Naujose fotografijose – gyvybei tinkamas Marsas

Publikuota: 2013 m. sausio 3 d. ketvirtadienis

Bėgant metams mokslininkai aptinka vis daugiau požymių, kad kadaise, prieš milijardus metų, dalį Marso paviršiaus galėjo dengti tyvuliuojantys vandenynai. Kiti nevengia drąsiai pasvajoti apie Marso teraformavimą – Raudonosios planetos pavertimą gyvybei tinkamu pasauliu su vandenynais ir augalija. Suderinęs keleto šaltinių duomenis ir pasitelkęs šiek tiek kūrybiškumo programinės įrangos inžinierius Kevinas Džilas (Kevin Gill) sukūrė įspūdingų kadrų, kuriuose vaizduojama, kaip galėtų atrodyti gyvenamas Marsas.

„Šito dalyko aš ėmiausi ir vedinas smalsumo, kaip galėtų atrodyti Marsas, ir siekdamas patobulinti programinę įrangą, kuria šiuos vaizdus sukūriau, – portalui „Universetoday.com“ elektroniniame laiške pasakoja kvapą gniaužiančių vaizdų autorius. – Esu programinės įrangos inžinierius – tikrai ne planetologas. Tad daugelį prielaidų padariau paprasčiausiai subjektyviai lygindamas Marso paviršių su analogiškomis paviršiaus struktūromis Žemėje (pvz., jų aukščius, konkrečių objektų atstumą nuo vandens telkinių, fizines savybes, geografines koordinates ir pan.). Paskui, taikydamas Žydrojo gaublio spalvas, specialia grafine programa „nudažiau“ Marso plokštumas.“

Pavyzdžiui, žemiau esančioje nuotraukoje vaizduojamas vakarinis Marso pusrutulis, kuriame palei horizontą aiškiai matyti Olimpo ugnikalnis ir kiti Tarsidės srities vulkanai, taip pat pusiaujo zonoje esantys Marinerio slėnio kanjonai, kuriuose tyvuliuoja vanduo. Toks Marsas būtų matomas iš maždaug 10 tūkst. km aukščio.

K. Džilas pripažįsta, kad debesų išsidėstymas nuotraukose yra „trauktas iš lubų“ ir ne tiek atitinka galimą tikrovę, kiek teikia vizualinį efektą. Tą patį galima pasakyti ir apie kai kurias kitas paviršiaus struktūras. Nuotraukų autorius aiškina, kad, pvz., Olimpo ugnikalnį ir gretimas viršukalnes palikęs plikus, be žalumos, nepaisant to, kad šios viršūnės stūkso pusiaujo zonoje, kuri turėtų būti palanki augalijai. K. Džilui pasirodė, kad veikiančių ugnikalnių apylinkėse žalumos neturėtų būti daug (nors Olimpas ir jo kaimynai jau seniai užgesę). Vidutinėse platumose žalių plotų daugiau – kaip ir Žemėje. Subtropinėse platumose – daugiau dykumingų ruožų. Aukštikalnėse ir arčiau ašigalių – daugiau tundrų, ledynų.

„Mano tikslas nebuvo sukurti kuo tikslesnį moksliškai nepretenzingą vaizdą – neabejoju, kad kai kurios mano prielaidos, kurias taikiau formuodamas šiuos „gaublius“, yra neteisingos, – neslepia autorius. – Bet aš tikiuosi, kad šie kadrai bent jau paskatins vaizduotę, tad kviečiu pasimėgauti vaizdais.“

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

„Android“ vartotojams – daugiau nei šimto HD žaidimų rinkinys nemokamai

Vasaros pabaigoje pristačiusi „101–in–1“ žaidimų HD versiją, pritaikytą „iPad“, tarptautinė žaidimų kūrėja ir leidėja „Nordcurrent“ išleido ir „Android“ operacinei sistemai skirtus aukščiausios raiškos žaidimus. skaityti »

„Google“ paleido programėlę sekti Kalėdų Senelio pėdomis

„Google“ paleido programėlę „Santa Tracker“, kuri per Kūčias leis sekti paskui Kalėdų Senelio roges. skaityti »

Japonijoje išrastas ekonomiškas dušas

Kitų metų vasarį japonų kompanija TOTO pradės prekiauti nauju dušu „Air-In Shower“, kuris dėl specialios konstrukcijos galvutės leidžia sutaupyti iki 35 proc. vandens. skaityti »

„Amazon“ paskelbė perkamiausių 2012 metų knygų sąrašą

Apibendrindama 2012 metų rezultatus viena didžiausių pasaulyje internetinių parduotuvių amazon.com paskelbė savo perkamiausių 2012 metų knygų dešimtuką. skaityti »

„YouTube“ apie metų rezultatus papasakojo „Gangnam Style“ stiliumi

Vaizdo priegloba „YouTube“ sukūrė vaizdo klipą, pasakojantį apie populiariausius 2012 metų vaizdo įrašus. Jis nufilmuotas kaip Pietų Korėjos reperio PSY klipo „Gangnam Style“ parodija. skaityti »

Vokiečiai oro erdvę gins lazeriniu ginklu

Vokiečiai teigia sėkmingai integravę turimą lazerinį ginklą į pažangią oro erdvės gynybos sistemą. skaityti »

„Apple Store“ skelbia 2012 metų geriausiuosius

„Apple“ parduotuvės reziumuoja praeinančius metus. Kviečiame susipažinti su šių metų hitais. skaityti »

Dar vienas žingsnis vandeniliu varomų variklių link

Gauti vandenilio dujas, kuriomis būtų varomi ateities transporto priemonių varikliai ar gaminama elektros energija, pasidarė šiek tiek paprasčiau – mokslininkai ketina pasitelkti nieko nekainuojančią saulės šviesą. skaityti »

Baltieji rūmai reaguos į peticiją dėl erdvėlaivio „Death Star“ statybų

JAV prezidento Barako Obamos administracija turės reaguoti į peticiją, kurioje išreikštas noras 2016 m. pradėti erdvėlaivio „Death Star“ („Mirties žvaigždė”) statybos darbus, nes peticiją pasirašė labai daug piliečių. skaityti »

Ar žaidimai gali išgydyti karių nuoskaudas?

Šiuo metu žaidimai, skirti teigiamų pokyčių iniciavimui ir pozityviam problemų sprendimui, naudojami įvairiose sferose. Net JAV kariuomenėje žaidimai užėmė svarbią vietą. Įvairūs mokymai ir gydymai tampa praeitu etapu. Dabar veteranai gydomi žaidimais taip siekiant sugrąžinti žmonėms džiaugsmą ir viltį. skaityti »