Norite išspręsti problemą – „permiegokite“ su ja

Publikuota: 2009 m. rugpjūčio 13 d. ketvirtadienis

Vyras ir moteris
Žinoma patarlė: „Rytas už vakarą protingesnis“ susilaukė visai netikėto Didžiosios Britanijos mokslininkų patvirtinimo. Jų manymu, išspręsti sudėtingą uždavinį bus daug lengviau, jei „su problema permiegosite“ ir susapnuosite sapną.

Buvo atlikta visa serija eksperimentų, kurie turėjo patvirtinti arba paneigti hipotezę: jei problema ilgą laiką laikoma žmogaus sąmonėje, tai kūrybinis „nušvitimas“ dažniausiai aplanko sapno metu.

Kaip pažymi Kalifornijos universiteto, kuriame vyko tyrimai, profesūra, individo kūrybinis potencialas jaučia žymų paskatinimą būtent greito miego fazės metu – kai žmogus miega sapnuodamas.

Žmogaus miegas kartojasi cikliškai. Vieno miego ciklo trukmė vidutiniškai yra 1,5 – 2 val. (per naktį būna 3-5 tokie ciklai). Kiekvienas ciklas susideda iš lėto ir greito miego fazių. Tik užmigus, prasideda lėtas miegas, o po 1-1,5 val. pirmą kartą atsiranda greitas miegas (matome pirmą „vaizdelį“). Sveiki žmonės prisimena sapnus, jei jie pabunda greito miego fazės metu. Pabundant lėto miego fazėje, sapnai beveik neprisimenami.

Tie eksperimento dalyviai, kurie gavę užduotį kurį laiką miegojo greituoju miegu, vėliau praktikoje ją spręsdavo daug sėmingiau, nei įprastai.

Eksperimento dienos rytą 77 savanoriai gavo keletą kūrybinių užduočių ir rekomendacijas iki pusiaudienio apgalvoti sprendimą ramybės būklėje: nemiegant, arba miegant, bet stebint mokslininkams.

Palyginus su tais, kurie visai nemiegojo arba kurių miegas tebuvo tik lėto miego fazėje, miegojusių greituoju miegu ir sapnavusių sapnus dalyvių sprendimai išsiskyrė savo originalumu ir nepaviršutiniškumu. Buvo paskaičiuota, kad sapnai vidutiniškai apie 40% pagerina kreatyvumą (kūrybiškumą).

Šie tyrimai rodo, kad sėmingam problemos sprendimui svarbus ne tiek pats miegas, kiek jo kokybė. Pavyzdžiui, ilgai dirbant ties užduotimi, sprendimo radimą nulemia tik laikas. Tačiau greitai sprendžiant „šviežias“ užduotis svarbus miegas su sapnais.

Specialistai mano, kad greitasis miegas galvos smegenims padeda formuoti naujus nervų junginius, tuo metu išvengiant atsakingų už mastymą ląstelių interferencijos (slopinimo). Toks rezultatas neįmanomas, jei žmogus budrus arba miega lėtuoju miegu.

Sapnai yra svarbūs pilnavertiškai įsisavinant informaciją ir pritaikant ją žmogaus gyvenimo patirčiai – taip prasiplečia žmogaus asociacijų paletė.

Tokie tyrimai tik dar kartą patvirtina, kokį svarbų vaidmenį mūsų gyvenime vaidina pilnavertis miegas.

 

Šaltinis: www.sveikas.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Saulės užtemimas – ne tik astronominis reiškinys

Saulės užtemimą yra įprasta laikyti įdomiu astronomijos reiškiniu, kai per tamsų stiklą galima stebėti Mėnulio dengiamą Saulę. Kiek mažiau žinoma kita šio reiškinio pusė, kai dėl sumažėjusio apšviestumo staiga pakinta įprasti radijo bangų sklidimo dėsningumai. skaityti »

Kinai sukūrė robotą iš skysto metalo

Tsinghua universiteto (Pekinas, Kinija) mokslininkai sukonstravo unikalų savaeigį skysto metalo vienetą. skaityti »

Rekordinis erelio skrydis – nuo aukščiausio pasaulio pastato

Kovo 14 dieną aplinkosaugos organizacija „Freedom“ pasiekė naują pasaulio rekordą, įamžinusi erelio skrydį nuo aukščiausio pasaulio pastato – Burj Khalifa, kurio aukštis siekia net 829 metrus. skaityti »

Japonai laidoja savo šuniukus-robotus

Kompanija „Sony“ nebegamina elektroninių šuniukų AIBO, todėl robotus kaip gyvus augintinius mylintys japonai išgyvena skaudžią netektį. skaityti »

Mandagūs žmonės skatina technologijų plėtrą

Atsiliepti į telefono skambučius, rašyti žinutes ar tiesiog žvilgčioti į savo išmaniojo telefono ekraną tam tikrose situacijose nėra mandagu. Tai atskleidė „Samsung“ tyrimai, kurie paskatino sukurti naują funkciją „Samsung“ flagmanui „Galaxy S6 edge“. skaityti »

Automobilis nupirks vairuotojui maisto

„Visa“, „Pizza Hut“ ir „Accenture“ kuria naują el. komercijos paslaugą automobiliams, skirtą daug keliaujantiems. skaityti »

Sukurtas prietaisas miego kokybei gerinti

Jutiklių rutulys „Sense“ matuoja garsą, šviesą, temperatūrą, oro drėgmę, miegančiojo veiksmus ir miego fazes bei praneša, ką reikėtų keisti norint pagerinti miego kokybę. skaityti »

Asmenukių parodos metu „Samsung“ pristatė išmaniųjų telefonų liniją „Galaxy A“

Pristatyta ir jaunimui skirta „Samsung Galaxy A“ telefonų serija, skirta aktyviems socialinių tinklų naudotojams, neįsivaizduojantiems savo gyvenimo be asmenukių. skaityti »

Kompiuterinė programa mato geriau už žmogų?

Paskelbta, kad „Microsoft“ ir „Google“ vaizdų atpažinimo programos atpažino vaizdus tiksliau nei žmogus. skaityti »

Lenkijoje pradės veikti bankai kavinės

Lenkijos bankas „Idea Bank“ planuoja pasiūlyti klientams visiškai kitokią klientų aptarnavimo padalinių idėją. skaityti »