Nevaisingas vyras – vienu mygtuko paspaudimu

Publikuota: 2008 m. gegužės 22 d. ketvirtadienis

Spermatozoidai
Mokslininkai kuria vyrams skirtą kontraceptinį nuotolinio valdymo pultelį.

Nuotolinis vyrų vaisingumo valdymo pultelis, vienu spustelėjimu laikinai padarantis vyrą nevaisingą – tik vienas iš technologinių pasiekimų vyrų kontracepcijos srityje, skelbia žurnalas „Popular Science“.

Vienas Australijos inžinierius prieš kurį laiką paskelbė išradęs naujovišką vyrų kontracepcijos priemonę – radijo bangomis valdomą implantą, kuris vienu nuotolinio valdymo pulto mygtuko paspaudimu gali užblokuoti spermos lataką. Kito mygtuko paspaudimu jis vėl atveriamas. Pasak leidinio, šis prietaisas, kurio prototipas dar nesukurtas, tėra tik vienas iš kelių pastaruoju metu pasirodžiusių eksperimentinių vyrų kontracepcijos technologinių priemonių. Tarp jų minėtini sėklinių latakų „kamščiai“, spermos „tirpikliai“, šilumą išskiriantis gelis ir kt.

Pasak leidinio, nors 55 proc. vyrų sutinka taikstytis su kontracepcijos nepatogumais, iki šiol jie priversti rinktis vieną iš dviejų variantų – prezervatyvus (kurie vidutiniškai užtikrina tik 85 proc. apsaugą) ir vazektomiją – chirurginę operaciją, po kurios atstatyti vaisingumą dažnai būna sudėtinga. Plačiai aptarinėta „vyriška piliulė“, kurios klinikiniai bandymai jau vykdomi, gali būti pernelyg nepatraukli, nes ji blokuoja hormonų gamybą pagumburyje, todėl kontraceptines tabletes vartosiantiems vyrams kas mėnesį reikėtų švirkštis testosteroną. Nors moterys hormonus kontroliuojančias chemines kontracepcijos priemones vartoja jau daugelį metų, apie ilgalaikio hormonų sutrikdymo vyrų organizme pasekmes žinoma kur kas mažiau.

Todėl, pasak leidinio, vis daugiau dėmesio skiriama hormonų kontracepcijos alternatyvai – naujoms techninėms priemonėms vyrų vaisingumui kontroliuoti. Medikai ir išradėjai siekia sukurti būdus, kaip būtų galima patikimai sulaikyti spermą tam tikroje vyrų organizmo vietoje, užuot siūlius naudotis hormonais, kurie gali atsiliepti širdies veiklai, svoriui ir cholesterolio lygiui.

Viena iš galimų „technologinės kontracepcijos“ priemonių – į vyrų sėklinį lataką implantuojama mikroschema, nuotolinio valdymo pulto skleidžiamus radijo signalus paverčianti akustinėmis bangomis, kurios priverčia latakus susitraukti ir užblokuoti spermą. Kitu pultelio mygtuko paspaudimu poveikis latakams nutraukiamas, ir spermai kelias vėl tampa laisvas. Nusprendus atsisakyti tokio implanto, pakaks trumpo vizito pas gydytoją, rašo „Popular Science“. Pranešama, kad Australijoje, kurioje buvo išrasta ši technologija, neseniai buvo pagamintos bandomosios implanto mikroschemos. Artimiausius 2 metus bus atliekami bandymai su gyvūnais.

Kita alternatyva buvo sukurta JAV bendrovėje „Shepherd Medical Company“. Chirurgai į sėklinius latakus implantuoja miniatiūrinius „kamštukus“, kurie užtveria kelią spermai ir priverčia organizmą ją absorbuoti. „Kamštukai“ gaminami iš tos pačios silikono rūšies, kuri naudojama dirbtiniams sąnariams gaminti. Pasak leidinio, ši procedūra panaši į vazektomiją, tačiau atstatyti vaisingumą yra lengviau. Kovo mėnesį „Shepherd Medical Company“ apibendrino bandymų, kuriuose dalyvavo 82 vyrai, rezultatus. Paaiškėjo, kad ši kontracepcijos priemonė yra saugi ir efektyvi. Dabar ruošiamasi atlikti bandymus, kuriuose dalyvautų šimtai savanorių.

