Naujose fotografijose – gyvybei tinkamas Marsas

Publikuota: 2013 m. sausio 3 d. ketvirtadienis

Bėgant metams mokslininkai aptinka vis daugiau požymių, kad kadaise, prieš milijardus metų, dalį Marso paviršiaus galėjo dengti tyvuliuojantys vandenynai. Kiti nevengia drąsiai pasvajoti apie Marso teraformavimą – Raudonosios planetos pavertimą gyvybei tinkamu pasauliu su vandenynais ir augalija. Suderinęs keleto šaltinių duomenis ir pasitelkęs šiek tiek kūrybiškumo programinės įrangos inžinierius Kevinas Džilas (Kevin Gill) sukūrė įspūdingų kadrų, kuriuose vaizduojama, kaip galėtų atrodyti gyvenamas Marsas.

„Šito dalyko aš ėmiausi ir vedinas smalsumo, kaip galėtų atrodyti Marsas, ir siekdamas patobulinti programinę įrangą, kuria šiuos vaizdus sukūriau, – portalui „Universetoday.com“ elektroniniame laiške pasakoja kvapą gniaužiančių vaizdų autorius. – Esu programinės įrangos inžinierius – tikrai ne planetologas. Tad daugelį prielaidų padariau paprasčiausiai subjektyviai lygindamas Marso paviršių su analogiškomis paviršiaus struktūromis Žemėje (pvz., jų aukščius, konkrečių objektų atstumą nuo vandens telkinių, fizines savybes, geografines koordinates ir pan.). Paskui, taikydamas Žydrojo gaublio spalvas, specialia grafine programa „nudažiau“ Marso plokštumas.“

Pavyzdžiui, žemiau esančioje nuotraukoje vaizduojamas vakarinis Marso pusrutulis, kuriame palei horizontą aiškiai matyti Olimpo ugnikalnis ir kiti Tarsidės srities vulkanai, taip pat pusiaujo zonoje esantys Marinerio slėnio kanjonai, kuriuose tyvuliuoja vanduo. Toks Marsas būtų matomas iš maždaug 10 tūkst. km aukščio.

K. Džilas pripažįsta, kad debesų išsidėstymas nuotraukose yra „trauktas iš lubų“ ir ne tiek atitinka galimą tikrovę, kiek teikia vizualinį efektą. Tą patį galima pasakyti ir apie kai kurias kitas paviršiaus struktūras. Nuotraukų autorius aiškina, kad, pvz., Olimpo ugnikalnį ir gretimas viršukalnes palikęs plikus, be žalumos, nepaisant to, kad šios viršūnės stūkso pusiaujo zonoje, kuri turėtų būti palanki augalijai. K. Džilui pasirodė, kad veikiančių ugnikalnių apylinkėse žalumos neturėtų būti daug (nors Olimpas ir jo kaimynai jau seniai užgesę). Vidutinėse platumose žalių plotų daugiau – kaip ir Žemėje. Subtropinėse platumose – daugiau dykumingų ruožų. Aukštikalnėse ir arčiau ašigalių – daugiau tundrų, ledynų.

„Mano tikslas nebuvo sukurti kuo tikslesnį moksliškai nepretenzingą vaizdą – neabejoju, kad kai kurios mano prielaidos, kurias taikiau formuodamas šiuos „gaublius“, yra neteisingos, – neslepia autorius. – Bet aš tikiuosi, kad šie kadrai bent jau paskatins vaizduotę, tad kviečiu pasimėgauti vaizdais.“

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Lietuvoje – nauja spausdinimo Brailio raštu technologija

Lietuvoje pradėti spausdinti leidiniai Brailio raštu. S. Jokužio leidykloje–spaustuvėje įdiegus specialią technologiją, jau išleistas pirmasis toks leidinys – 2012 m. kalendorius su aklųjų ir silpnaregių meniniais darbais. skaityti »

Sukurtas mobilusis telefonas musulmonams

Kompanija „Enmac“ sukūrė musulmonams skirtą telefoną „Enmac MQ710“. skaityti »

Įkrauk elektromobilį nesustodamas

Elektromobiliai yra švarūs, draugiški aplinkai ir šaunūs – netgi jeigu jie ir negali varžytis su įprastais automobiliais nuvažiuojamu atstumu ar kaina. Tačiau net ir šie trūkumai galėtų išnykti, jei būtų įdiegta sistema, leidžianti automatiškai įkrauti elektromobilių baterijas jiems važiuojant keliu. skaityti »

„Žalias“ viešbutis

Šiandien ekologija yra „ant bangos“. Žmonės išties susirūpino mus supančia aplinka ir siūlo vieni kitiems įvairiausių būdų, kaip tausoti gamtą neatsisakant mums įprasto gyvenimo būdo. Keturi dizaineriai suvienijo savo jėgas ir siūlo neįprastą „žalią“ viešbutį. skaityti »

Modernūs gelbėjimo ratai

Jei ši modernių gelbėjimo ratų idėja būtų pasiūlyta prieš keliasdešimt metų, galbūt iš legendinio „Titaniko“ būtų pavykę išgelbėti daugiau žmonių. skaityti »

LG pardavė daugiau nei 2 mln. skalbimo mašinų „6 Motion“

Viena iš pasaulinių buitinės technikos lyderių „LG Electronics“ (LG) skelbia rekordinį „6 Motion“ serijos skalbimo mašinų pardavimą. skaityti »

Pietų Korėjoje kalinius prižiūrės robotai

Nuo pavasario Pietų Korėjos kalėjimuose atsiras kalinius prižiūrintys robotai. Iš pradžių kalėjime bus panaudoti trys robotai. skaityti »

„Mitsubishi“ Japonijoje pradeda prekybą komerciniais elektromobiliais

„Mitsubishi Motors Corporation“ pranešė, kad gruodžio 8 d. pradeda savo pirmojo komercinio elektromobilio „MINICAB–MiEV“ prekybą Japonijoje. skaityti »

JAV inžinieriai ruošiasi pastatyti didžiausią pasaulyje „Žaibų liejyklą“

JAV inžinieriai ruošiasi pastatyti didžiausią pasaulyje Teslos transformatorių, kuris generuotų šimtus metrų nusidrieksiančius dirbtinius žaibus. skaityti »

„Ford Focus“ – pirmasis automobilis, gavęs 4 „EuroNCAP“ įvertinimus už pažangias saugumo technologijas

Naujasis „Ford Focus“ tapo pirmuoju istorijoje automobiliu, gavusiu 4 apdovanojimus už jame diegiamas saugumo sistemas. skaityti »