Padėkos Dienos kalakutas bus valgomas ir kosmose

Publikuota: 2008 m. lapkričio 26 d. trečiadienis

Vištiena
Padėkos Dieną švęs ne tik Žemėje esantys amerikiečiai, bet ir nesvarumo būsenoje savo misiją kosmose atliekantys astronautai, praneša AP.

Jų šventiniai pietūs toli gražu neprimins naminio maisto. Pagrindinį patiekalą – kalakutą – astronautams atstos sunkiai įkandami rūkytos kalakutienos griežinėliai, beveik beskonės saldžiosios bulvės, šparaginės pupelės, atrodančios tarsi valandą šildytos mikrobangų krosnelėje, ir kukurūzų duona, primenanti tešlą, su menkomis užuominomis į tikrąjį jos skonį.

 

Namus mažai tepadės prisiminti radiacija apšvitintas, sausai užšaldytas ir plastikiniuose vakuumo maišeliuose supakuotas maistas, patiekiamas 220 mylių aukštyje virš Žemės erdvėlaivio „Endeavour“ įgulai.

 

Septyni „Endeavour“ astronautai ir trys tarptautinės kosmoso stoties darbuotojai galės pailsėti nuo kasdienių darbų ir sėsti prie Padėkos Dienos stalo. Paskutinį kartą erdvėlaivio įgula šventinius pietus kosmose valgė prieš šešerius metus.

 

„Tai suteikia mums progą stabtelėti ir susimąstyti, kokie esame laimingi kaip valstybės ir kaip tarptautinės bendruomenės dalis,“ – iš kosminės stoties sakė „Endeavour“ kapitonas Christopheris Fergusonas. „Esame dėkingi už tai ir už galimybę nuskristi į kosmosą.“

 

Nors buvo pagamintos tik šešios Padėkos Dienos vakarienės porcijos, Ch. Fergusonas dėl to nesijaudina. Įgula sukrapštė visą kalakutieną iš kosminės stoties maisto atsargų, kad kiekvienas galėtų pasimėgauti kosmine Padėkos Dienos vakariene, įskaitant ir stotyje vienatvėje gyvenantį rusą Jurijų Lončakovą.

 

Astronautai vakarieniaudami ne sėdės, kaip įprasta, bet sklandys erdvėje. Maisto maišeliai turi lipdukus, kurie sukimba su astronautų kostiumais arba metalinėmis lėkštėmis, kad maistas nepradėtų sklandyti. Astronautai turės įprastą stalo įrankių rinkinį: šaukštą, šakutę, peilį bei žirkles plastikiniams maišeliams prakirpti. Lėkštes su maistu astronautai galės prisitvirtinti prie kelių arba kosminės stoties sienų.

 

NASA ypač stengiasi, kad astronautai gautų kuo įvairesnio maisto. Per pastaruosius šešerius metus kosmose patiekta šešiasdešimt naujų patiekalų. Tačiau net ir didžiulių mokslininkų pastangų dėka nepavyksta pagaminti tokio maisto, kad kosmose jis išliktų šviežias ir identiškas tikrajam skoniui.

 

NASA maisto laboratorijos vadovė Michele Perchonok sako, kad astronautams neįmanoma pagaminti tokio maisto, kuriame atsiskleistų visi prieskonių aromatai, o pats patiekalas atrodytų estetiškai.

 

Visgi pasiekimų esama nemažų. Astronautams jau nebereikia valgyti tirštos masės iš aliumininių tūbelių, kaip kad teko pirmojo NASA valdomo skrydžio „Mercury“ įgulai.

 

Dabar prieš išskrisdami į kosmosą astronautai gali pasirinkti sau patinkantį dienos meniu. Iki šešių mėnesių kosmose praleidžiantys astronautai skirtingus patiekalus gali valgyti net šešiolika dienų iš eilės.

