Naujose fotografijose – gyvybei tinkamas Marsas

Publikuota: 2013 m. sausio 3 d. ketvirtadienis

Bėgant metams mokslininkai aptinka vis daugiau požymių, kad kadaise, prieš milijardus metų, dalį Marso paviršiaus galėjo dengti tyvuliuojantys vandenynai. Kiti nevengia drąsiai pasvajoti apie Marso teraformavimą – Raudonosios planetos pavertimą gyvybei tinkamu pasauliu su vandenynais ir augalija. Suderinęs keleto šaltinių duomenis ir pasitelkęs šiek tiek kūrybiškumo programinės įrangos inžinierius Kevinas Džilas (Kevin Gill) sukūrė įspūdingų kadrų, kuriuose vaizduojama, kaip galėtų atrodyti gyvenamas Marsas.

„Šito dalyko aš ėmiausi ir vedinas smalsumo, kaip galėtų atrodyti Marsas, ir siekdamas patobulinti programinę įrangą, kuria šiuos vaizdus sukūriau, – portalui „Universetoday.com“ elektroniniame laiške pasakoja kvapą gniaužiančių vaizdų autorius. – Esu programinės įrangos inžinierius – tikrai ne planetologas. Tad daugelį prielaidų padariau paprasčiausiai subjektyviai lygindamas Marso paviršių su analogiškomis paviršiaus struktūromis Žemėje (pvz., jų aukščius, konkrečių objektų atstumą nuo vandens telkinių, fizines savybes, geografines koordinates ir pan.). Paskui, taikydamas Žydrojo gaublio spalvas, specialia grafine programa „nudažiau“ Marso plokštumas.“

Pavyzdžiui, žemiau esančioje nuotraukoje vaizduojamas vakarinis Marso pusrutulis, kuriame palei horizontą aiškiai matyti Olimpo ugnikalnis ir kiti Tarsidės srities vulkanai, taip pat pusiaujo zonoje esantys Marinerio slėnio kanjonai, kuriuose tyvuliuoja vanduo. Toks Marsas būtų matomas iš maždaug 10 tūkst. km aukščio.

K. Džilas pripažįsta, kad debesų išsidėstymas nuotraukose yra „trauktas iš lubų“ ir ne tiek atitinka galimą tikrovę, kiek teikia vizualinį efektą. Tą patį galima pasakyti ir apie kai kurias kitas paviršiaus struktūras. Nuotraukų autorius aiškina, kad, pvz., Olimpo ugnikalnį ir gretimas viršukalnes palikęs plikus, be žalumos, nepaisant to, kad šios viršūnės stūkso pusiaujo zonoje, kuri turėtų būti palanki augalijai. K. Džilui pasirodė, kad veikiančių ugnikalnių apylinkėse žalumos neturėtų būti daug (nors Olimpas ir jo kaimynai jau seniai užgesę). Vidutinėse platumose žalių plotų daugiau – kaip ir Žemėje. Subtropinėse platumose – daugiau dykumingų ruožų. Aukštikalnėse ir arčiau ašigalių – daugiau tundrų, ledynų.

„Mano tikslas nebuvo sukurti kuo tikslesnį moksliškai nepretenzingą vaizdą – neabejoju, kad kai kurios mano prielaidos, kurias taikiau formuodamas šiuos „gaublius“, yra neteisingos, – neslepia autorius. – Bet aš tikiuosi, kad šie kadrai bent jau paskatins vaizduotę, tad kviečiu pasimėgauti vaizdais.“

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

„Spotify“ pristatė galimybę nemokamai klausytis muzikos ir telefone

Muzikos transliavimo internetu paslauga „Spotify“ šią savaitę pristatė galimybę nemokamai klausytis muzikos mobiliuosiuose įrenginiuose, skelbia MacRumors.com. skaityti »

Išmanieji telefonai – tarp geidžiamiausių kalėdinių dovanų

Beveik trečdalis europiečių Kalėdų rytą dovanų norėtų gauti išmanųjį telefoną. Įvairiose Europos šalyse atlikti tyrimai parodė, kad išmanieji nesitraukia iš geidžiamiausių dovanų dešimtuko. skaityti »

Vienos populiariausių kalėdinių dovanų – telefonas arba planšetinis kompiuteris

Daugeliui žmonių naujas telefonas ar planšetinis kompiuteris – viena labiausiai laukiamų Kalėdinių dovanų. Rinkos tyrimų duomenimis šiemet apie 30 tūkst. gyventojų nudžiugs po Kalėdų eglute radę naują įrenginį, o šioms dovanoms bus išleista ne mažiau nei 23 milijonai litų. skaityti »

1621 m. kosminiams stebėjimams panaudotas teleskopas

1621 m. gruodžio 3 d. pirmą kartą istorijoje italų astronomas Galilėjas Galilėjus panaudojo teleskopą kosminiams tyrimams. skaityti »

„Instagram“ savo aplikacijoje gali pristatyti susirašinėjimo funkciją

Populiari nuotraukų ir vaizdo įrašų dalijimosi aplikacija „Instagram“ gali sulaukti susirašinėjimo funkcijos palaikymo, skelbia „GigaOm“. skaityti »

Naujas „Apple“ patentas leis fokusuoti nuotraukas po fotografavimo

Kompanija „Apple“ antradienį JAV patentų biurui pateikė prašymą užregistruoti patentą, kuris apibrėžia nuotraukose esančio vaizdo fokusavimo po fotografavimo funkciją. Kitaip tariant, vartotojas pirmiausia galėtų nufotografuoti norimą vaizdą, o tik paskui pasirinkti, kokį objektą išryškinti. skaityti »

Žaidimas „Grand Theft Auto: San Andreas“ atkeliaus į „iOS“ įrenginius

Prieš beveik dešimtmetį daugelio širdis pavergęs legendinis žaidimas „Grand Theft Auto: San Andreas“ kitą mėnesį bus prieinamas ir „iOS“ vartotojams, praneša žaidimo kūrėja kompanija „Rockstar“. skaityti »

„Huawei“ pasirašė partnerystės sutartį su Ispanijos profesionalų futbolo lyga

Informacinių ir ryšio technologinių sprendimų tiekėja „Huawei“ pasirašė partnerystės sutartį su „Liga De Fútbol Profesional“ (LFP, Ispanija). 2013-2014 m. sezono metu „Huawei“ bus LFP technologijų partnerė ir visame pasaulyje inicijuos rinkodaros veiksmų kampaniją, didinsiančią futbolo lygos žinomumą. skaityti »

NASA pripažino KTU atliktus palydovo bandymus

KTU Technologinių sistemų diagnostikos instituto Mašinų vibracijų ir akustinių triukšmų lygio bandymų akredituotoje laboratorijoje atliktų palydovo „Litsat–1“ mechaninių bandymų protokolai buvo pateikti NASA. skaityti »

„Nokia“ šią savaitę pristatė naują muzikos programėlę

Kompanija „Nokia“ pristatė naują personalizuotą muzikos programėlę „Nokia MixRadio“ skirtą „Windows Phone“ platformai. skaityti »