Naujose fotografijose – gyvybei tinkamas Marsas

Publikuota: 2013 m. sausio 3 d. ketvirtadienis

Bėgant metams mokslininkai aptinka vis daugiau požymių, kad kadaise, prieš milijardus metų, dalį Marso paviršiaus galėjo dengti tyvuliuojantys vandenynai. Kiti nevengia drąsiai pasvajoti apie Marso teraformavimą – Raudonosios planetos pavertimą gyvybei tinkamu pasauliu su vandenynais ir augalija. Suderinęs keleto šaltinių duomenis ir pasitelkęs šiek tiek kūrybiškumo programinės įrangos inžinierius Kevinas Džilas (Kevin Gill) sukūrė įspūdingų kadrų, kuriuose vaizduojama, kaip galėtų atrodyti gyvenamas Marsas.

„Šito dalyko aš ėmiausi ir vedinas smalsumo, kaip galėtų atrodyti Marsas, ir siekdamas patobulinti programinę įrangą, kuria šiuos vaizdus sukūriau, – portalui „Universetoday.com“ elektroniniame laiške pasakoja kvapą gniaužiančių vaizdų autorius. – Esu programinės įrangos inžinierius – tikrai ne planetologas. Tad daugelį prielaidų padariau paprasčiausiai subjektyviai lygindamas Marso paviršių su analogiškomis paviršiaus struktūromis Žemėje (pvz., jų aukščius, konkrečių objektų atstumą nuo vandens telkinių, fizines savybes, geografines koordinates ir pan.). Paskui, taikydamas Žydrojo gaublio spalvas, specialia grafine programa „nudažiau“ Marso plokštumas.“

Pavyzdžiui, žemiau esančioje nuotraukoje vaizduojamas vakarinis Marso pusrutulis, kuriame palei horizontą aiškiai matyti Olimpo ugnikalnis ir kiti Tarsidės srities vulkanai, taip pat pusiaujo zonoje esantys Marinerio slėnio kanjonai, kuriuose tyvuliuoja vanduo. Toks Marsas būtų matomas iš maždaug 10 tūkst. km aukščio.

K. Džilas pripažįsta, kad debesų išsidėstymas nuotraukose yra „trauktas iš lubų“ ir ne tiek atitinka galimą tikrovę, kiek teikia vizualinį efektą. Tą patį galima pasakyti ir apie kai kurias kitas paviršiaus struktūras. Nuotraukų autorius aiškina, kad, pvz., Olimpo ugnikalnį ir gretimas viršukalnes palikęs plikus, be žalumos, nepaisant to, kad šios viršūnės stūkso pusiaujo zonoje, kuri turėtų būti palanki augalijai. K. Džilui pasirodė, kad veikiančių ugnikalnių apylinkėse žalumos neturėtų būti daug (nors Olimpas ir jo kaimynai jau seniai užgesę). Vidutinėse platumose žalių plotų daugiau – kaip ir Žemėje. Subtropinėse platumose – daugiau dykumingų ruožų. Aukštikalnėse ir arčiau ašigalių – daugiau tundrų, ledynų.

„Mano tikslas nebuvo sukurti kuo tikslesnį moksliškai nepretenzingą vaizdą – neabejoju, kad kai kurios mano prielaidos, kurias taikiau formuodamas šiuos „gaublius“, yra neteisingos, – neslepia autorius. – Bet aš tikiuosi, kad šie kadrai bent jau paskatins vaizduotę, tad kviečiu pasimėgauti vaizdais.“

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Mokslininkai kuria išmanųjį stiklą

Rusijos mokslininkai iš Maskvos valstybinio universiteto paskelbė kuriantys unikalų išmanųjį stiklą, kuris veikiamas elektros srovės geba keisti spalvas ir šviesos pralaidumą. skaityti »

Prietaisai ateities namuose: inovacijų pranašai

Mažoms erdvėms tinkančių prietaisų idėjos jau ne vienus metus gimsta tarptautinio koncepcinių buitinių prietaisų „Electrolux Design Lab“ dalyvių – dizaino studentų iš įvairių šalių – galvose. skaityti »

„Linux“ vartotojai jau gali naudotis užbaigta „Steam“ parduotuvės versija

Neseniai „duris“ atvėrė visų „Linux“ vartotojų laukta parduotuvė „Steam“, kuri pritaikyta išmaniesiems telefonams. skaityti »

Timas Cookas nenorėjo bylinėtis su „Samsung“

Dabartinis „Apple“ vadovas Timas Cookas buvo nusistatęs prieš tai, kad Pietų Korėjos kompanija „Samsung“ būtų paduota į teismą dėl „Apple“ produktų kopijavimo, tai šią savaitę paskelbė „Reuters“. skaityti »

Inovatyviausia įmone pasaulyje pripažinta „Nike“

Sportinių drabužių ir avalynės gamintoja „Nike“ išrinkta inovatyviausia 2013 metų pasaulio kompanija. Inovatyviausių pasaulio kompanijų sąrašą sudarė verslo leidinys „Fast Company". skaityti »

Japonai sukūrė spalvotą elektroninį popierių

Japonų kompanijos „Ricoh“ specialistai išplėtojo lanksčiųjų monochrominių ekranų, pramintų elektroniniu popieriumi, technologiją. Jų pademonstruotas 3,5 colio prototipas geba rodyti visaverčius spalvotus vaizdus. skaityti »

„Apple“ planuoja išleisti laikrodį

„Apple“ ketina išleisti laikrodžio pavidalo išmanųjį įrenginį. skaityti »

1996 m. kompiuteris „Deep Blue“ pirmą kartą nugalėjo Garį Kasparovą

1996 m. vasario 10 d. skelbiama technikos pergalė prieš žmogaus protą, kompiuteris „Deep Blue“ pirmą kartą nugalėjo Rusijos šachmatų didmeistris Garį Kasparovą. skaityti »

2009 m. Žemės orbitoje susidūrė dirbtiniai palydovai

2009 m. vasario 10 d. Žemės orbitoje susidūrė dirbtiniai palydovai „Iridium 33“ ir „Kosmos–2251“. skaityti »

Išmaniosios „iLumi“ LED lemputės veiks 20 metų

Pristatyta naujoji „iLumi“ energiją taupanti LED lemputė, kuri veiks 20 metų ir galės būti valdoma išmaniaisiais telefonais. skaityti »