Naujose fotografijose – gyvybei tinkamas Marsas

Publikuota: 2013 m. sausio 3 d. ketvirtadienis

Bėgant metams mokslininkai aptinka vis daugiau požymių, kad kadaise, prieš milijardus metų, dalį Marso paviršiaus galėjo dengti tyvuliuojantys vandenynai. Kiti nevengia drąsiai pasvajoti apie Marso teraformavimą – Raudonosios planetos pavertimą gyvybei tinkamu pasauliu su vandenynais ir augalija. Suderinęs keleto šaltinių duomenis ir pasitelkęs šiek tiek kūrybiškumo programinės įrangos inžinierius Kevinas Džilas (Kevin Gill) sukūrė įspūdingų kadrų, kuriuose vaizduojama, kaip galėtų atrodyti gyvenamas Marsas.

„Šito dalyko aš ėmiausi ir vedinas smalsumo, kaip galėtų atrodyti Marsas, ir siekdamas patobulinti programinę įrangą, kuria šiuos vaizdus sukūriau, – portalui „Universetoday.com“ elektroniniame laiške pasakoja kvapą gniaužiančių vaizdų autorius. – Esu programinės įrangos inžinierius – tikrai ne planetologas. Tad daugelį prielaidų padariau paprasčiausiai subjektyviai lygindamas Marso paviršių su analogiškomis paviršiaus struktūromis Žemėje (pvz., jų aukščius, konkrečių objektų atstumą nuo vandens telkinių, fizines savybes, geografines koordinates ir pan.). Paskui, taikydamas Žydrojo gaublio spalvas, specialia grafine programa „nudažiau“ Marso plokštumas.“

Pavyzdžiui, žemiau esančioje nuotraukoje vaizduojamas vakarinis Marso pusrutulis, kuriame palei horizontą aiškiai matyti Olimpo ugnikalnis ir kiti Tarsidės srities vulkanai, taip pat pusiaujo zonoje esantys Marinerio slėnio kanjonai, kuriuose tyvuliuoja vanduo. Toks Marsas būtų matomas iš maždaug 10 tūkst. km aukščio.

K. Džilas pripažįsta, kad debesų išsidėstymas nuotraukose yra „trauktas iš lubų“ ir ne tiek atitinka galimą tikrovę, kiek teikia vizualinį efektą. Tą patį galima pasakyti ir apie kai kurias kitas paviršiaus struktūras. Nuotraukų autorius aiškina, kad, pvz., Olimpo ugnikalnį ir gretimas viršukalnes palikęs plikus, be žalumos, nepaisant to, kad šios viršūnės stūkso pusiaujo zonoje, kuri turėtų būti palanki augalijai. K. Džilui pasirodė, kad veikiančių ugnikalnių apylinkėse žalumos neturėtų būti daug (nors Olimpas ir jo kaimynai jau seniai užgesę). Vidutinėse platumose žalių plotų daugiau – kaip ir Žemėje. Subtropinėse platumose – daugiau dykumingų ruožų. Aukštikalnėse ir arčiau ašigalių – daugiau tundrų, ledynų.

„Mano tikslas nebuvo sukurti kuo tikslesnį moksliškai nepretenzingą vaizdą – neabejoju, kad kai kurios mano prielaidos, kurias taikiau formuodamas šiuos „gaublius“, yra neteisingos, – neslepia autorius. – Bet aš tikiuosi, kad šie kadrai bent jau paskatins vaizduotę, tad kviečiu pasimėgauti vaizdais.“

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

„GoldGenie“ leidžia „Samsung Galaxy S4“ auksiniu korpusu

Kompanija „GoldGenie“ nusprendė išleisti auksuotą telefono „Samsung Galaxy S4“ versiją. skaityti »

„Christie's“ aukcione bus parduodamas nebenaujas robotas

Аukcione „Christie’s“ bus parduodamas 2,4 m robotas, pristatytas 1957 metais. skaityti »

Kiekvienam viešbučio klientui – po 24 karatų auksinį „iPad“

Vienintelio pasaulyje septynių žvaigždučių viešbučio „Burj Al Arab“, esančio Dubajuje, svečiai viešnagės metu gaus po nuosavą 24 karatų auksu padengtą planšetinį kompiuterį „iPad“. skaityti »

Navigaciniai palydovai perspės apie cunamius

Vokiečių mokslininkai sukūrė iš esmės naują perspėjimo apie cunamius sistemą, pagrįstą jau funkcionuojančių navigacinių palydovų ir stacionarių aukštos kokybės daviklių, sekančių atskirų žemės plutos sluoksnių judėjimą, darbu. skaityti »

„Piktųjų paukščiukų“ filmas pasirodys tik 2016-aisiais

Žaidimų kūrėja „Rovio“ pranešė, kad populiaraus žaidimo „Angry Birds“ animacinio filmo partnere tapo viena didžiausių kino kompanijų „Sony Pictures“, kuri rūpinsis, jog sukurtas filmas pasiektų pasaulio kino teatrus. skaityti »

Naujoji pižama paseks pasaką ir padainuos lopšinę

JAV kompanija „Smart Pjs“ ruošiasi išleisti originalią XXI a. vaikišką pižamą, galinčią pasekti pasaką ar padainuoti lopšinę. skaityti »

Naujausio „Daft Punk“ albumo nemokamai galima pasiklausyti „iTunes“

Gera žinia elektroninės muzikos duetui iš Paryžiaus „Daft Punk“ gerbėjams – elektroninėje parduotuvėje „iTunes“ galima nemokamai pasiklausyti naujausią grupės albumo „Random Access Memories“. skaityti »

Puodelis kavos su „Apple“ vadovu aukcione parduotas už 610 tūkst. dolerių

Anoniminis lankytojas labdaringame internetiniame aukcione, organizuotame kompanijos „Charitybuzz“, sumokėjo 610 tūkst. JAV dolerių už teisę išgerti kavos su „Apple“ vadovu Timu Cooku. skaityti »

Žaidimas „Angry Birds“ bus saugomas „debesyje“

Kompanijos „Rovio“ specialistai pristatė nuosavą „debesų“ paslaugą „Rovio Account“. skaityti »

Akiniai „Google Glass“ vis plačiau uždraudžiami

Naujieji kompiuteriniai akiniai „Google Glass“ rizikuoja netrukus būti uždrausti beveik visose visuomeninėse įstaigose JAV teritorijoje. skaityti »