Naujose fotografijose – gyvybei tinkamas Marsas

Publikuota: 2013 m. sausio 3 d. ketvirtadienis

Bėgant metams mokslininkai aptinka vis daugiau požymių, kad kadaise, prieš milijardus metų, dalį Marso paviršiaus galėjo dengti tyvuliuojantys vandenynai. Kiti nevengia drąsiai pasvajoti apie Marso teraformavimą – Raudonosios planetos pavertimą gyvybei tinkamu pasauliu su vandenynais ir augalija. Suderinęs keleto šaltinių duomenis ir pasitelkęs šiek tiek kūrybiškumo programinės įrangos inžinierius Kevinas Džilas (Kevin Gill) sukūrė įspūdingų kadrų, kuriuose vaizduojama, kaip galėtų atrodyti gyvenamas Marsas.

„Šito dalyko aš ėmiausi ir vedinas smalsumo, kaip galėtų atrodyti Marsas, ir siekdamas patobulinti programinę įrangą, kuria šiuos vaizdus sukūriau, – portalui „Universetoday.com“ elektroniniame laiške pasakoja kvapą gniaužiančių vaizdų autorius. – Esu programinės įrangos inžinierius – tikrai ne planetologas. Tad daugelį prielaidų padariau paprasčiausiai subjektyviai lygindamas Marso paviršių su analogiškomis paviršiaus struktūromis Žemėje (pvz., jų aukščius, konkrečių objektų atstumą nuo vandens telkinių, fizines savybes, geografines koordinates ir pan.). Paskui, taikydamas Žydrojo gaublio spalvas, specialia grafine programa „nudažiau“ Marso plokštumas.“

Pavyzdžiui, žemiau esančioje nuotraukoje vaizduojamas vakarinis Marso pusrutulis, kuriame palei horizontą aiškiai matyti Olimpo ugnikalnis ir kiti Tarsidės srities vulkanai, taip pat pusiaujo zonoje esantys Marinerio slėnio kanjonai, kuriuose tyvuliuoja vanduo. Toks Marsas būtų matomas iš maždaug 10 tūkst. km aukščio.

K. Džilas pripažįsta, kad debesų išsidėstymas nuotraukose yra „trauktas iš lubų“ ir ne tiek atitinka galimą tikrovę, kiek teikia vizualinį efektą. Tą patį galima pasakyti ir apie kai kurias kitas paviršiaus struktūras. Nuotraukų autorius aiškina, kad, pvz., Olimpo ugnikalnį ir gretimas viršukalnes palikęs plikus, be žalumos, nepaisant to, kad šios viršūnės stūkso pusiaujo zonoje, kuri turėtų būti palanki augalijai. K. Džilui pasirodė, kad veikiančių ugnikalnių apylinkėse žalumos neturėtų būti daug (nors Olimpas ir jo kaimynai jau seniai užgesę). Vidutinėse platumose žalių plotų daugiau – kaip ir Žemėje. Subtropinėse platumose – daugiau dykumingų ruožų. Aukštikalnėse ir arčiau ašigalių – daugiau tundrų, ledynų.

„Mano tikslas nebuvo sukurti kuo tikslesnį moksliškai nepretenzingą vaizdą – neabejoju, kad kai kurios mano prielaidos, kurias taikiau formuodamas šiuos „gaublius“, yra neteisingos, – neslepia autorius. – Bet aš tikiuosi, kad šie kadrai bent jau paskatins vaizduotę, tad kviečiu pasimėgauti vaizdais.“

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

„Samsung“ kuria kontaktinio lęšio pavidalo kompiuterį

Kompanijos „Samsung“ tyrimų laboratorijos specialistai dabar kuria kompiuterį, kuris bus įmontuotas į įprastą kontaktinį lęšį. skaityti »

Bagažui saugoti „Airbus“ pasitelks „iPhone“

Kompanija „Airbus“ pristatė lagaminą „Bag2Go“, skirtą keliaujantiems oro linijomis. „Bag2Go“ bus pasitelkiamas siekiant padaryti paprastesnę bagažo pervežimo procedūrą. skaityti »

Sukurtas išmanusis didinamasis stiklas

Ko gero, dauguma pamena, kaip vaikystėje susirasdavo patį „gražiausią“ vabalą ir jį ilgai tyrinėdavo su didinamuoju stiklu. Laikai keičiasi, tačiau mažylių noras atrasti pasaulį vis dar toks pat stiprus, todėl dizaineris Chang–Hsuan Pai siūlo neįprastą konceptą. skaityti »

„iPhone“ vartotojai JAV galės parduoti savo telefoną pačiai „Apple“

Kompanija „Apple“ šio mėnesio pabaigoje pristatys išmaniojo telefono „iPhone“ prekybos programą – vartotojai kompanijai galės parduoti savo išmanųjį telefoną, praneša „Bloomberg“. skaityti »

1995 m. pasirodė pirmoji vieša PHP versija

1995 m. birželio 8 dieną išleista pirmoji vieša PHP versija. skaityti »

Batus bus galima išspausdinti 3D spausdintuvu

Kompanija „Pensar Studios“ siūlo sportinius batelius gaminti tiesiog parduotuvėje. skaityti »

„Audi“ diegia automobiliuose bekontaktį mokėjimą už stovėjimą

„Audi“ testuoja sistemas, leidžiančias vairuotojui sumokėti už stovėjimą neišlipant iš mašinos. skaityti »

Vieša interneto prieiga Kuboje: valanda už ketvirtį atlyginimo

Viena uždariausių pasaulio šalių Kuba ėmėsi įgyvendinti viešojo interneto prieigos projektą. Šią savaitę visoje saloje atidarytos pirmosios viešosios interneto kavinės, į kurias užsukti gali visi norintieji. skaityti »

Surengtas bandomasis oru sklendžiančio japonų traukinio „Series LO“ reisas

Japonijoje pirmą bandomąjį reisą sėkmingai atliko oru sklendžiantis naujos kartos magnetinės levitacijos traukinys „Series LO". Bandymo metu keleivinių vagonų sąstatas pasiekė net 501 km/val. greitį. skaityti »

Pasauliniam pjezo reakcijos eksperimentui kosmose – žalia šviesa

Lietuvos mokslo bendruomenė, dirbanti kosmoso srityje, ruošiasi pasaulinės reikšmės įvykiui – pirmajam pjezo reakcijos įrangos išbandymui kosmose. skaityti »