tyvuliuoja vanduo. Toks Marsas būtų matomas iš maždaug 10 tūkst. km aukščio.

K. Džilas pripažįsta, kad debesų išsidėstymas nuotraukose yra „trauktas iš lubų“ ir ne tiek atitinka galimą tikrovę, kiek teikia vizualinį efektą. Tą patį galima pasakyti ir apie kai kurias kitas paviršiaus struktūras. Nuotraukų autorius aiškina, kad, pvz., Olimpo ugnikalnį ir gretimas viršukalnes palikęs plikus, be žalumos, nepaisant to, kad šios viršūnės stūkso pusiaujo zonoje, kuri turėtų būti palanki augalijai. K. Džilui pasirodė, kad veikiančių ugnikalnių apylinkėse žalumos neturėtų būti daug (nors Olimpas ir jo kaimynai jau seniai užgesę). Vidutinėse platumose žalių plotų daugiau – kaip ir Žemėje. Subtropinėse platumose – daugiau dykumingų ruožų. Aukštikalnėse ir arčiau ašigalių – daugiau tundrų, ledynų.

„Mano tikslas nebuvo sukurti kuo tikslesnį moksliškai nepretenzingą vaizdą – neabejoju, kad kai kurios mano prielaidos, kurias taikiau formuodamas šiuos „gaublius“, yra neteisingos, – neslepia autorius. – Bet aš tikiuosi, kad šie kadrai bent jau paskatins vaizduotę, tad kviečiu pasimėgauti vaizdais.“

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

KPMG: elektromobiliai pirmiausia užkariaus Kinijos ir Japonijos rinkas

KPMG transporto ekspertų vertinimu, iki 2025 metų pasaulyje apie 15 procentų registruojamų naujų automobilių bus elektromobiliai. skaityti »

Estija stebina savo internetinėmis idėjomis

Internetinės tiesioginės transliacijos miestuose tikrai nėra naujovė, tačiau estai šią idėją perkėlė į naują lygį – dabar kiekvienas, būdamas namuose ar darbe gali stebėti baltiško miško gyvenimą tiesiogiai internetu tinklalapyje „Looduskamerad“. skaityti »

„Fujifilm“ pristato „X–Pro1“ – fotoaparatą su keičiamais objektyvais

„Fujifilm“ praneša ilgai lauktą naujieną: kompanija pristato „X–Pro1“ fotoaparatą su keičiamais objektyvais. skaityti »

Keitimasis failais – „religija“

Švedijoje įtvirtinta nauja religijos rūšis „Kopimismas“, kuri paremta failų keitimusi. O komandos „Ctrl C“ ir „Ctrl V“ – šventi simboliai. Nauja religija turi ne vieną tūkstantį pasekėjų ir jų skaičius auga. skaityti »

Modeliai garsina save socialiniuose tinkluose

Koks greičiausias būdas jaunai, modelio karjerą pradėjusiai merginai išgarsėti? Atsakymas paprastas: susikurti stulbinančią anketą ir nuolat ją pildyti. skaityti »

Pasą pakeitė „iPad‘as“

Kanadietis Martinas Reischas, kirsdamas Kanados ir JAV sieną, vietoj savo pamirštos tapatybės kortelės pasieniečiams pateikė jos kopiją planšetiniame „iPad“ kompiuteryje. skaityti »

Britai apsiperka internete apsvaigę

Visuomenės nuomonės tyrimų bendrovė atskleidė, jog 43 proc. Didžiosios Britanijos piliečių, kurie įsigijo vieną ar kitą prekę internetu, buvo neblaivūs. skaityti »

Naujasis „Mitsubishi“ dyzelis – švariausias savo klasėje

Per nepilnus dvejus metus „Mitsubishi Motors Corporation“ kompaktiškas miesto visureigis ASX Europoje tapo geriausiai parduodamu koncerno modeliu. skaityti »

Nauja era: elektroniniai papuošalai

Įvairūs elektroniniai „daikčiukai:“ ausinės, USB atmintinės, telefono laikikliai ir pan. vis dažniau atlieka ne tik pagrindinę savo funkciją, bet tarnauja kaip aksesuarai. Tai suprasdamas dizaineris Biju Neyyan siūlo lankstų muzikos grotuvą. skaityti »

Įkraunama kompiuterio pelė

Ar pamenate kai vaikystėje žaisdavote su „YoYo“? Tai nedidelis, apskritas, dažniausiai iš plastiko pagamintas daiktas su pritvirtinta virvele. Kilnodami ranką aukštyn žemyn priversdavome ją susivynioti. Tačiau dizaineriui Shih–Chan Chiu tai ne vien žaislas. „YoYo“ idėją jis panaudojo kitur. skaityti »