Norite išspręsti problemą – „permiegokite“ su ja

Publikuota: 2009 m. rugpjūčio 13 d. ketvirtadienis

Vyras ir moteris
Žinoma patarlė: „Rytas už vakarą protingesnis“ susilaukė visai netikėto Didžiosios Britanijos mokslininkų patvirtinimo. Jų manymu, išspręsti sudėtingą uždavinį bus daug lengviau, jei „su problema permiegosite“ ir susapnuosite sapną.

Buvo atlikta visa serija eksperimentų, kurie turėjo patvirtinti arba paneigti hipotezę: jei problema ilgą laiką laikoma žmogaus sąmonėje, tai kūrybinis „nušvitimas“ dažniausiai aplanko sapno metu.

Kaip pažymi Kalifornijos universiteto, kuriame vyko tyrimai, profesūra, individo kūrybinis potencialas jaučia žymų paskatinimą būtent greito miego fazės metu – kai žmogus miega sapnuodamas.

Žmogaus miegas kartojasi cikliškai. Vieno miego ciklo trukmė vidutiniškai yra 1,5 – 2 val. (per naktį būna 3-5 tokie ciklai). Kiekvienas ciklas susideda iš lėto ir greito miego fazių. Tik užmigus, prasideda lėtas miegas, o po 1-1,5 val. pirmą kartą atsiranda greitas miegas (matome pirmą „vaizdelį“). Sveiki žmonės prisimena sapnus, jei jie pabunda greito miego fazės metu. Pabundant lėto miego fazėje, sapnai beveik neprisimenami.

Tie eksperimento dalyviai, kurie gavę užduotį kurį laiką miegojo greituoju miegu, vėliau praktikoje ją spręsdavo daug sėmingiau, nei įprastai.

Eksperimento dienos rytą 77 savanoriai gavo keletą kūrybinių užduočių ir rekomendacijas iki pusiaudienio apgalvoti sprendimą ramybės būklėje: nemiegant, arba miegant, bet stebint mokslininkams.

Palyginus su tais, kurie visai nemiegojo arba kurių miegas tebuvo tik lėto miego fazėje, miegojusių greituoju miegu ir sapnavusių sapnus dalyvių sprendimai išsiskyrė savo originalumu ir nepaviršutiniškumu. Buvo paskaičiuota, kad sapnai vidutiniškai apie 40% pagerina kreatyvumą (kūrybiškumą).

Šie tyrimai rodo, kad sėmingam problemos sprendimui svarbus ne tiek pats miegas, kiek jo kokybė. Pavyzdžiui, ilgai dirbant ties užduotimi, sprendimo radimą nulemia tik laikas. Tačiau greitai sprendžiant „šviežias“ užduotis svarbus miegas su sapnais.

Specialistai mano, kad greitasis miegas galvos smegenims padeda formuoti naujus nervų junginius, tuo metu išvengiant atsakingų už mastymą ląstelių interferencijos (slopinimo). Toks rezultatas neįmanomas, jei žmogus budrus arba miega lėtuoju miegu.

Sapnai yra svarbūs pilnavertiškai įsisavinant informaciją ir pritaikant ją žmogaus gyvenimo patirčiai – taip prasiplečia žmogaus asociacijų paletė.

Tokie tyrimai tik dar kartą patvirtina, kokį svarbų vaidmenį mūsų gyvenime vaidina pilnavertis miegas.

 

Šaltinis: www.sveikas.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Patarimai, kaip sutaupyti kalėdinėms dovanoms

Kalėdos – dovanų metas, todėl joms artėjant kasmet sukame galvą, kaip pradžiuginti savo artimuosius ir bičiulius per daug neišlaidaujant. Dažniausiai dovanoms numatytas biudžetas gerokai išsipučia. skaityti »

„Microsoft“ kuria technologiją silpnaregiams

Bendrovė „Microsoft“ aktyviai kuria įrenginį „Cities Unlocked“, padėsiantį silpnaregiams lengviau orientuotis gatvėje. skaityti »

Tokijo oro uoste išbandytas garsiakalbis-vertėjas

Tokijo Narita tarptautiniame oro uoste vyko garsiakalbio, kuris gali išversti pranešimus į anglų, kinų ir korėjiečių kalbas realiuoju laiku, bandymai. skaityti »

Amerikos centrai pelnosi siųsdami nuolaidų žinutes

JAV prekybos centruose paplito „Bluetooth“ signaliniai pranešimai, pranešantys apie nuolaidas. Tikimasi, kad jie prekybos centrams atneš papildomą 7,5 mlrd. dolerių pelną vien per šventinį periodą. skaityti »

Japonai sukūrė striukę su specialia kišene planšetiniam kompiuteriui

Japonai sukūrė striukę tiems, kurie nė minutės negali apsieiti be planšetinio kompiuterio. skaityti »

Maroke veiks milžiniška šiluminė saulės jėgainė

Didžiulė saulės jėgainė, turinti tiekti energiją Maroke esančiam Uarzazato miestui, bus atidaryta jau ateinantį mėnesį. Į vieną kompleksą bus apjungtos 4 didžiulės saulės jėgainės. skaityti »

Latviai išleido 5 eurų monetą, kurioje vaizduojami katinai

Š. m. lapkričio 24 dieną Latvijos centrinis bankas išleido naują kolekcinę 5 eurų monetą, kurioje pavaizduoti 5 katinai. skaityti »

Batai su GPS padės nepasiklysti

Japonijos įmonė „Wish Hills“ pradėjo prekiauti batais su į kulnus įtaisyta GPS įranga. Tokia navigacijos sistema padės žmogui nepasiklysti. skaityti »

Europiečiai šiemet kalėdinėms dovanoms išleis mažiau

Prognozuojama, kad šiemet daugiausia dovanoms išleis Didžiosios Britanijos, Danijos ir Prancūzijos gyventojai. skaityti »

„Microsoft“ išleido fantastikos rinkinį

Devyni fantastikos rašytojai, padirbėję bendrovėje „Microsoft“, sukūrė po fantastinę istoriją. skaityti »