Indijoje daug vilčių dedama į specialų kontraceptinį gelį, kuris sušvirkščiamas į sėklinius kanalus. Jis pakeičia spermatozoidų ląstelių membranų vandenilio potencialą (pH) ir „ištirpina“ jas keliaujant sėkliniais kanalais. Atstatyti vaisingumą galima išplovus gelį sodos tirpalu. Pirminių tyrimų duomenimis kartą suleistas gelis gali veikti kaip kontraceptikas daugiau nei 10 metų. Indijos vyriausybė šiemet pradėjo finansuoti ilgalaikius šios medžiagos bandymus, kuriuose dalyvaus 500 vyrų.

Vyrų vaisingumą galima kontroliuoti ir ultragarsu. Balandžio mėnesį JAV mokslininkai pradėjo 9 mėn. truksiančius šio metodo bandymus su žiurkėmis, siekdami nustatyti, ar šis kontracepcijos būdas yra saugus ir turi grįžtamąjį poveikį. Jis remiasi specialaus ultragarsą skleidžiančio aparato naudojimu. Juo gydytojas 10 min. „kaitina“ sėklides. Audinių išskiriama šiluma nutraukia spermos gamybos procesą maždaug 6 mėnesiams. Jei toks kontracepcijos būdas pasiteisintų, jį naudojantys vyrai turėtų ateiti pasitikrinti pas gydytoją 2 kartus per metus – panašiai kaip pas dantistą, rašo „Popular Science“.

Šaltinis: www.balsas.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Amerikiečiai „sukryžmino“ mikroskopą su „iPhone“

Įtaisytas ant mikroskopo išmanusis telefonas leidžia ne tik peržiūrėti įvairią medžiagą ją padidinant, bet ir peržiūrėtus vaizdus nufotografuoti bei nufilmuoti. skaityti »

Keičiantis formą ateities šaukštelis

„Polygons“ pristatė neįprastą šaukštą, kuris susilanksto tarsi origami figūrėlė. skaityti »

Programėlės, kurios palengvins vyrų gyvenimą

Kuris vyras nenorėtų sėkmingai derinti ir pareigas, ir pomėgius? Tą nesunkiai galima padaryti išnaudojant išmanųjį telefoną. skaityti »

Lietuvės idėja inovatyviems namams – pasaulio geriausiųjų 50-uke

Tarptautinis idėjų inovatyviems namams konkursas „Ideas Lab“, kelis mėnesius skatinęs dalyvius ieškoti unikalių sprendimų, kurie suteiktų galimybę kiekvienam iš mūsų gyventi sveikesnėje aplinkoje, pasiekė finišo tiesiąją. skaityti »

„Siemens“ išmanieji šviesoforai sankryžose praleidžia pagalbos tarnybas ir viešąjį transportą

Vokietijos technologijų įmonė „Siemens“ sukūrė išmanų eismo valdymo sprendimą, kuris reguliuojamose sankryžose suteikia prioritetą pagalbos tarnybų automobiliams ir viešajam transportui. skaityti »

Kuriamos išmaniosios kelnės turintiems judėjimo negalią

„XoSoft“ kelnės seks paciento būklę, stebės fizinį aktyvumą ir duomenis perduos per išmaniuosius įrenginius. skaityti »

Kaip išmaniai tobulinti kūno linijas?

Specialistų teigimu, sportui ir išmaniosioms technologijoms žengiant koja kojon, žmonėms sudaromos idealios galimybės ne tik tobulėti, bet ir neprarasti motyvacijos. skaityti »

Namams elektrą tieks automobilis

Aplinką tausojantys namai elektros energiją gaus iš saulės elementų, vėjo jėgainių ir iš elektromobilių. skaityti »

Studentai sukūrė ilgiausią pasaulyje dviratį

Australijos studentai inžinieriai iš Adelaidės sukūrė ilgiausią pasaulyje dviratį, sveriantį 3 tonas. skaityti »

VISA pristatė virtualią drabužinę

Tarptautiniame Toronto filmų festivalyje VISA pademonstravo, kokios ateityje turėtų būti drabužių parduotuvės. skaityti »