Naujose fotografijose – gyvybei tinkamas Marsas

Publikuota: 2013 m. sausio 3 d. ketvirtadienis

Bėgant metams mokslininkai aptinka vis daugiau požymių, kad kadaise, prieš milijardus metų, dalį Marso paviršiaus galėjo dengti tyvuliuojantys vandenynai. Kiti nevengia drąsiai pasvajoti apie Marso teraformavimą – Raudonosios planetos pavertimą gyvybei tinkamu pasauliu su vandenynais ir augalija. Suderinęs keleto šaltinių duomenis ir pasitelkęs šiek tiek kūrybiškumo programinės įrangos inžinierius Kevinas Džilas (Kevin Gill) sukūrė įspūdingų kadrų, kuriuose vaizduojama, kaip galėtų atrodyti gyvenamas Marsas.

„Šito dalyko aš ėmiausi ir vedinas smalsumo, kaip galėtų atrodyti Marsas, ir siekdamas patobulinti programinę įrangą, kuria šiuos vaizdus sukūriau, – portalui „Universetoday.com“ elektroniniame laiške pasakoja kvapą gniaužiančių vaizdų autorius. – Esu programinės įrangos inžinierius – tikrai ne planetologas. Tad daugelį prielaidų padariau paprasčiausiai subjektyviai lygindamas Marso paviršių su analogiškomis paviršiaus struktūromis Žemėje (pvz., jų aukščius, konkrečių objektų atstumą nuo vandens telkinių, fizines savybes, geografines koordinates ir pan.). Paskui, taikydamas Žydrojo gaublio spalvas, specialia grafine programa „nudažiau“ Marso plokštumas.“

Pavyzdžiui, žemiau esančioje nuotraukoje vaizduojamas vakarinis Marso pusrutulis, kuriame palei horizontą aiškiai matyti Olimpo ugnikalnis ir kiti Tarsidės srities vulkanai, taip pat pusiaujo zonoje esantys Marinerio slėnio kanjonai, kuriuose tyvuliuoja vanduo. Toks Marsas būtų matomas iš maždaug 10 tūkst. km aukščio.

K. Džilas pripažįsta, kad debesų išsidėstymas nuotraukose yra „trauktas iš lubų“ ir ne tiek atitinka galimą tikrovę, kiek teikia vizualinį efektą. Tą patį galima pasakyti ir apie kai kurias kitas paviršiaus struktūras. Nuotraukų autorius aiškina, kad, pvz., Olimpo ugnikalnį ir gretimas viršukalnes palikęs plikus, be žalumos, nepaisant to, kad šios viršūnės stūkso pusiaujo zonoje, kuri turėtų būti palanki augalijai. K. Džilui pasirodė, kad veikiančių ugnikalnių apylinkėse žalumos neturėtų būti daug (nors Olimpas ir jo kaimynai jau seniai užgesę). Vidutinėse platumose žalių plotų daugiau – kaip ir Žemėje. Subtropinėse platumose – daugiau dykumingų ruožų. Aukštikalnėse ir arčiau ašigalių – daugiau tundrų, ledynų.

„Mano tikslas nebuvo sukurti kuo tikslesnį moksliškai nepretenzingą vaizdą – neabejoju, kad kai kurios mano prielaidos, kurias taikiau formuodamas šiuos „gaublius“, yra neteisingos, – neslepia autorius. – Bet aš tikiuosi, kad šie kadrai bent jau paskatins vaizduotę, tad kviečiu pasimėgauti vaizdais.“

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

„Disney“ ir „Imangi Studios“ pristatė žaidimą „Temple Run: Oz“

Pasaulyje visiems gerai žinoma kino kompanija „Walt Disney Pictures“ ir žaidimų kūrėja „Imangi Studios“ suvienijo jėgas bendram projektui ir pristatė naują populiaraus žaidimo „Temple Run“ dalį „Temple Run: Oz“. skaityti »

Modernios technologijos jau leidžia stebėti ir savo miegą

Įrenginiai „Fitbit“ suteikia galimybę nuolat sekti savo aktyvumą, sudegintas kalorijas, svorio pokyčius, mitybą ir netgi miegą. skaityti »

4D spausdintuvai kurs susirenkančius baldus ir net namus

Specialistai iš Masačiusetso technologinio instituto (MIT) dirba prie naujos kartos 3D spausdintuvo, jau vadinamo 4D spausdintuvu. Tai inovatyvus spausdinimo būdas, kai naudojamos unikalios daugiasluoksnės medžiagos ir vanduo. skaityti »

„Samsung“ pradeda „Galaxy S4“ reklamos kampaniją

Pietų Korėjos bendrovė „Samsung“ paviešino reklaminį siužetą apie Niujorke kovo 14 dieną vyksiantį „Unpacked“ renginį, per kurį bus pristatytas naujasis išmanusis telefonas „Galaxy S4“. skaityti »

„Willow Glass“ įrenginiuose atsiras tik po trejų metų

„Corning“ lankstusis stiklas „Willow Glass“, kurį daugelis analitikų „Apple“ įrenginiuose tikėjosi pamatyti artimiausiu metu, nepasirodys anksčiau nei po trejų metų. skaityti »

Minima Tarptautinė rašytojų diena

Kovo 3 dieną minima Tarptautinė rašytojų diena. skaityti »

Romos popiežius atsisveikino su „Twitter“ naudotojais

Vasario 28-ąją oficialiai Šventąjį sostą palikdamas Romos popiežius Bendiktas XVI savo „Twitter“ mikrotinklaraštyje parašė atsisveikinimo žinutę. skaityti »

Išradėjas 3D spausdintuvu išspausdino automobilį

Išradėjas Džimas Koras, įmonės „Kor Ecologic“ įkūrėjas, sako įgyvendinęs savo svajonę – surinkti veikiantį hibridinio automobilio „Urbee 2“ modelį, sudarytą tik iš 3D spausdintuvu išspausdintų detalių. skaityti »

Australijoje sukurta nešiojamoji skalbyklė

Australijos kompanijos „Scrubba“ specialistai sukūrė naudingą išradimą turistams ir ilgų kelionių mėgėjams – žygiams skirtą skalbyklę „Wash Bag“. skaityti »

„Yahoo!“ darbuotojai nebegalės dirbti iš namų

JAV kompanija „Yahoo!“ nebeleis savo darbuotojams dirbti nuotoliniu būdu – nuo birželio 1 dienos visi turės darbuotis biure. Laišką su naujomis taisyklėmis kompanijos darbuotojams parašė „Yahoo!“ vadovė Marissa Mayer. skaityti »