Naujose fotografijose – gyvybei tinkamas Marsas

Publikuota: 2013 m. sausio 3 d. ketvirtadienis

Bėgant metams mokslininkai aptinka vis daugiau požymių, kad kadaise, prieš milijardus metų, dalį Marso paviršiaus galėjo dengti tyvuliuojantys vandenynai. Kiti nevengia drąsiai pasvajoti apie Marso teraformavimą – Raudonosios planetos pavertimą gyvybei tinkamu pasauliu su vandenynais ir augalija. Suderinęs keleto šaltinių duomenis ir pasitelkęs šiek tiek kūrybiškumo programinės įrangos inžinierius Kevinas Džilas (Kevin Gill) sukūrė įspūdingų kadrų, kuriuose vaizduojama, kaip galėtų atrodyti gyvenamas Marsas.

„Šito dalyko aš ėmiausi ir vedinas smalsumo, kaip galėtų atrodyti Marsas, ir siekdamas patobulinti programinę įrangą, kuria šiuos vaizdus sukūriau, – portalui „Universetoday.com“ elektroniniame laiške pasakoja kvapą gniaužiančių vaizdų autorius. – Esu programinės įrangos inžinierius – tikrai ne planetologas. Tad daugelį prielaidų padariau paprasčiausiai subjektyviai lygindamas Marso paviršių su analogiškomis paviršiaus struktūromis Žemėje (pvz., jų aukščius, konkrečių objektų atstumą nuo vandens telkinių, fizines savybes, geografines koordinates ir pan.). Paskui, taikydamas Žydrojo gaublio spalvas, specialia grafine programa „nudažiau“ Marso plokštumas.“

Pavyzdžiui, žemiau esančioje nuotraukoje vaizduojamas vakarinis Marso pusrutulis, kuriame palei horizontą aiškiai matyti Olimpo ugnikalnis ir kiti Tarsidės srities vulkanai, taip pat pusiaujo zonoje esantys Marinerio slėnio kanjonai, kuriuose tyvuliuoja vanduo. Toks Marsas būtų matomas iš maždaug 10 tūkst. km aukščio.

K. Džilas pripažįsta, kad debesų išsidėstymas nuotraukose yra „trauktas iš lubų“ ir ne tiek atitinka galimą tikrovę, kiek teikia vizualinį efektą. Tą patį galima pasakyti ir apie kai kurias kitas paviršiaus struktūras. Nuotraukų autorius aiškina, kad, pvz., Olimpo ugnikalnį ir gretimas viršukalnes palikęs plikus, be žalumos, nepaisant to, kad šios viršūnės stūkso pusiaujo zonoje, kuri turėtų būti palanki augalijai. K. Džilui pasirodė, kad veikiančių ugnikalnių apylinkėse žalumos neturėtų būti daug (nors Olimpas ir jo kaimynai jau seniai užgesę). Vidutinėse platumose žalių plotų daugiau – kaip ir Žemėje. Subtropinėse platumose – daugiau dykumingų ruožų. Aukštikalnėse ir arčiau ašigalių – daugiau tundrų, ledynų.

„Mano tikslas nebuvo sukurti kuo tikslesnį moksliškai nepretenzingą vaizdą – neabejoju, kad kai kurios mano prielaidos, kurias taikiau formuodamas šiuos „gaublius“, yra neteisingos, – neslepia autorius. – Bet aš tikiuosi, kad šie kadrai bent jau paskatins vaizduotę, tad kviečiu pasimėgauti vaizdais.“

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

„Juodoji dėžė“ taupys pradedančiųjų vairuotojų pinigus

Jaunesni nei 25-erių metų Didžiosios Britanijos vairuotojai nuo šiol turės galimybę sutaupyti tūkstančius svarų sterlingų, kuriuos išleidžia automobiliams drausti. skaityti »

„Twitter“: laimingiausi žmonės tik ką prabudę

Visame pasaulyje žmonės pabunda dažniausiai puikiai nusiteikę ir kupini jėgų, tačiau pamažu įsivyrauja neigiamos nuotaikos, teigiama statistinio tyrimo, kuriame buvo analizuojamos „Twitter“ žinutės, rezultatuose. skaityti »

„Canon“ plečia „X MARK I“ skaičiuotuvų seriją

„Canon“ pristato tris skaičiuotuvų serijos X MARK I modelius – X MARK I Card, X MARK I Pointer ir X MARK I Keypad RF. skaityti »

Londone oro uosto keleivius vežioja ekologiškos kapsulės

Londono inžinieriai sukūrė ir Londono Heathrow oro uoste pritaikė itin modernią transporto priemonę – funikulierių primenančias, baterija veikiančias kapsules, kuriose keleiviai iš vienos vietos į kitą pervežami be vairuotojo pagalbos. skaityti »

„Protingi langai“ padės taupyti energiją

Pietų Korėjos mokslininkai sukūrė langus, kurie leidžia taupyti energiją. Esant šiltai ir saulėtai dienai langai patamsėja, o atšalus tampa skaidrūs. skaityti »

Indijos vyriausybė bando pažaboti telemarketingą

Indijos telekomunikacijų reguliavimo tarnyba nustatė trumpųjų žinučių skaičių vartotojams. Iki šiol buvo galima siųsti ir gauti neribotą skaičių trumpųjų žinučių, tačiau Indijos vyriausybės atstovų teigimu, žmones pradėjo erzinti sparčiai didėjantis telemarketingas. skaityti »

Mobiliajam ryšiui jautrūs JAV gyventojai važiuoja į miestelį be Wi-Fi

Į JAV gydytojus vis dažniau kreipiasi žmonės, besiskundžiantys dėl nuolatinio buvimo mobiliųjų telefonų ir Wi-Fi ryšio zonoje. skaityti »

„Ford“ sukūrė originalų el. dviratį

Koncernas „Ford“ Frankfurto automobilių parodoje pristatęs įdomiausių technologinių, koncepcijų naujovių bei naujų automobilių modelių, pateikia dar vieną netikėtumą – elektrinį dviratį, gerokai išsiskirianti tarp kitų dviračių transporto priemonių. skaityti »

Naujausiomis technologijomis patobulinti nardymo akiniai

Daugumai žmonių akiniai – įprastas kasdienis palydovas. skaityti »

Japonijos korporacija „Panasonic“ paskelbė dalyvausianti triatlono varžybose Havajuose

Tiesa, dalyviai nebus jos darbuotojai – „Panasonic“ į varžybas pasiųs tris nedidelius robotus, kurių kiekvienas rungsis vienoje rungtyje – bėgs, plauks ir važiuos dviračiu. skaityti »