Naujose fotografijose – gyvybei tinkamas Marsas

Publikuota: 2013 m. sausio 3 d. ketvirtadienis

Bėgant metams mokslininkai aptinka vis daugiau požymių, kad kadaise, prieš milijardus metų, dalį Marso paviršiaus galėjo dengti tyvuliuojantys vandenynai. Kiti nevengia drąsiai pasvajoti apie Marso teraformavimą – Raudonosios planetos pavertimą gyvybei tinkamu pasauliu su vandenynais ir augalija. Suderinęs keleto šaltinių duomenis ir pasitelkęs šiek tiek kūrybiškumo programinės įrangos inžinierius Kevinas Džilas (Kevin Gill) sukūrė įspūdingų kadrų, kuriuose vaizduojama, kaip galėtų atrodyti gyvenamas Marsas.

„Šito dalyko aš ėmiausi ir vedinas smalsumo, kaip galėtų atrodyti Marsas, ir siekdamas patobulinti programinę įrangą, kuria šiuos vaizdus sukūriau, – portalui „Universetoday.com“ elektroniniame laiške pasakoja kvapą gniaužiančių vaizdų autorius. – Esu programinės įrangos inžinierius – tikrai ne planetologas. Tad daugelį prielaidų padariau paprasčiausiai subjektyviai lygindamas Marso paviršių su analogiškomis paviršiaus struktūromis Žemėje (pvz., jų aukščius, konkrečių objektų atstumą nuo vandens telkinių, fizines savybes, geografines koordinates ir pan.). Paskui, taikydamas Žydrojo gaublio spalvas, specialia grafine programa „nudažiau“ Marso plokštumas.“

Pavyzdžiui, žemiau esančioje nuotraukoje vaizduojamas vakarinis Marso pusrutulis, kuriame palei horizontą aiškiai matyti Olimpo ugnikalnis ir kiti Tarsidės srities vulkanai, taip pat pusiaujo zonoje esantys Marinerio slėnio kanjonai, kuriuose tyvuliuoja vanduo. Toks Marsas būtų matomas iš maždaug 10 tūkst. km aukščio.

K. Džilas pripažįsta, kad debesų išsidėstymas nuotraukose yra „trauktas iš lubų“ ir ne tiek atitinka galimą tikrovę, kiek teikia vizualinį efektą. Tą patį galima pasakyti ir apie kai kurias kitas paviršiaus struktūras. Nuotraukų autorius aiškina, kad, pvz., Olimpo ugnikalnį ir gretimas viršukalnes palikęs plikus, be žalumos, nepaisant to, kad šios viršūnės stūkso pusiaujo zonoje, kuri turėtų būti palanki augalijai. K. Džilui pasirodė, kad veikiančių ugnikalnių apylinkėse žalumos neturėtų būti daug (nors Olimpas ir jo kaimynai jau seniai užgesę). Vidutinėse platumose žalių plotų daugiau – kaip ir Žemėje. Subtropinėse platumose – daugiau dykumingų ruožų. Aukštikalnėse ir arčiau ašigalių – daugiau tundrų, ledynų.

„Mano tikslas nebuvo sukurti kuo tikslesnį moksliškai nepretenzingą vaizdą – neabejoju, kad kai kurios mano prielaidos, kurias taikiau formuodamas šiuos „gaublius“, yra neteisingos, – neslepia autorius. – Bet aš tikiuosi, kad šie kadrai bent jau paskatins vaizduotę, tad kviečiu pasimėgauti vaizdais.“

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Kuriami kontaktiniai lęšiai, perduodantys informaciją į akies tinklainę

JAV mokslininkai kuria kontaktinių lęšių prototipą su įmontuotu ekranu, kuris galės sukurti „papildytos realybės“ efektą arba transliuoti vaizdus tiesiai į akies tinklainę. skaityti »

Virėjų kovos... telefone

Ne paslaptis, jog prieš didžiąsias šventes visi suskumbame ieškoti dovanų. Kasmet knygų leidėjai džiaugiasi, nes vienos populiariausių dovanų – kulinarinės knygos. Tiesa, šiemet tendencijos pasikeitė, nes virėjų kovos persikėlė į mobiliuosius įrenginius. skaityti »

Modernus namų telefonas

Sakysite, jog paprasti laidiniai telefonai yra atgyvena, juk dauguma naudoja mobiliuosius įrenginius. Tačiau neapsigaukite, kartais paprastas namų telefonas gali būti ne tik funkcionalus, bet ir papuošti jūsų interjerą. skaityti »

„Mitsubishi“ elektromobilis – taupiausias

JAV aplinkos apsaugos agentūra išrinko „Mitsubishi“ elektromobilį mažiausiai degalų vartojančiu 2012 metų modeliu. skaityti »

Pusė Švedijos trimečių naudojasi internetu

Neseniai atliktas tyrimas parodė, kad priėjimą prie interneto turi 88 proc. Švedijos gyventojų, o 85 proc. jų namie naudojais plačiajuosčiu internetu. skaityti »

„Mazda“ SKYACTIV – „Metų technologija“ Japonijoje

Tyrėjai ir žurnalistai įvertino SKYACTIV–G 1.3 variklį skaityti »

Nedidelio Šveicarijos kaimo reklama surinko 10 tūkst. „like“

Šveicarijos kaimelio Obermuteno, kuriame gyvena 79 žmonės, meras „Facebook“ tinkle ėmėsi vykdyti reklaminę kampaniją, kuri per 4 savaites surinko per 10 tūkst. „like“. skaityti »

Lankstusis „HumanForm“

Kompanija „Nokia“ pristatė ateities telefono viziją. Tai ypač stilingas, skaidrus ir lankstus telefonas – „HumanForm“. skaityti »

Daiktų „ieškiklis“

Ar dažnai pamirštate, kur pasidėjote raktus? Mėgstamą rašiklį? Darbo kalendorių? Keturi technologijas studijuojantys Japonijos studentai siūlo išeitį – „Finder“ (liet. ieškiklis). skaityti »

Termometras mažyliams

Ruduo – tas laikas, kai vis dažniau sergame. Peršalimas ir įvairios kitos ligos mus priverčia gulėti lovoje, matuotis temperatūrą ir gerti neskanius vaistus. Suaugusiesiems išmatuoti temperatūrą nėra sunku, o ką daryti su mažaisiais ligoniais? Dizaineriai iš Japonijos siūlo lipnius termometrus. skaityti »