 

„Endeavour“ pirmą kartą atsigabeno ir maisto šaldytuvą. Visgi norint maistą laikyti kosmoso sąlygomis, būtina, kad jame nebūtų jokių bakterijų. Todėl prieš patekdamas į kosmosą maistas yra švitinamas radioaktyviais spinduliais, daržovės visiškai nusausinamos, kiti produktai pusę valandos kaitinami 121 laipsnio Celsijaus temperatūroje.    

 

Sausas maistas kosmose paruošiamas į plastikinius maišelius pilant karštą arba šaltą vandenį. Kitokios konsistencijos produktai pašildomi specialioje orkaitėje, kuri primena paprastą lėkštę su pučiamu karštu oru.

 

Likus savaitei iki Padėkos Dienos, NASA žurnalistams suteikė progą paragauti astronautų šventinės vakarienės. Rūkyta kalakutiena atrodė tarsi šaldytuve buvo palikta mėnesiui. Saldžiosios bulvės buvo apipiltos sirupu, tačiau viduje – beskonės. Šparaginės pupelės su grybais, rodėsi, buvo ištrauktos iš šaldymo kameros ir pusvalandį šildytos mikrobangų krosnelėje.  

 

NASA ypatingai didžiuojasi savo desertais.

 

Kosmose desertui bus patiekiamas obuolių ir spanguolių desertas su pekano riešutais bei sirupu. Šis patiekalas žurnalistams patiko bene labiausiai. 

 

 

 

Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

„Microsoft“ mokys pažinti gėles

Kompanija „Microsoft“, bendradarbiaudama su kinų botanikais, kuria programą, kuri atpažintų augalus iš jų nuotraukų. skaityti »

Olimpiados dalyviams dovanų – olimpinės monetos

Į olimpines žaidynes Brazilijoje išvykstantiems mūsų šalies plaukikams Lietuvos bankas padovanojo pirmąsias olimpinės serijos monetas. skaityti »

Kuriama programa, piešinius paverčianti nuotraukomis

Olandijos Neimegeno universiteto neurobiologai šiuo metu kuria neuroninį tinklą, kuris gebėtų nupieštus eskizus paversti nuotraukomis. skaityti »

Pristatytas išmaniausias pasaulyje dviratis

Bendrovė „Volata Cycles“ išleido patį išmaniausią pasaulyje dviratį. Jo pagrindą sudaro palengvintas aliuminio rėmas ir platesnė nei įprastiniuose modeliuose anglies pluošto šakė. Tai leidžia įdėti platesnius ratus ir padidinti pravažumą. skaityti »

Patarimai „Pokemon Go“ gerbėjams: kaip taupyti telefono bateriją

Pasaulis kraustosi iš proto dėl naujojo žaidimo „Pokemon Go“, mušančio populiarumo rekordus. Jeigu savo išmaniajame telefone jau bandėte pagauti pokemoną ir jūs, turėjote pastebėti, kad ši pramoga įrenginio bateriją iškrauna labai greitai. skaityti »

Susimokėti už viešojo transporto bilietą galima ir nagais

Londono dizainerė Liusi Devis sukūrė unikalų manikiūrą, leidžiantį atsiskaityti už paslaugas. skaityti »

Mokslininkai išmokė robotą vaikščioti žmogiškai

Džordžijos technologijos instituto mokslininkai sukūrė robotą DURUS, kuris geba eiti tiksliai taip, kaip žmogus. skaityti »

Telefoną įkraus užrašų knygelė

Amerikiečių bendrovė „Solar Shtick“ pristatė bloknotą „Powerbook“ su Saulės elementais. skaityti »

Eksperimentas parodė, kad vyrai nepaleidžia savo telefonų iš rankų

Moterys gali dvigubai ilgiau išsiversti be telefono, tačiau nei vieni, nei kiti neišlaukia nė minutės. skaityti »

Žmogaus oda taps monitoriumi?

Japonijos mokslininkų grupė, vadovaujama profesoriaus Takao Somea, sukūrė itin ploną ir lankstų ekraną, tvirtinamą prie žmogaus odos. skaityti »